ניר חפץ, עד המדינה במשפטו של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, עלה הבוקר (ד') פעם נוספת לדוכן העדים בבית המשפט המחוזי בירושלים, וסנגורו של הנאשם בתיק 4000, עו"ד בעז בן צור, המשיך בחקירתו הנגדית. חקירת סנגורי הנאשמים, שהחלה אתמול אחרי ארבעה ימים של חקירה ראשית על ידי התביעה, צפויה להתפרס גם היא על פני כמה דיונים. ynet העביר עדכונים שוטפים מהדיון.
4 צפייה בגלריה
ניר חפץ בבית המשפט
ניר חפץ בבית המשפט
חפץ בבית המשפט, הבוקר
(צילום: עמית שאבי)
14:30 - חפץ השווה את עצמו לואנונו ולדמיאניוק הנוכחים באולם צופים בסרטון מחקירה של חפץ, שבה המשיל עצמו עד המדינה למרגל האטום מרדכי ואנונו ולג'ון איוון דמיאניוק שהואשם בפשעים נגד יהודים בתקופת השואה. "כמות החוקרים והתכונה בבניין כאילו תפסו מרגל איראני. גיהצו שם חולצות, הם היו ביום חגם, ואני מאבחן את זה.
"אחר כך הגעתי ל-443 וראיתי כמה זה אפור כשאנחנו לא היינו שם. בכל פעם שהייתי נפגש עם אלי אסייג ויואב תלם (חוקרי המשטרה). פתאום אני נכנס והם במעלית איתי. הם היו לבושים מאוד יפה ובולט. כל היחידה עם חזה נפוח כי לא כל יום עומדים 30 צלמים בכניסה".
חפץ אמר עוד: "ידעתי באותו רגע שנעצרתי שלשנים הקרובות הפרנסה שלי הוכחדה. ידעתי שבתור חשוד כמובן שעם כל האנשים שעבדתי איתם יהיה לי אסור לבוא במגע. ידעתי שהחקירה הזאת זוכה לתהודה שכל לקוח נורמלי שלי - יברח. הייתה לי דוגמה טובה מאוד, מה קרה למומו פילבר שרק מהרגע שהוא נחקר - איבד את כל המשרות שלו. היה לי ברור שהפרנסה שלי הוכחדה מהרגע שדפקו לי בדלת. גם כשחתמתי על עד מדינה, כל הלקוחות ברחו".
13:46 - התמוטטות שלא השפיעה על חפץ עו"ד בן צור, סנגורו של נתניהו, מתאר: "אתה אומר לחוקר שהייתה לך התמוטטות קוגניטיבית". חפץ השיב: "הייתה פעם אחת שהתיישבתי על הרצפה והביאו לי מזרן. הייתי כבר עם סחרחורת". עו"ד בן צור: "אומר לך חוקר 'מה עם הבגדים הישנים? זרקת אותך לפח ומסרת אותם?', אתה משיב לו 'שמע, אני לא זוכר, אני לא יודע, יש לי מהבוקר בלקאאוט'. בוא תשתף את בית המשפט".
על כך השיב חפץ: "בשלב הזה התשישות הייתה מצטברת, אדירה, אבל ברוב היום הייתי צלול. יכול להיות שזה היה איזה רגע. זה לא שהסתובבתי שם מטושטש. זה לא שדיברתי שם שטויות. זה לא. ממש לא. בכל הימים שנחקרתי אני ידעתי מה אני עושה".
13:10 - הבקשה במעצר לראות רופא חפץ הזכיר את התנאים הקשים שעמם התמודד בתקופת מעצרו: "בלילה השני התעוררתי וכל הגוף שלי מכוסה במאות פשפשים. הייתי כל פעם מאבד את הבגדים שמביאים לי מהבית. בשלב שהייתי בבידוד לבד, התקבלה החלטה שאהיה ללא עצירים. היה חדר מפוצץ בזבל מסריח, עסקתי בלנקות כדי שאוכל לשהות שם.
"היה ברור לי לחלוטין שזה היה מתואם לגמרי. במשך יומיים או שלושה ביקשתי לראות רופא, והנימוקים שנותנים לי זה שאין רופא בלהב 433 אלא רק בשב"ס ואז מביאים אותי חזרה אחרי חצות ואין רופא. הבנתי שמשחקים בי. כשרופא צילם אותי בסוף, הפצעים שלי היו עשרות מונים יותר מוחלשים. גם לראות חובש ב-433 עשו לי קשיים גדולים. זה חובש שנשמע להוראות החוקרים, הוא שיתף פעולה לחלוטין. אחרי כמה ימים הגיע רופא של מחוז מרכז במשטרה, ואז הוא ראה את הפצעים שלי ואמר לחוקרים שזה לא בסדר שלא ראיתי עד עכשיו רופא".
