5 צפייה בגלריה
ד"א ליאור הכט
ד"א ליאור הכט
ד"ר ליאור הכט
(צילום: גיל נחושתן )
את הפנים של ד"ר ליאור הכט, מומחית לרפואת ילדים במכבי שירותי בריאות ואחת ממובילות הקמפיין להתחסנות ילדים של משרד הבריאות, כולכם ודאי מכירים. כמעט מדי ערב היא מופיעה על מסך הטלוויזיה וברשתות החברתיות, כשהיא משיבה על השאלות הנפוצות הקשורות ללבטים של ההורים האם לחסן את הילדים בני 5 עד 11. השתתפותה בקמפיין של מטה ההסברה למאבק בקורונה נחשפה ב"ידיעות אחרונות" וכבר אז נשאלה האם אינה חוששת מהכפשות ברשתות החברתיות. כעת היא מספרת: מאז שעלה הקמפיין אני מקבלת איומים, ואיימו גם לרצוח אותי.
ברקע האיומים, הוחלט במוקד הטיפול באלימות של משרד הבריאות להגיש תלונה למשטרה. שבוע בדיוק לאחר תחילת מבצע החיסונים לילדים היא אומרת כי היא שלמה עם ההחלטה שלה להשתתף בקמפיין, על אף התגובות הקשות ברשת.
5 צפייה בגלריה
האיומים נגד ד"ר הכט ברשתות
האיומים נגד ד"ר הכט ברשתות
התגובות להכט בטוויטר
(מתוך הרשתות החברתיות)
"מרבית התגובות בעולם האמיתי וגם ברחוב וברשתות החברתיות היו מחממות ומחזקות", אמרה ד"ר הכט. "אנשים אומרים שאני עושה עבודת קודש. עם זאת, יש מיעוט של תגובות שהן אלימות. קיבלתי איומים, כולל איומים ברצח, איומים על החיים שלי, והשוואה שלי לכל מיני דמויות נאציות. בנוסף, האשימו אותי בקשר עם חברות התרופות".
לדבריה, קיבלה גם איום קונקרטי על חייה – שהועבר לבדיקת המשטרה. עם זאת, בשלב זה אין כוונה להצמיד לה אבטחה. "דווקא כשעוצמת התגובות הלכה והתגברה, הבנתי שאנחנו עושים פה עבודה מאוד משמעותית".

5 צפייה בגלריה
האיומים נגד ד"ר הכט ברשתות
האיומים נגד ד"ר הכט ברשתות
(מתוך הרשתות החברתיות)
ברשתות החברתיות קל מאוד להיתקל בפוסטים ובהכפשות נגד הכט. "תקשיבי פסיכית, תתרחקי לנו מהילדים", כתב לה אחד מהם. אחר כתב: "הדם של המתים יהיה גם על הידיים שלך ולא נשכח". והיו גם תגובות נוספות. "עוד אחת שבגדה בשבועת הרופא שלה ומשקרת בלי הפסקה", כתב בטוויטר אחד המשתתפים. "מעניין אם הכסף מהפארמה או ממטרד המחלות בעצם, כך או כך זה מגיע מהפארמה". כאמור, הודעות פרטיות שקיבלה בפייסבוק ובוואטסאפ היו בוטות הרבה יותר.
5 צפייה בגלריה
האיומים נגד ד"ר הכט ברשתות
האיומים נגד ד"ר הכט ברשתות
(מתוך הרשתות החברתיות)
הכט מספרת כי היא לא חוששת, אך בני המשפחה שלה מתקשים להתמודד עם המצב. "אני רופאת ילדים וכשנשבעתי את שבועת הרופאים נשבעתי למעשה להגן על הבריאות שלהם. כשאני רואה במרפאה ילדים שחלו בקורונה, בלונג קוביד או בתסמונת PIMS - אני לא יכולה לישון בלילה עד שאני יודעת שהגעתי לכל ההורים. אנחנו אנשי הרפואה, אנחנו חוד החנית של המאבק בקורונה. כל פעולה שאני עושה, כל אות שאני כותבת וכל מילה שאני אומרת - הכל נועד להציל חיים. אני אמשיך להגן על הילדים. אף צייצן, או פוסט כזה או אחר לא יזיז אותי מילימטר מהמשימה של כולנו: לשמור על בריאות הילדים שלנו".
לא רק בני המשפחה שלה מוטרדים מהאיומים שהיא מקבלת בשבועות האחרונים. "גם החברים שלי שואלים אותי למה אני עושה את זה", היא מספרת. "אבל האיומים וההכפשות לא יזיזו אותי מילימטר מהמטרה החשובה הזו. הזמן להתחסן הוא היום בבוקר, ממש לא כדאי להמתין. הדרך הטובה ביותר להגן על הילדים, מכל וריאנט, היא חיסון".
5 צפייה בגלריה
שרון אלרעי פרייס עם המאבטח הצמוד
שרון אלרעי פרייס עם המאבטח הצמוד
המאבטח שהוצמד לאלרעי-פרייס
(צילום: אלעד גרשגורן)
תיעוד מהתקיפה ברמב"ם בסוף השבוע
(צילום: דוברות רמב"ם)
האיומים שד"ר הכט סופגת מתרחשים ברקע האיומים שהופנו גם נגד ד"ר שרון אלרעי-פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור, המאובטחת כבר כחודש באמצעות מאבטח שהוצמד אליה על ידי משרד הבריאות, ולצד איומים שהופנו גם נגד מנכ"ל המשרד פרופ' נחמן אש. "אלימות כלפי הצוותים הרפואיים היא בלתי נסבלת", אומרת הכט ומתייחסת בין היתר לאירוע התקיפה שאירע שלשום בבית החולים רמב"ם, ושבעקבותיו הכריזה הסתדרות האחיות של שביתה בת שעתיים. "רק שלשום תקפו צוות רפואי ברמב"ם במחלקה האונקולוגית. אנחנו הצוותים הרפואיים שעובדים בחזית, מכל הלב, סופגים אלימות לא פשוטה והגיע הזמן להפסיק עם זה".