(צילום: ערוץ כנסת)

מליאת הכנסת אישרה בצהריים (רביעי) בקריאה טרומית את פיזור הכנסת ה-24 - הליך שיתניע את יציאתה של מדינת ישראל למערכת בחירות חמישית בתוך פחות משלוש שנים וחצי. ynet העביר את הדיונים במליאה בשידור ישיר.
8 צפייה בגלריה
נפתלי בנט
נפתלי בנט
אורבך, בנט ולפיד. יו"ר ועדת הכנסת איים, והטיפול יעבור לציר עוקף
(צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי, יואב דודקביץ)
הדיון הבוקר במליאה יצא לדרך אחרי שיו"ר ועדת הכנסת ניר אורבך הבהיר בשיחות סגורות שלא ימהר להפעיל את הוועדה בראשותו כדי לדון בהצעת חוק פיזור הכנסת אחרי שתאושר בקריאה טרומית - וייתן "צ'אנס", כלשונו, של עוד כמה ימים להקמת ממשלה חלופית. בעקבות דבריו של אורבך, והחשש מכך שיעכב את פיזור הכנסת, החליטה הקואליציה להעביר את הטיפול בחוק לוועדת חוקה, חוק ומשפט, שבראשה עומד ח"כ גלעד קריב ממפלגת העבודה - ולמעשה יצרה מסלול עוקף אורבך.
8 צפייה בגלריה
מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
בכירי הקואליציה בכנסת, לפני ההצבעה על הפיזור בקריאה טרומית
(צילום: יואב דודקביץ' )
8 צפייה בגלריה
יאיר לפיד בני גנץ
יאיר לפיד בני גנץ
יאיר לפיד ובני גנץ
(צילום: יואב דודקביץ' )
בוועדת הכנסת יתקיים דיון בנושא הצעת החוק לפיזור הכנסת, ושם יוחלט איזו ועדה תדון בהצעה - ועדת הכנסת, כמקובל, או ועדת החוקה - בעקבות חוסר שיתוף הפעולה מצד אורבך. לאחר הדיון בוועדה שתיבחר, יחזור החוק להצבעה במליאה בקריאה ראשונה ואז ישוב לוועדה כדי להכין אותו לקריאה שנייה ושלישית. לפני ההצבעה על קריאה שנייה ושלישית יוכנס להצעת החוק תאריך הבחירות המוסכם. הקואליציה בוחנת את האפשרויות - וכאמור, לפי שעה לא ברור מתי יימשכו הליכי הפיזור.
בתוך כך, ובשל ההבנה שהכנסת מתקרבת לסוף דרכה, התקיימה היום ישיבה בין נציגי הקואליציה והאופוזיציה בניסיון להגיע להסכמות סביב חקיקה שתקודם בהסכמה כמקובל בפגרת בחירות. באופוזיציה דרשו לבטל את הפרשתו של עמיחי שיקלי כתנאי לכל משא ומתן בכל נושא שאליו רוצים להגיע להבנות, כולל על תקנות יו"ש - שאם לא תפוזר הכנסת עד 30 ביוני, ייתכן שלא יחולו. בקואליציה סירבו לבקשת האופוזיציה - והשיחות בין הצדדים התפוצצו. יו"ר הקואליציה בועז טופורובסקי האשים את האופוזיציה וטען כי "זו אופוזיציה שרוצה לשרוף את המדינה, רק מאינטרסים אישיים זולים. אופוזיציה למדינת ישראל".
8 צפייה בגלריה
גלעד קריב בוועדת החוקה
גלעד קריב בוועדת החוקה
ח"כ גלעד קריב. ינהל את הדיונים על פיזור הכנסת בוועדה שלו
(צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
8 צפייה בגלריה
עידית סילמן  במליאת הכנסת
עידית סילמן  במליאת הכנסת
(צילום: יואב דודקביץ' )
אחרי הפיצוץ בשיחות, כפי שפורסם אתמול ב-ynet, בקואליציה החלו היום במרוץ נגד הזמן בניסיון להעביר את "חוק הנאשם", שקובע כי נאשם בפלילים לא יוכל להרכיב ממשלה. במסגרת המרוץ, בקואליציה הודיעו כי ועדת חוקה, חוק ומשפט תכנס היום דיון ראשון על החוק, מתוך שאיפה לאשר אותו במליאה בקריאה ראשונה עוד היום.
את הדיון במליאת הכנסת על הפיזור פתח ח"כ יריב לוין מסיעת הליכוד. "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה", הוא בירך בפתח דבריו. "זו ממשלה שקמה על בסיס שנאה עיוורת. הקנאה העבירה אתכם על דרככם, הקמתם ממשלה סכסכנית שמונעת משנאה נוראה. פגעתם בכבוד ישראל כולה. ממשלת ישראל הזו נדונה לכישלון מראש, והיא תעבור מהעולם בבושת פנים. העברתם מיליארדים לעסקני האחים המוסלמים. נקים ממשלה לאומית יציבה וחזקה".
8 צפייה בגלריה
יריב לווין
יריב לווין
יריב לוין. בירך "שהחיינו וקיימנו"
(צילום: יואב דודקביץ' )
8 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
ראש האופוזציה נתניהו במליאה, הבוקר. מחייך לקראת פיזור הכנסת
(צילום: יואב דודקביץ' )
8 צפייה בגלריה
מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
(צילום: יואב דודקביץ' )
"הממשלה הזו צריכה ללכת הביתה בגלל המדיניות שלה. היא פגעה בחברה הפלסטינית ברמה של העמקת הכיבוש, התקיפות על מסגד אל-אקצא. היא לא ראויה להמשיך את דרכה. נמאס לנו מהימין ומהשמאל הציוני", אמר ח"כ סאמי אבו-שחאדה מהרשימה המשותפת, שעלה לנאום לאחר מכן. גם ח"כ יצחק פינדרוס מיהדות התורה בירך "שהגיענו וקיימנו" בפתח דבריו בדיון, והוסיף: "הגענו ליום שנגיד שלום ולא להתראות".
ח"כ יואב קיש האשים את יו"ר הכנסת מיקי לוי ב"לקיחת שיקולים פוליטיים צרים", בכך שהוא מאפשר את העלאת חוק הנאשם להצבעה. "יש פה חקיקה פרסונלית, על הנקודה הכי קריטית של פיזור הכנסת", האשים קיש. ח"כ מוסי רז ממרצ מנה את ההישגים של הממשלה, כלשונו, ואמר כי "הממשלה הזו עמדה בפני הסתה חסרת תקדים. קראו להם (לחברי הקואליציה - מ"א) תומכי טרור מבלי הוכחה. שלושה חברי כנסת מימינה התקפלו ואיימו להצטרף לאופוזיציה המסיתה, והם אשמים במה שקרה".
יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' אמר כי הממשלה עשתה "שלוש רעות ושתיים טובות", כלשונו, והוסיף: "עם ישראל חי, והוא יראה את הדלת החוצה למי שהשנאה היא נר לרגליו. הוא יחזיר לעם את מי שראוי לו".
בהצבעה במליאה עלו כמה הצעות חוק לקריאה טרומית. כמעט כולן זכו לרוב של יותר מ-100 חברי כנסת שהצביעו בעד.