ניר חפץ מגיע לבית המשפט בירושלים, אתמול
(צילום: אלכס גמבורג)

עד המדינה הוסיף: "היו שני אירועים שהבנתי שהמשחק הזה בין המשטרה לשב"ס מתואם ונותן להקשות עליי. כל בוקר שאלו אותי 'איך היה במעצר?'. פעם אחת אמרתי שהיו תנאים נורמליים. תפסתי את הראש ואמרתי 'איזו טעות'". עו"ד בן צור, סנגורו של נתניהו, הקריא את חוק המעצרים והתעכב על "שמירה על בריאותו של העציר".
בן צור שאל: "זה היה אצלך?", חפץ השיב: "בשום אופן לא". הוא הוסיף: "בכל יום חקירות, אחרי שגמרו לחקור אותי - הייתי יושב עוד בחדר מול חוקר ששותק. אני מניח כדי למנוע ממני שעות שינה. כל לילה מעשר עד אחת עשרה וחצי".
12:50 - חפץ משתף על תנאי המעצר עו"ד בן צור, סנגורו של נתניהו, שואל "מתי מעירים אותך לספירת בוקר?", וחפץ משיב: "בחמש צריך לעמוד על הרגליים. בשש זה ממש השכמה. בשבע היו באים בלשים לקחת אותי, זאת אומרת שאני בשום אופן לא נכנסתי לתא לפני אחת בלילה.
"בתא היו שני עצורים - רפי וספרטה מאשדוד, בני העדה הגאורגית. רפי סיפר לי שספרטה יושב שם על שלושה ניסיונות הצתה של כניסות בתים באשדוד. ספרטה כל הזמן ניגש, קורא לסוהר, וצורח שהוא 'רוצה סיגריות' וכל האגף מתעורר וכולם מקללים אותו שישתוק ובסוף נותנים לו סיגריה. כל התא מלא בשמיכות צמר, ואני אומר לעצמי 'מה זה? יושב פה פירומן?' לא הלכתי לישון, אמרתי 'אני אשגיח'. הייתה קטטת אסירים מטורפת באותו לילה".
עו"ד בן צור: "תאשר לי שחלק רחב מהתזונה שלך זה סנדביצ'ים". חפץ: "בשבוע הראשון, שהיה שבוע של לחצים, אכלתי אך ורק סנדביצ'ים מאיזו מכונה וקפה שחור. בבית המעצר היו שמים לי חמש-שש פרוסות של לחם לבן ופרוסה קטנה של גבינה, שוקולד. בלי צלחת, בלי כלום. אין פירור שבא לפי. אחלה דיאטה, ירדתי הרבה במשקל בזמן הזה. זה לא הגיע לידי הרעבה".
12:36 - חפץ: "ישועה שתה אספרסו עם החוקרים" אחרי עוד הפסקה, חודש הדיון בחקירה הנגדית של עד המדינה חפץ. עו"ד בן צור, סנגורו של נתניהו: "רואה החשבון שלך מספר לך אחרי החקירה שהגיעו אליו חוקרים למשרד, והחוקרים האלה ביקשו לקבל חומרים שקשורים לחשבון שלך". חפץ: "כן, מה שקרה זה שמאוחר יותר, כשהייתה בינינו התחשבנות על הדו"חות הכספיים, הוא אמר לי 'אתה לא יודע כמה שעות נאלצתי להשקיע עם חוקרים שבאו לשבת על החומרים שלך'".
אחר כך שיתף חפץ פרטים על יום מעצרו: "בבוקר שבו נעצרנו, שמו אותי ואת אילן ישועה כמה מטרים משלמה פילבר. היינו בלי שרוכים בנעליים, בלי חגורות. אני משפשף את עיניי כי לא האמנתי, אני רואה את אילן ישועה יושב שם ושותה אספרסו עם החוקרים וצוחקים. עד היום אני מתרגש שאני נזכר בתמונה הזאת. לא חשבתי שהוא נחקר. הוא נראה כאילו יצא מהמקלחת".

"חשתי שיש סכנה שלא אגמור את זה בחיים"

חפץ סיפר עוד: "מאחר שהוציאו אותי מהמיטה בשש בבוקר עד סמוך לחצות, בשעה שאין אוכל בבית מעצר, למעשה לא אכלתי". עו"ד בן צור הציג מכתב של חפץ בהתייחס לתנאי מעצרו. "איני מצליח לאכול בצורה מסודרת, על אף השתדלות של הסגל", ציין חפץ במכתב ודיבר על תחושה סכנה: "מזהים אותי ומקשרים אותי לנתניהו, לרבים יש עמדה רגשית עוצמתית כלפי נתניהו ואני מבקש לברור בקפידה את האנשים שנמצאים במחיצתי".
