ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט מסרו הערב (רביעי) הצהרה, בצל מטחי הרקטות הנמשכים מרצועת עזה וכשברקע הדיווחים על הפסקת אש ההולכת ונרקמת בין ישראל לג'יהאד האיסלאמי. ynet העביר את הצהרתם בשידור חי.
נתניהו אמר כי "אנחנו עדיין בעיצומה של המערכה. ברגעים אלו ממש כוחותינו תוקפים בעוצמה ברצועת עזה וגובים מחיר יקר מארגוני הטרור. כל מי שפוגע בנו, דמו בראשו. אנחנו אומרים למחבלים ושולחיהם, אנו רואים אתכם בכל מקום. אתם לא יכולים להתחבא ואנחנו בוחרים את המקום והזמן לתקוף אתכם. אנחנו ולא אתם. לא רק בתגובה, גם ברגיעה, הבחירה שלנו".
3 צפייה בגלריה
נתניהו בהצהרה לתקשורת
נתניהו בהצהרה לתקשורת
"מבקש מאזרחי ישראל להמשיך להישמע להנחיות פיקוד העורף". נתניהו
(צילום: לע"מ )
ראש הממשלה הוסיף כי "עד כה הנחתנו על הג'יהאד בעזה את המכה הקשה בתולדותיו. בתוך שניות - שתי שניות באמצע הלילה - חיסלנו במקביל בשלושה מוקדים נפרדים את בכירי ארגון הטרור. פגענו במערך הנ"ט שלו, במחסני ייצור הרקטות שלו. בתגובה לפעילות הג'יהאד האיסלאמי שיגר רקטות. קרוב לשליש מהרקטות נפלו בשטחם. את הרוב המוחלט יירטנו באמצעות מערכות ההגנה. אני רוצה לשבח את מערכת הביטחון שהביאה מערכות חדשות שנכנסו היום לפעולה בהצלחה.
"לשמחתנו, עד לרגע זה אף אזרח ישראלי לא נפגע. אני מבקש מאזרחי ישראל להמשיך להישמע להנחיות פיקוד העורף", אמר נתניהו. "בחודשים האחרונים סיכלנו יותר מ-120 מחבלים. המערכה טרם הסתיימה. נמשיך לעדכן אתכם. נכנסו לזה יחד, עומדים בזה יחד וננצח יחד".
גלנט אמר כי "בשתי היממות האחרונות צה"ל, כוחות הביטחון, הנחיתו מכה קשה על הג'יהאד האיסלאמי בעזה. פתחנו המערכה בסדרת תקיפות מוצלחות ומדוייקות. לצד סיכול הנהגת הארגון - מיד לאחר מכן הייתה תקיפה של מאות פצצות של חיל האוויר על אתרים מדוייקים ובהם יעדי ייצור של אמצעי לחימה נגדנו, יעדי אחסנה ופגיעה משמעותית בנכסי ארגון הטרור הרצחני והקטלני שיוצא מתוך עזה. כתוצאה ממהלך המנע שלנו, של תקיפה של בורות שיגור ורקטות שהוטמנו בהם, נפגעו מאות רקטות שכוונו לעבר ישראל. יורטו חוליות שתכננו לבצע ירי נ"ט לכיוון ישראל או לפגוע באזרחים וחיילים. כל הדבר הזה השאיר את הארגון הרצחני הזה ללא תשובה וללא מענה".
3 צפייה בגלריה
גלנט בהצהרה לתקשורת
גלנט בהצהרה לתקשורת
"ערוכים להמשיך ולפעול נגד כל גורם שיעז לקרוא עלינו תיגר". גלנט
(צילום: לע"מ )
לדברי שר הביטחון, "לעבר מדינת ישראל נורו כ-400 רקטות. כרבע נפלו בשטח עזה. חלק ניכר מהן נפלו בשטחים פתוחים. חלק יורט ולצערנו היו כמה פגיעות בבתים. הישגי הטכנולוגיה הישראלית ומערכת הביטחון משמעותיים ביותר. השגנו הישגים משמעותיים. ההישגים הללו הושגו בראש ובראשונה כתוצאה מעוצמתו וכוחו של צה"ל, שב"כ והתיאום ביניהם. רמת התיאום, השותפות, החברות כמו שקיימת היום בין צה"ל ושב"כ, יחד עם משרד הביטחון תחת הנהגת רה"מ והקבינט, כזה דבר לא ראיתי. המרכיב הזה לבדו הוא מרכיב עוצמה רב חשיבות עבור מדינת ישראל והוא סימן לאוייבים שלנו להיזהר".
