שינוי הגרסאות של קיש: במרץ שיבח את גנץ על "ממדים ללימודים"
(צילום: ערוץ כנסת)

חבר הכנסת יואב קיש מהליכוד, שמוביל את הקו המתנגד לתמיכה בחוק "ממדים ללימודים" במתכונתו הנוכחית, נשמע אחרת לגמרי רק לפני חודשיים. במרץ האחרון אושר החוק בקריאה ראשונה. באותו הדיון במליאת הכנסת, על אותו חוק בדיוק שיעלה היום (שני) להצבעה שמית, שיבח קיש את "משרד הביטחון, שר הביטחון והכנסת הזו" על הבאתו להצבעה.
בימים האחרונים הוא מתעקש בריאיונות בתקשורת כי "ללוחמים מגיע 100%". בציוץ בטוויטר כתב: "אני אלחם על כך עד שאשיג זאת. ממשלה שתלויה בתומכי טרור ולא מסוגלת להעביר חוק ציוני אחד, לא תטיף לנו מוסר".
3 צפייה בגלריה
 ועדת קורונה
 ועדת קורונה
נשמע אחרת, לפני חודשיים. "אני כמובן תומך בהצעת החוק, הדבר הכי נעלה"
(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
3 צפייה בגלריה
מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
שיבח את גנץ ומשרדו. "חיכיתי לראות מתי תביאו אותו"
(צילום: אלכס קולומויסקי)
אלא שכאמור בחודש מרץ קיש לא התנגד בנחרצות שכזו להצעת הקואליציה: "אני כבר בכנסת ה-20 רציתי להעביר חוק 'ממדים ללימודים' פרטי שלי, ואני מודה שלא הייתי עירני ללוחות הזמנים, אז לא הבאתי אותו. אני לא עוסק בהצמדות, הבאתי אותו בכנסת ה-20, בכנסת ה-23 ואז פתאום אני רואה שאפילו לא הגשתי אותו". קיש הבהיר כי על אף שמדובר בהצעת חוק של שר הביטחון בני גנץ, ולא בהצעתו הפרטים הוא "כמובן תומך בהצעה".
"אני, מאוד חשוב היה לי כל האירוע הזה של באמת לחזק את הלוחמים שלנו. זה חוק מצוין. אני יותר מזה אומר שאנחנו בדיוני קואליציה-אופוזיציה, אני כל הזמן חיכיתי לראות מתי תביאו אותו. אני הייתי עסוק בדברים אחרים והחוק הזה חשוב כי הוא לוקח דבר אחד מרכזי: 'מי שנותן יותר – צריך לקבל יותר'", ציין.
לדבריו, הצעת החוק שהביא גנץ במרץ הינה "מסר שחשוב מאוד שייצא מהבית הזה, מסר שיחזק את העמידה הנחושה של לוחמי צה"ל, שייתן להם הרגשה שאנחנו אכן רואים את ההקרבה ואת הרצון שלהם לתת מעצמם, אני חושב שזה הדבר הכי נעלה שיכול להיות".
3 צפייה בגלריה
מנסור עבאס , בנימין נתניהו
מנסור עבאס , בנימין נתניהו
עבאס ורע"מ צפויים לתמוך, נתניהו והליכוד לא
(צילום: אלכס קולומויסקי, ראובן קסטרו )
חבר הכנסת, שכעת מאמין שיש להעביר את החוק רק במתכונת שהציעה מפלגתו, דיבר רק לפני חודשיים בשמם: "אנחנו מאוד בעד. אני אומר, אני ברמה האישית כבר מהכנסת ה-20 פועל ורוצה לקדם את החוק הזה".
חוק "ממדים ללימודים", שמטרתו לספק מלגות שכר לימוד ללוחמים משוחררים, יעלה כאמור היום להצבעה שמית במליאה - אך עדיין לא ברור האם הקואליציה תצליח להעביר אותו ללא סיוע מהאופוזיציה. בקואליציה מקווים אמנם שיצליחו לגייס רוב ובונים על כך שאחד מחברי הכנסת בליכוד יישבר ברגע האחרון, אך לא מסתמכים רק על תרחיש שכזה.
ראשי הקואליציה מקווים שיצליחו להעביר את החוק באצבעותיהם של חברי רע"מ, ומעריכים בשלב זה שיתמכו בו במליאה. הסיעה החברה בקואליציה תתכנס היום ותחליט כיצד להצביע. תחילה הכריזו שיצביעו נגד כי היו סבורים שבליכוד יתמכו בחוק, אך כעת צפויים להצביע בעד. במצב שכזה לקואליציה 60 אצבעות בעד החוק - לא רוב של ממש בכנסת שבה 120 חברים, אך כן תמיכה שעשויה להספיק.
מחבר הכנסת קיש נמסר: "הצעת החוק הפרטית שלי בתמיכת הליכוד "ממדים ללימודים" אשר מעניקה ללוחמים משוחררים 100% מימון עבור לימודים אקדמיים - תעלה להצבעה ביום רביעי. כאשר הצעת החוק הממשלתית עלתה בקריאה ראשונה לפני מספר חודשים, לא עלה בדעתי שהקואליציה תצמצם את המימון שהעניק החוק המקורי ולכן רציתי להצמיד את הצעת החוק הפרטית שיזמתי להצעה הממשלתית. לאחר מכן בעבודה בוועדות הכנסת, הסתבר שהם קיצצו את החוק המקורי לחלוטין, במקום 600 מיליון שקל קיצצו ל-100 מיליון שקל ואפילו לא נותנים 100% ללוחמים - אנחנו לא נסכים לשתף עם זה פעולה. אם יתנו 100% ללוחמים - נתמוך, אם לא - נתמוך בהצעה המקורית ביום רביעי".