ד"ר ריי ביטון: "המתמחים ניצחו. הציבור ניצח"
(צילום: גיל יוחנן)

אחרי חודשים של מאבק, יש הסכמות עם הרופאים המתמחים: בעקבות פגישה אחר הצהריים (יום ד') עם שר הבריאות ניצן הורוביץ הודיעה יו"ר ארגון "מרשם" ד"ר ריי ביטון: "המאבק הצודק שלנו הצליח. אפשר לומר בבטחה ששמנו סוף לתורניות של 26 שעות". במקביל החלו מאות מתמחים למשוך את מכתבי הפיטורים שהגישו לפני כשבועיים במסגרת מאבקם על תנאי העסקתם.
למרות ההצהרות, מדובר בניצחון חלקי בשלב זה. המתמחים רצו קיצור תורנויות גורף בכל בתי החולים במחלקות הפנימיות, אך יסתפקו בשלב זה בתוספת של שני בתי חולים בלבד למתווה בשנת 2022 מעבר למה שהובטח במתווה המקורי.
בתום הפגישה במשרד הבריאות בירושלים אמרה ד"ר ביטון: "אפשר לומר בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים: ניצחנו. המתמחים ניצחו והציבור ניצח, כי הוא לא יקבל טיפול מרופאים ורופאות עייפים מדי בשעה ה-25 לתורנות שלהם. כולנו נזכה לקבל רפואה טובה יותר. זה שינוי היסטורי שישפיע על אלפי מתמחים ומתמחות ועל מאות אלפי מטופלים".
על מאבק השבועות האחרונים אמרה: "הילכו עלינו אימים, הכפישו אותנו, אמרו עלינו דברים נוראים, אמרו שיפגעו לנו בהתקדמות, והיום הצלחנו להביא בשורה אמיתית. אני רוצה להודות לשר ניצן הורוביץ על החלטה אמיצה מאין כמותה, להביא סוף סוף לקיצור העוול הזה. השרה אורנה ברביבאי עשתה מעשה שאף שר כלכלה לא עשה לפניה. בזכותה, יחד עם הורוביץ, הגענו למקום שאנחנו נמצאים בו היום".
2 צפייה בגלריה
ד"ר ריי ביטון מדברת לאחר פגישת המתמחים עם ניצן הורוביץ
ד"ר ריי ביטון מדברת לאחר פגישת המתמחים עם ניצן הורוביץ
ד"ר ריי ביטון אחרי הפגישה. "החלטה אמיצה מאין כמותה"
(צילום: גיל יוחנן)
פרופ' אש: "מקווה שמהשבר מאחורינו"
(צילום: אלכס גמבורג, משי בן עמי)

ביום שני פרסם השר הורוביץ מתווה חדש שאותו הגדירו נציגי המתמחים "פריצת דרך משמעותית". המתווה יכלול קיצור התורנויות בכל בתי חולים תוך ארבע שנים. ב-31 במרץ 2022 יחל יישום מתווה קיצור התורנויות בעשרה בתי החולים בפריפריה וב-30 בנובמבר 2022 - הרחבת המתווה למחלקות פנימית ורפואה דחופה בשני בתי חולים במרכז הארץ. בין האפשרויות: בתי החולים אסף הרופא, וולפסון או אסותא.
בראיון ל-ynet אתמול אמר מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש כי הוא מקווה שמשבר המתמחים מאחורינו: "אני מקווה שהמתווה הזה יוצר ודאות והמשכיות כך שנצא ונשיג את המטרה לקיצור התורנויות למתמחים".