גלנט אמר עוד כי "אנו ערוכים להמשיך ולפעול גם בגזרת עזה ונגד כל גורם אחר שיעז לקרוא עלינו תיגר ואיומים אחרים שיכולים להתפתח. התגובה מהלילה - אנחנו יודעים לשכפל גם למקומות אחרים, בכל גזרה ובכל יעד שמהווים איום עלינו. אני רוצה להביע הערכה לאזרחים, שממלאים את הנחיות פיקוד העורף. הדבר הזה מציל חיים וטוב שכך. כוחנו כמערכת שמסוגלת לנצח תלוי גם בהתנהגותו של הפרט ובהיבט הזה אני מצדיע לאזרחי ישראל. המערכה לא תמה. גם שאון הקרב הזה עדיין לא נדם. אני מקווה שנביא לסיומה בקרוב אבל ערוכים לכך שתהיה ממושכת ונעשה כל מה שנדרש על מנת להגן על האזרחים".
3 צפייה בגלריה
יירוטי רקטות
יירוטי רקטות
יירוטי רקטות
(צילום: AFP)
נתניהו וגלנט התייצבו מול המצלמות שעה קלה אחרי שהטלוויזיה המצרית דיווחה כי קהיר הצליחה לגבש הסכם על הפסקת אש מיידית בין ישראל לג'יהאד. דקות אחרי הדיווח הזה הכחיש גורם בכיר ישראלי את הדברים, אך אישר כי מתקיימים מגעים בתיווך מצרי וכי יש אפשרות סבירה שהפסקת אש תוכרז בשעות הקרובות.
הגורם הישראלי שהגיב על הדיווח במצרים הסביר כי ישראל בודקת כעת את מהימנות ההבטחות של הג'יהאד, וכי המטרה היא בין השאר לוודא שארגון הטרור לא ינצל את הדקות שלפני הפסקת האש לפעולת ראווה, כמו זו שהוא נוהג לבצע בדרך כלל כדי להיראות כמי שאמר את המילה האחרונה. גורם מדיני בכיר אמר בנפרד: "הפסקת אש תיבחן רק במעשים, ולא במילים".
זמן קצר אחרי הדיווחים על הפסקת האש המסתמנת ולפני הצהרת נתניהו וגלנט שיגרו מחבלי הג'יהאד האיסלאמי עוד מטח כבד של רקטות לעבר יישובי הדרום ולעבר מרכז הארץ. בעקבות המטח דווח על פגיעות של רקטות בבית פרטי ובגג של מפעל בנתיבות. נזק נגרם גם לישיבה בעיר מרסיסים, אך בכל הזירות לא היו נפגעים. במסגרת המטח נורו כנראה שלוש רקטות לעבר תל-אביב, אבל שתיים מהן נפלו בים ואחת יורטה. אזעקות הופעלו בעיר וביישובים הסמוכים לה, בהם רמת גן, גבעתיים, חולון, בת ים וראשון לציון.
מעט אחרי המטח לעבר הדרום והמרכז תקף צה"ל שוב מטרות ברצועת עזה, והפלסטינים דיווחו כי מטוסים ישראליים מפציצים באזור שייח זייד שבצפון הרצועה וכן בדרום העיר עזה.
קודם לכן הערב הדגיש דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, כי אם הג'יהאד האיסלאמי ימשיך לירות על ישראל, "הוא ישלם מחיר כבד". בתדרוך לתקשורת באוגדת עזה, כשברקע הדיווחים על הסכם הפסקת אש שהולך ומתגבש, אמר דובר צה"ל: "כל עוד אין הודעה רשמית על הפסקת אש, אנחנו ערוכים בהגנה ובהתקפה, ונמשיך בפעולות שביצענו ביממה האחרונה". תא"ל הגרי הצהיר כי יעדיו של מבצע "מגן וחץ" הושגו למעשה כבר בראשיתו, עם חיסולם של שלושת בכירי הג'יהאד האיסלאמי.