4 צפייה בגלריה
הנסיכה הייא ושליט דובאי מוחמד בן ראשד
הנסיכה הייא ושליט דובאי מוחמד בן ראשד
שליט דובאי ואשתו לשעבר. הורה לפרוץ לה לטלפונים
(צילום: AP)
שליט דובאי, שייח מוחמד בן ראשד אל-מכתום, הורה לפרוץ לטלפונים של אשתו לשעבר ועורכי דינה, כחלק מ"מערכת מתמשכת של הפחדה ואיומים", במהלך קרב משמורת על ילדיהם. כך קבע אתמול (יום ד') בית המשפט העליון באנגליה.
בהכרעת בית המשפט נכתב כי שייח מוחמד השתמש בתוכנת "פגסוס", שפותחה על ידי חברת הסייבר הישראלית NSO, במטרה לפרוץ לטלפונים של הנסיכה האיא בינת אל-חוסיין, אחותו למחצה של מלך ירדן עבדאללה, וכמה מהמקורבים לה.
אלו שעבדו תחתיו אף ניסו לקנות אחוזה בצמוד לביתה של הנסיכה האיא בלונדון, פעולה שלפי עדותה בבית המשפט הותירה אותה "רדופה, לא בטוחה, כאילו אני לא יכולה יותר לנשום".
4 צפייה בגלריה
הנסיכה האיא בת חוסיין רעייתו של שליט דובאי שייח מוחמד
הנסיכה האיא בת חוסיין רעייתו של שליט דובאי שייח מוחמד
"חשה רדופה ולא בטוחה". הנסיכה האיא
(צילום: MCT)
ההכרעה התקבלה 19 חודשים אחרי שבית המשפט קבע שמוחמד חטף את שתי בנותיו והחזיק בהן בניגוד לרצונן. "הממצאים מראים פגיעה מוחלטת באמון, ושימוש לרעה בכוח", קבע השופט אנדרו מקפרלן.
שייח מוחמד הכחיש את האשמות הפריצה ועורכי דינו טענו כי האשמה מוטלת על מדינות אחרות במזרח התיכון. "לא היה לו שום מידע שפעילות כזו התרחשה", אמר לבית המשפט פרקליטו דייוויד פאניק. "הוא לא אישר, הורה, עודד או רמז כי אדם אחר צריך להשתמש ב-NSO או בכל תוכנה אחרת בדרך כזו".
4 צפייה בגלריה
מכחיש את הטענות. השייח מוחמד
מכחיש את הטענות. השייח מוחמד
מכחיש את הטענות. השייח מוחמד
(צילום: רויטרס)
מוחמד, בן 72, והאיא, בת 47, היו מעורבים בסכסוך משמורת ארוך ומר מאז שהנסיכה ברחה לבריטניה עם שני הילדים שלהם - ג'לילה, 13, וזייד, 9. היא אמרה כי חששה לביטחונה על רקע האשמות שניהלה רומן עם אחד משומרי ראשה הבריטים.
עורכת דינה של האיא, פיונה שקלטון, חברת בית הלורדים שייצגה בעבר את הנסיך צ'רלס במהלך גירושיו מהנסיכה דיאנה - הייתה אחד היעדים לפריצה. לבית המשפט נאמר כי שרי בלייר, אשתו של ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, הייתה זו שבישרה לשקלטון על הפריצה לטלפונים. בלייר, גם היא עורכת דין, עבדה כיועצת חיצונית ל-NSO.
4 צפייה בגלריה
לוגו חברת NSO
לוגו חברת NSO
(צילום: אוראל כהן)
עורכי דינה של האיא אמרו כי לאחר שדבר הפריצה התגלה, ביטלה NSO את החוזה שלה עם איחוד האמירויות. החברה הישראלית לא מסרה תגובה בנוגע לתיק, אבל ציינה כי היא פעלה מיד לאחר שקיבלה עדויות על שימוש לרעה בפגסוס. "אני לא מרגישה שאני יכולה לנוע בחופשיות כרגע, כשאני מרגישה נרדפת כל הזמן וצריכה להסתכל כל רגע מאחורי כתפי", אמרה הנסיכה באחת העדויות.
שייח מוחמד, סגן הנשיא וראש הממשלה באמירויות, רצה להחזיר תחילה את ילדיו לדובאי - אבל הפסיד פעם אחר פעם בבתי המשפט באנגליה. בהודעה שפורסמה אמש החליט השופט מקפרלן כי הילדים צריכים לחיות עם אמם.
מקפרלן קבע כי השייח עמד מאחורי חטיפתה של בתו שאמסה, אז בת 18, בשנת 2000 מרחובות קיימברידג' שבאנגליה לדובאי. בנוסף מצא השופט גם כי מוחמד חטף את אחותה הצעירה לטיפה מספינה במים בינלאומיים ליד הודו ב-2018, והחזיר אותה לאמירויות.