(צילום: אבי חי)

עטיה אלאעסם, יו"ר מועצת הכפרים הלא-מוכרים ואחד מ-32 חברי מועצת השורא שקובעת את מדיניות מפלגת רע"מ, השתמש הבוקר (רביעי) במילה "רצח" כדי להגדיר את מותה של כתבת רשת אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה בחילופי אש שניהלו כוחות צה"ל עם חמושים פלסטינים במחנה הפליטים ג'נין. בריאיון באולפן ynet אמר אלאעסם: "כולנו קוראים לזה רצח, כולנו מניחים שהצבא ירה בה".
במערכת המדינית והצבאית ביקשו להדגיש כי עדיין לא ידוע האם מותה של העיתונאית הוותיקה הבוקר נגרם מירי של כוחות צה"ל ולא שללו שהיא נפגעה מירי של החמושים הפלסטינים. ברע"מ החליטו בתגובה לבטל את מסיבת העיתונאים שבה הייתה אמורה המפלגה להציג את עמדתה בנוגע לאפשרות של המשך הישארותה בקואליציה.
2 צפייה בגלריה
שירין אבו עאקלה
שירין אבו עאקלה
שירין אבו עאקלה
(מתוך פייסבוק)
"אנחנו רגילים שבכל פעם שמישהו נרצח, הגרסה של הצבא סותרת את האמת, מטייחת את האמת עד שיוכח אחרת", האשים חבר מועצת השורא. "אנחנו רוצים שתהיה בדיקה בלתי-תלויה, שהצבא לא קשור אליה, משרד הביטחון לא קשור אליה, אלא ועדה בלתי-תלויה שתבדוק".
הצד הישראלי מציע חקירה משותפת והפלסטינים מתנגדים. זה לא גורם לך לתהות למה הם מתנגדים? "לא. אנחנו גם לא רוצים שהרשות תחקור את זה. אנחנו רוצים שוועדה בלתי-תלויה תחקור את הרצח הזה, ומי שבאמת עשה את זה שיקבל את העונש המתאים. לא יכול להיות שיירו ככה בעיתונאי שמחפש חופש ביטוי ומבצע את העבודה שלו".
בסרטונים רואים חמושים פלסטינים יורים בלי הבחנה. עיתונאית שנמצאת שם בתווך יכולה להיות בקלות בין שני הצדדים. בסרטונים נשמעים אנשים אומרים שפגעו בחייל צה"ל ואף חייל צה"ל לא נפגע. אז איך זה רצח? "אני מניח שאלו שיורים - יורים על החיילים. שירין אבו עאקלה לא הייתה עם הצבא, אז היא רחוקה מהצבא. אנחנו אומרים - עד שיוכח אחרת זאת הגרסה. מי שפגע בה צריך להיענש".
2 צפייה בגלריה
עטיה אלאעסם
עטיה אלאעסם
"ההחלטה הזאת צריכה לבוא מהשכל ולא מהרגש". אלאעסם
מות העיתונאית, שמסעיר את העולם הפלסטיני והערבי, הצליח לסחרר גם את המערכת הפוליטית בישראל. רע"מ אמורה להחליט אם היא ממשיכה להיות חלק מהקואליציה או בוחרת לקדם את פירוק הממשלה. "אנחנו מצביעים היום אם להמשיך את ההקפאה מול הקואליציה או מבטלים אותה כבר עכשיו", אמר חבר מועצת השורא אלאעסם.
עד כמה האירועים מהבוקר נכנסים למערכת השיקולים שלכם? "ההחלטה הזאת צריכה לבוא מהשכל ולא מהרגש. ההחלטה צריכה להיות מדודה, לבדוק מה אנחנו השגנו באמת בשותפות עם הממשלה ומה לא השגנו. אנחנו רוצים באמת להביא דברים טובים לקהילה שלנו, לבוחרים שלנו".
אז מה הסיכוי שהיום תצא הודעה שרע"מ פורשת מהקואליציה? "יש תרחיש כזה, תצא הודעה אם אנחנו פורשים או ממשיכים. העמדה שלי היא להמשיך בהקפאת הפעילות".
השתכנעת שהממשלה רוצה ללכת לקראתכם? "זו מריחה. אנחנו יודעים שהמצב מורכב, כשיש קצה שמאלי וקצה ימני. נכנסו לממשלה בשביל הדברים החברתיים-כלכליים שלנו כאזרחים במדינה. אם זה יתממש - אנחנו ממשיכים".