ראש אמ"ן אלוף אהרון חליוה הודיע הבוקר (יום שני) לרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי על התפטרותו מצה"ל בעקבות אחריותו לטבח ב-7 באוקטובר. "אגף המודיעין בפיקודי לא עמד במשימה עליה אנו אמונים", כתב. "את אותו יום שחור אני נושא עימי מאז יום-יום, לילה-לילה. לעד אשא עימי את הכאב האיום של המלחמה". במכתב עצמו לא לקח חליוה אחריות אישית על חלקו במחדל, אלא אחריות כללית - ולא פירט מה הוא עצמו עשה שלא כראוי. בנוסף, קרא להקמת ועדת חקירה ממלכתית.
3 צפייה בגלריה
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
מכתב ההתפטרות של חליוה
ראש אמ"ן הוסיף במכתב ההתפטרות כי "אני משוכנע, למען מדינת ישראל, עם ישראל והדורות הבאים, כי נכון שתוקם ועדת חקירה ממלכתית שתוכל לחקור ולברר באופן יסודי, מעמיק, מקיף ונוקב את כלל הגורמים והנסיבות שהובילו לאירועים הקשים".
חליוה קיבל את ההחלטה העקרונית לפרוש מתפקידו כבר בשלב מוקדם של המלחמה בשל כשלי ה-7 באוקטובר, וחזר על כך בשיחותיו עם הרמטכ"ל בחודשים האחרונים. כעת - לאור סיומה המעשי של המלחמה בעזה - החליט לממש את כוונתו להתפטר, והוא הגורם הרשמי הראשון שעוזב את תפקידו בעקבות חלקו במחדלים. הוא יעזוב אחרי שיערוך חפיפה מלאה למחליפו, ועד אז יישאר בתפקיד.
ראש אמ"ן לקצינים: תשמיעו דעה, לימדו מלקחי המלחמה
(צילום: דובר צה"ל)

3 צפייה בגלריה
ראש אמ"ן היוצא, אהרון חליוה במהלך המלחמה
ראש אמ"ן היוצא, אהרון חליוה במהלך המלחמה
(צילום: דובר צה"ל )
לפי צה"ל, חליוה יסיים את תפקידו ויפרוש מצה"ל לאחר שימונה לו מחליף בהליך סדור ומקצועי, ובתיאום עם הרמטכ"ל ושר הביטחון. "הרמטכ״ל הודה לאלוף אהרון חליוה על עשייתו לאורך 38 שנות שירות בצה"ל, במהלכן תרם רבות כלוחם ומפקד לבטחון המדינה", נמסר מהצבא.

מחדל המודיעין

חליוה לקח אחריות למחדל מתקפת הפתע כבר כשבוע וחצי לאחר פרוץ המלחמה, אז הוא ציין כי "לא עמדנו במשימה החשובה ביותר שלנו, וכראש אמ"ן אני נושא באחריות המלאה לכישלון". הוא ציין אז כי "בכל ביקוריי ביחידות אמ"ן בימים האחרונים, שבתי והדגשתי כי ראשיתה של המלחמה בכישלון מודיעיני. אמ"ן תחת פיקודי כשל במתן התרעה למתקפת הטרור שביצע חמאס. את אשר נדרש לתחקר, נתחקר באופן העמוק והנוקב ביותר ונסיק את המסקנות. אבל כעת, לנגד עינינו ניצבת משימה אחת בלבד - להשיב מלחמה ולנצח בה".
מאז 7 באוקטובר התברר עד כמה אמ"ן היה עיוור למתרחש ברצועת עזה, כשלא הצליח לפרש נכונה את הסימנים שהעידו על המתקפה הממשמשת ובאה. בין השאר פירשו באמ"ן לא נכון את אימוני חמאס והג'יהאד האיסלאמי שהתקיימו מתחת לאפם, גם בימים שלפני הטבח; בהערכות שונות חזרו שוב ושוב על הטענה שחמאס מורתע, גם זמן קצר לפני שפתח במתקפה הרצחנית; לא פירשו נכונה את התארגנות המחבלים בלילה שקדם לפלישה לעוטף; ועוד.
על אף אחריותו למחדל, בלילה הגורלי שבין שישי לשבת, שמחת תורה, הוא לא שותף בשיחה שבה התקיימה התייעצות בפורם הבכיר ביותר. במערכת הביטחון התקבלו מה שמכונה "אותות חלשים" שלפיהם משהו קורה על הגבול עם עזה. ראש אמ"ן נמצא בחופשה באילת עם משפחתו וילדיו. בשעה 03:00 לפנות בוקר מצלצל עוזרו כדי לעדכן על מידע שהעביר אליו קצין המודיעין של פיקוד הדרום, שלפיו ייתכן שחמאס נערך לפעולה יזומה, אך לא שום דבר בסדר הגודל של הטבח. לצד האינדיקציות היו גם "סימנים מרגיעים", והסיכום היה שבכל התפתחות יש לעדכן את חליוה.
אולם אז הוחלט בצמרת הצבא על התייעצות בפורום בכיר ביותר: הרמטכ"ל הלוי, ראש אגף המבצעים אלוף עודד בסיוק ואלוף פיקוד הדרום ירון פינקלמן, שגם הוא שהה בחופשה, ברמת הגולן. חליוה, כאמור, לא שותף.
3 צפייה בגלריה
ראש אמ"ן היוצא, אהרון חליוה במהלך המלחמה
ראש אמ"ן היוצא, אהרון חליוה במהלך המלחמה
חליוה טען לפני פרוץ המלחמה כי אם לא תהיה התרעה מוקדמת - הוא וכל המטכ"ל יכולים להתפטר
(צילום: דובר צה"ל )
לפני כשלושה שבועות שוחח חליוה עם ראשי הזירות של חטיבת המחקר באגף המודיעין, ואמר כי "לא בטוח שהרע ביותר מאחורינו, אנחנו לפני ימים מורכבים". בחודש ינואר האחרון חליוה נשא דברים בטקס סיום קורס קציני מודיעין, ואמר, על רקע הטענות להתעלמות מהתרעות, כי הוא מצפה מהקצינים החדשים "להשמיע את דעתם המקצועית - תמיד". הוא הוסיף: "לימדו מהטעויות וזכרו לשמר את הדברים הטובים".
בנובמבר האחרון, כחודש וחצי לאחר פרוץ המלחמה, התייחס הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי למחדל המודיעיני שקדם למתקפת הפתע של חמאס, ואמר כי "צה"ל ואמ"ן כשלו ב-7 באוקטובר, אבל לא נכון שמפקדי צה"ל יהיו עסוקים כעת בדיונים על אחריות, עלינו להתמקד בלחימה".
חודשים ספורים לפני תחילת המלחמה, באולם מלא בקצינים הבכירים ביותר בצה"ל, נרשם עימות בין מפקד אוגדת הגליל, תת-אלוף שי קלפר לחליוה. קלפר התריע בפניו שהיקף הכוחות לא מספיק כדי להתמודד עם מתקפת פתע, והזהיר שללא התרעה מוקדמת, "המשימה – להגן על יישובי הצפון" תישאר סיסמה ריקה מתוכן בחמ"לים של הפיקוד. חליוה ביטל אז את דבריו, ואמר שאם לא תהיה התרעה אזי הוא וכל המטכ"ל יכולים להתפטר.