שני תאריכים על הפרק

התוכנית של הקואליציה הייתה להצביע עד סוף היום על החוק לפיזור הכנסת בקריאה טרומית וקריאה ראשונה, ולהגיע להצבעה על הפיזור בקריאה שנייה ושלישית כבר בשבוע הבא, מה שיכניס את יאיר לפיד ללשכת ראש הממשלה.
אם לא תתרחש דרמה של הרגע האחרון - התייצבות הקואליציה או ממשלה אחרת בכנסת הנוכחית – הסיעות השונות יקיימו התייעצות ויבחרו את התאריך לבחירות. מערכת הבחירות צריכה להתקיים לא פחות מ-90 יום לאחר פיזור הכנסת ובהתחשב בחגי תשרי, ההערכה היא שמערכת הבחירות תתקיים בסוף חודש אוקטובר או תחילת נובמבר. שני תאריכים אפשריים עומדים כעת על סדר היום: 25 באוקטובר ו-1 בנובמבר.
מיד לאחר פיזור הכנסת יתבצע טקס חילופי ראש הממשלה באופן מסודר בהתאם להסכם הקואליציוני שנחתם ולחקיקה שנקבעה בעקבותיו. בימים האחרונים כבר החל לפיד בהיערכות להיכנס לתפקיד, ובנט אף הודיע כי יעביר לו חפיפה מסודרת ויסודית.
לפיד מצידו מתכוון להיכנס ללשכת ראש הממשלה עם הכוורת הנאמנה שלו, ושואף להיכנס מיד למעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. אולם, לא בטוח שהשב"כ ייתן אור ירוק ללפיד להיכנס למעון בבלפור. בשב"כ היו רוצים לראות את המעון בירושלים עובר שיפוץ יסודי והתאמות ביטחוניות, ושם נערכים לתגבר את האבטחה על לפיד מיד לאחר האישור בקריאה שלישית של פיזור הכנסת והפיכתו של לפיד לראש הממשלה ה-14 של ישראל. בסביבת לפיד אישרו שבלשכה בוחנים את סוגיית הכניסה לבלפור.
פורסם לראשונה: 10:51, 22.06.22