ראש אגף המודיעין של צה"ל, האלוף אהרון חליוה, הפך הבוקר (יום שני) לגורם הרשמי הראשון שמתפטר בעקבות חלקו במחדל 7 באוקטובר. במכתב ההתפטרות שלו חליוה אמנם לקח אחריות כללית על כישלון אמ"ן בראשותו, אך לא פירט על מחדליו האישיים. בנוסף קרא להקמת ועדת חקירה ממלכתית. זה תמלול המכתב המלא:
הנדון: אחריות וסיום תפקיד
1. לפני למעלה מ-38 שנים, נכנסתי בשערי הבקו"ם והתגייסתי לצה"ל. עברתי תחנות ותפקידים רבים בחזית הלחימה ועשיתי תמיד, ככל יכולתי, על מנת לשרת את עם ישראל ומדינת ישראל.
2. לאורך כל תפקידי ידעתי כי לצד הסמכות מונחת גם אחריות כבדה: למשימה, לאנשים, להצלחה ולכישלון.
3. ביום שבת, 7 באוקטובר 2023, ביצע חמאס מתקפת פתע רצחנית כנגד מדינת ישראל, שתוצאותיה קשות וכואבות. אגף המודיעין בפיקודי לא עמד במשימה עליה אנו אמונים. את אותו יום שחור אני נושא עימי מאז, יום-יום, לילה-לילה. לעד אשא עימי את הכאב האיום של המלחמה.
4. מאז שפרצה המלחמה, פועלים נשות ואנשי אמ"ן, בסדיר ובמילואים, יחד עם צה"ל כולו, להשגת מטרות המלחמה. האנשים המצוינים, בכל הדרגות והתפקידים, עשו ועושים ככל שניתן ופעמים רבות אף מעבר לכך, למען ביטחון מדינת ישראל ועתידה. אני גאה בהן ובהם על כך והערכתי אליהם עצומה.
5. עם תחילת המלחמה הבעתי בפניך את רצוני לקבל אחריות ולסיים את תפקידי. כעת, בחלוף למעלה מחצי שנה, ובמקביל לתחילת התחקירים, אני מבקש לסיים את תפקידי ולפרוש מצה"ל, בתום השלמת שלב התחקירים ולאחר שימונה ראש אמ"ן אשר יוביל את האנשים המצוינים באגף בשנים הקרובות, תוך קיום תהליך למידה וחפיפה סדור.
6. הייתה לי הזכות והכבוד לשרת במשך כמעט ארבעה עשורים את מדינת ישראל ואזרחיה, כלוחם וכמפקד.
7. עד סיום המשמרת שלי, אעשה הכל למען הכרעת חמאס ומבקשי רעתנו והחזרת כלל החטופים, השבויים והנעדרים לביתם ולאדמתם.
8. לאורך שירותי איבדתי מפקדים, פקודים וחברים רבים. אובדנם צרוב בי. לנצח אזכור את מי ששילמו את המחיר הכבד ביותר עבור תקומת ישראל.
9. אני משוכנע, למען מדינת ישראל, למען עם ישראל ולמען הדורות הבאים, שנכון שתוקם ועדת חקירה ממלכתית, אשר תוכל לחקור ולברר באופן יסודי, מעמיק, מקיף ונוקב את כלל הגורמים והנסיבות שהובילו לאירועים הקשים.
10. אנצל הזדמנות זו כדי להוקיר תודה לך, הרמטכ"ל, על הדרך שבה אתה מפקד על צה"ל בתקופה מורכבת זו.
11. כל שעשיתי במשך שירותי בצה"ל היה למען עם ישראל ומדינת ישראל. אני אסיר תודה על הזכות שניתנה לי לשרת את העם והמדינה.
12. בברכה, חג פסח כשר ושקט
1 צפייה בגלריה
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
(מכתב ההתפטרות של ראש אמ"ן אהרון חליוה )