3 צפייה בגלריה
הפגנה נגד המהפכה המשפטית בקפלן
הפגנה נגד המהפכה המשפטית בקפלן
"אזרח סוג מת", בהפגנה בקפלן
(צילום: אלעד פירסט)
פרסום ראשון של ניסיון לבלום את האלימות בחברה הערבית, בדרך לא-שגרתית: לאחר שמספר הנרצחים בחברה הערבית הגיע ליותר מ-100, ובזמן שזה היה הנושא המרכזי גם בהפגנות הרבות אמש (שבת) - נחשף מסמך יוצא דופן, שלפיו חתמו הצדדים הנצים בלוד על הודנה, לצד ראש העיר לוד יאיר רביבו.
על המסמך חתומים גם חבר המועצה אבו שריקי ונציגים ממשפחת אבו קטיפאן, שפלגים מסוכסכים בה ירו לעבר בתים ועסקים. לפי המסמך, ראש העיר "ישוחח עם מפקד תחנת המשטרה שיימנע ככל האפשר ממעצרים והריסות בתקופת ההודנה". תושבים מתחו ביקורת: "זו בושה שהתנאי לא היה לעצור את היורים".
3 צפייה בגלריה
מסמך הודנה של ראש עיריית לוד,
מסמך הודנה של ראש עיריית לוד,
המסמך שעליו חתום גם ראש העיר לוד
3 צפייה בגלריה
יאיר רביבו ראש העיר לוד, סוגר הודנה
יאיר רביבו ראש העיר לוד, סוגר הודנה
ראש העיר רביבו, לפני הסיכום על ההודנה
(צילום: דוברות עיריית לוד)
לפי המסמך, הצדדים "נשבעים על הקוראן" להפסקת אש מיידית למשך שלושה שבועות, עד 2 ביולי. "כל צד מתחייב לשמור על שקט מלא, ולקחת אחריות מלאה על אנשיו", נכתב. "אם תהיה בעיה, או התגרות, יש לפנות מיד לראש העיר או לאבו שריקי כדי לפתור את הבעיה".
במסמך צוין כי "ראש העיר ישוחח עם מפקד התחנה שבזמן ההודנה הוא יימנע ככל האפשר מפעילות משטרתית כמו מעצרים והריסות, כל עוד השקט נשאר על כנו". גם השלב הבא מופיע במסמך: "ב-2 ביולי, בשעה 17:00, תתקיים בלשכת ראש העיר פגישה לקראת סולחה כוללת בהשתתפות הנוכחים פה ונציגים נוספים כדי להגיע לשלום כולל ומלא בין הצדדים. הסולחה הסופית תיערך במסגד הגדול, בהשתתפות כל הצדדים, ראש העיר ומכובדים מכל הארץ".
ראש העיר רביבו מקווה שמסמך ההודנה יחזיר את השקט ויוביל לסיום הירי בין המשפחות המסוכסכות. רביבו, שמאס באי-טיפול הרשויות, החליט להיכנס לעובי הקורה של הסכסוך הגדול בעיר שהגיע לשיאו ברצח פארס אבו קטיפאן בינואר האחרון. חלקים בחמולת אבו קטיפאן האשימו בני משפחה אחרים, ועד מהרה הדבר התפתח לאירועי ירי רבים בתוך החמולה.
(צילום: ירון ברנר)

תיעוד ירי מלוד לעבר מושב ניר צבי
(באדיבות מועצה מקומית שדות דן)

במוצאי שבת לפני שבועיים היו חילופי אש כבדים וביום רביעי האחרון נורו קליעים מנשק אוטומטי, שחלקם חדרו לבתי תושבים. אחד מהם אף פגע בביתה של העיתונאית עופרה לקס. עיריית לוד, בסיוע המשטרה, החלה במבצע שכינתה "שוברים כלים", שבמסגרתו היא מפעילה לחץ כבד על גורמי הפשע באמצעות קנסות, סגירת עסקים והורדת חומות ושערים מעל הגובה המותר בחוק.
לאחר תחילת המבצע, פנו נציגים ממשפחת אבו קטיפאן לראש העיר לוד, כדי שיתווך בסכסוך. רביבו נעתר ופתח בסדרת פגישות עם המעורבים, עד למפגש המסכם בלשכתו ביום שישי שהוביל לחתימת המסמך.
מעיריית לוד נמסר בתגובה: "בשבועות האחרונים פועל ראש העיר להחזרת השקט בעיר ולהכנסת חוק השב"כ לטיפול בפשיעה הגואה בחברה הערבית. ראש העיר מוכן להפוך כל אבן על מנת להביא שקט וביטחון אישי לתושבי לוד, היהודים והערבים, ובכלל זה להיעזר במרכז הגישור העירוני שהוא עומד בראשו לפתרון סכסוכים בתיאום המשטרה".
פורסם לראשונה: 23:29, 10.06.23