2 צפייה בגלריה
דגל האיחוד האירופי
דגל האיחוד האירופי
"נציגי האיחוד מבינים היטב שבדמוקרטיה מותר לשמוע דעות שונות". בן גביר ודגל האיחוד האירופי
(צילום: רויטרס, AFP )
לאחר ששגרירות האיחוד האירופי בישראל ביקשה ממשרד החוץ למנוע את הגעתו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר כנציג הממשלה בקבלת הפנים לרגל "יום אירופה", והודעתו של בן גביר כי יגיע בכל מקרה - השגרירים האירופים שוקלים שלא להגיע בעצמם.
שיבוצו של גביר באירוע לא נעשה כצעד מכוון של מזכירות ממשלה נגד האיחוד, אלא פשוט במסגרת שיבוץ לפי תורים. עם זאת, מרגע שבן גביר הודיע שהוא אכן יגיע - הממשלה לא יכולה לבטל את הגעתו. כעת, האיחוד האירופי נותר לשבור את הראש ולהכריע את גורל קבלת הפנים.
במסגרת הייצוג באירוע שייערך ביום שלישי הקרוב בתל אביב, אמור בן גביר גם לנאום בפני המשתתפים ולברך. כעת, משלחת האיחוד האירופי שוקלת לבטל את כל הנאומים באירוע, כך שגם בן גביר לא ינאם. אפשרות נוספת שנשקלת היא כאמור הורדת דרג המשתתפים לדרג זוטר יותר - כך שהשגרירים לא ישתתפו - ולכן גם הגעתו של בן גביר תהיה פחות מתאימה.
2 צפייה בגלריה
דימיטר טזאנצ'ב
דימיטר טזאנצ'ב
שגריר האיחוד האירופי בישראל דימיטר טזאנצ'ב. לא נפגש עם בן גביר או עם חברי מפלגתו
(צילום: קובי קואנקס)
בשגרירות האיחוד האירופי בישראל היו נבוכים מכך שמזכירות הממשלה, שעוסקת בהצבת שרים בקבלות הפנים לרגל הימים הלאומיים של השגרירויות הזרות, הציבה דווקא את השר בן גביר כנציג הממשלה באירוע החגיגי שאליו הוזמנו שגרירים מכל העולם וכן אישי ציבור מישראל.
השגרירים האירופים בישראל לא נפגשים עם בן גביר בשל עמדותיו, למרות שאין מדיניות רשמית להחרימו. גם שגריר האיחוד האירופי בישראל מעולם לא נפגש עם בן גביר או מי מבין חברי הכנסת של עוצמה יהודית, וכך גם שגריר בריטניה בישראל.
שגרירות האיחוד מסרה אתמול כי "משלחת האיחוד האירופי בישראל עורכת את קבלת הפנים המסורתית לרגל יום אירופה ב-9 במאי. כפי שהיא עושה כל שנה, המשלחת ביקשה מממשלת ישראל לכבד אותנו בשליחת נציג מהממשלה שישתתף באירוע. לא קיבלנו הודעה רשמית ממשרד החוץ בהקשר זה. אנחנו לא תומכים בדעותיו הפוליטיות של השר בן גביר או של מפלגתו. למעשה, רבות מההצהרות והדעות הקודמות שלו סותרות את הערכים שהאיחוד האירופי מייצג".
מלשכתו של בן גביר נמסר בתגובה לבקשת השגרירות: "השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר שובץ כנציג ממשלת ישראל ביום אירופה ואישר את הגעתו. השר ינאם בין היתר על חשיבות המלחמה המשותפת בטרור, יברך את מדינות אירופה, יקרא לחיזוק שיתופי הפעולה וידגיש שיש להתאחד סביב המאבק בג'יהאד והטרוריסטים ובמקביל יציין כי ראוי שהמדינות לא יממנו מיזמים נגד חיילי צה"ל ותושבי ישראל. השר מאמין שגם אם נציגי האיחוד 'לא תומכים בדעותיו' כפי שפורסם בהודעתם, הם מבינים היטב שישראל היא דמוקרטיה ובדמוקרטיה מותר לשמוע גם דעות שונות".