4 צפייה בגלריה
בני גנץ ויאיר לפיד בתדרוך לשגרירי מדינות מועצת הביטחון של האו"ם
בני גנץ ויאיר לפיד בתדרוך לשגרירי מדינות מועצת הביטחון של האו"ם
מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה מאחורי גנץ ולפיד. גם הוא אחראי
(צילום: משרד החוץ)
שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ יאיר לפיד חשפו בצהריים (יום ד') בתדרוך שקיימו לשגרירי המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם את זהות הבכיר האיראני העומד מאחורי תקיפת הספינה במפרץ עומאן – סעיד אראג'ני, ראש מערך כלי הטיס הבלתי-מאוישים של חיל האוויר של משמרות המהפכה. גנץ גם הזהיר את השגרירים כי איראן נמצאת במרחק של כ-10 שבועות מהגעה לחומר בקיע, שממנו עשויה ליבת ראש הקרב הגרעיני.
גנץ ולפיד אמרו לשגרירים שבכוונת ישראל לשמור על חופש הפעולה שלה אל מול כל מתקפה, ואל מול כל איום על אזרחי ישראל. יחד עם זאת, השניים העבירו מסר לשגרירים לפיו לא מדובר בסכסוך מקומי או בילטראלי, אלא ב"התקפה על העולם", כלשונם, שצריך להגיב. השניים ציינו כי תגובה תוכל להתממש רק באמצעות גישה אחידה של הקהילה הבינלאומית, שתדרוש מאיראן לקחת אחריות דרך מועצת הביטחון ומסגרות נוספות.
גנץ: איראן - סכנה מיידית ומוחשית
(צילום: ערוץ כנסת)

4 צפייה בגלריה
בני גנץ ויאיר לפיד בתדרוך לשגרירי מדינות מועצת הביטחון של האו"ם
בני גנץ ויאיר לפיד בתדרוך לשגרירי מדינות מועצת הביטחון של האו"ם
השגרירים במשרד החוץ, היום
(צילום: משרד החוץ)
השר גנץ אמר לשגרירים כי מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה, אמיר עלי חג'יזדה, הוא שעומד מאחורי הפעולות שבהן היו מעורבים כלי טיס בלתי-מאוישים וטילים במזרח התיכון. "האחראי הישיר לפעולות אלה הוא סעיד אראג'ני, שאת שמו אני חושף לראשונה", אמר גנץ. "אראג'ני הוא האופרטור הראשי של מערך הכטב"מים של חיל האוויר של משמרות המהפכה, שהביא לפגיעה במרסר סטריט. הוא מספק את הציוד, ההכשרה, התוכניות והוא האחראי על פעולות טרור רבות במרחב".
גנץ הוסיף כי "איראן שוב הוכיחה שהיא אתגר בינלאומי, אזורי ובסוף גם איום על ישראל. איראן אחראית לעשרות פעולות טרור ברחבי המזרח התיכון והפעלת מיליציות מטעמה בתימן, עיראק ומדינות נוספות. איראן גם חצתה את כל הקווים שהוגדרו בהסכם הגרעין הקודם, והיא רחוקה היום רק כעשרה שבועות מהגעה לחומר בקיע שיאפשר לפתח פצצה גרעינית".
4 צפייה בגלריה
הספינה מרסר סטריט עוגנת בנמל פוג'יירה באיחוד האמירויות
הספינה מרסר סטריט עוגנת בנמל פוג'יירה באיחוד האמירויות
הספינה "מרסר סטריט" שבבעלות ישראלית
(צילום: AFP)
"לכן זה הזמן למעשים", הוסיף שר הביטחון. "העולם חייב להטיל סנקציות כלכליות ולהביא פעולות אופרטיביות מול משמרות המהפכה. אין לנו סכסוך עם העם האיראני אלא עם המשטר שעלול להביא למרוץ חימוש מסוכן במזרח התיכון כולו. מערכת הביטחון העבירה מידע מודיעיני ונעביר בהמשך גם ראיות פורנזיות".
שר החוץ לפיד אמר כי מדובר ב"התקפה על נתיבי הסחר של העולם, על חופש התנועה. זהו פשע בינלאומי". הוא תהה בפני השגרירים: "מה הקהילה הבינלאומית עומדת לעשות בעניין? האם עדיין קיים חוק בינלאומי, והאם לעולם יש את היכולת ואת כוח הרצון כדי לאכוף אותו? אם התשובה כן, העולם צריך לפעול עכשיו. אם הוא לא יגיב – אין דבר כזה קהילה בינלאומית וזה כל אחד לעצמו".
אמש מסרו בריטניה, רומניה וליבריה למועצת הביטחון של האו"ם כי רוב הסיכויים שאיראן השתמשה בכלי טיס בלתי-מאויש אחד או יותר כדי לתקוף את הספינה. "המתקפה שיבשה והעמידה בסיכון את בטיחות השיט הבינלאומי. זו בהחלט הפרה של החוק הבינלאומי", כתבו המדינות במכתב ל-15 חברות המועצה. "הפעולה הזו חייבת לקבל גינוי מהקהילה הבינלאומית". בתקיפה שהתרחשה בלילה שבין חמישי לשישי נהרגו שני אנשי צוות, הקברניט הרומני ומאבטח בריטי.