על דוכן העדים היום אמר חפץ: "כשאתה מגיע לכלא שקמה ופוגש קצין מודיעין, לוקח זמן וממתינים. שמו אותי במין רחבה ויש שם כלוב כמו כלוב של קופים. שמו אותי מלוכלך ומטונף בצורה בלתי רגיל, מסביב היו עוד מכלאות ושם הכניסו אסירים בכתום שכולם דיברו ערבית ונראו לי עזתים. אז הם התחילו לצעוק 'נתניהו', 'נתניהו', הבנתי שזיהו אותי. הייתי כלוא בכלוב משלי. לא היה מגע פיזי, אבל בעקבות האירוע הזה חשתי שיש סכנה שלא אגמור את זה בחיים".
11:41 - העדות מתחדשת, חפץ הוצג פורץ בבכי אחרי הפסקה ארוכה יחסית בשל דיון תחת צו איסור הפרסום, התחדשה עדותו של חפץ בדלתיים פתוחות. בדיון מוצג סרטון מחקירה של חפץ טרם הפיכתו לעד מדינה. "היה איזה שיח עם אשתי שלקחתי ללב. מישהו אמר שיש סיכוי שאני משתחרר", אמר חפץ לחוקר ונראה בסרטון פורץ בבכי.
"בגלל שתרגיל החקירה נעשה על משפחתי, הגעתי למצב כזה (של בכי. ג"מ)", אמר היום חפץ בעדות. "זה היה תרגיל שאמרו לי שהולכים לבקש הארכת מעצר אחרי שבעה ימים, ואז בסמיכות זמנים נכנס אדם שלא הכרתי והתקשר לידי בטלפון נייד לאשתי והודיע לה שמחר אני בבית. אמרתי לו 'למה אתם מתעסקים ברגשות המשפחה?', זה מה ששבר אותי - שהם עברו לשחק במשפחה. איפה יש דבר כזה? זה היה בן אדם שאף פעם לא ראיתי. זה מהלך מנוול. אחר כך הייתי עוד שמונה ימים במעצר, ידעתי שהחוקר משקר לאשתי".
עו"ד בן צור הציג סרטון נוסף מאותה החקירה. בסרטון נשמע החוקר אומר לחפץ: "אתה חייב, חייב, חייב בשבילם לשנות את הגישה שלך". חפץ אמר היום בהתייחסו לדברים: "אחרי שהתרגיל הזה עבד, החוקר הזה ניסה לחלץ ממני גרסה. זה היה השבוע השני, הרגשתי שהתייאשו ממני להוציא גרסה והחוקר הראשי טס עם המשפחה לסקי בשווייץ, הם אומרים לי את זה.
"הוא זיהה פה הזדמנות ומנסה לחלץ ממני גרסה כי לא מסרתי גרסה מפורטת. הם אומרים לי שראש החקירה טס לסקי בשווייץ, זו הציניות. כל זה בזמן שמתקיימת חקירת ראש ממשלה. זו הפכה להיות בדיחה על חשבוני. היו הסתלבטויות עליי שאני פה והוא בשווייץ". עו"ד בן צור: "הייתה איזושהי הצדקה לחקור את אשתך בעניין?". חפץ: "לא היה שום דבר שהיה יכול להיות רלוונטי לחקירה".
עו"ד בן צור: "הבן שלך על סף גיוס למגלן, הוא היה אמור להתגייס כשלושה שבועות מתחילת המעצר. החוקרים מפעם לפעם מנגנים על כך שלא תגיע לגיוס של הבן שלך". חפץ: "נכון". הוא הוסיף: "אמרו לי כל הזמן שהילדים שלי לא ירצו לדבר איתי, זה טלטל אותי. התפרקתי רק על הרקע הזה". שוב הפסקה בדיון.
10:04 - החקירה הנוספת של חפץ עו"ד בן צור הזכיר את חקירתו של חפץ בתיק 1270, שבו נחשד יועצו של ראש הממשלה לשעבר כי פעל עם יועץ התקשורת אלי קמיר להביא למינוי השופטת הילה גרסטל למשרת היועץ המשפטי לממשלה בתמורה לסגירת תיק המעונות שבו נחשדה שרה נתניהו. לא נמצאה תשתית ראייתית לעבירות בתיק זה, ובהמשך הוא נגנז על ידי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.
"חוקרים אותך בפרשה 1270, מבחינתך שתי חקירות באותם ימים", ציין עו"ד בן צור. חפץ: "ב-1270 אני טלית שכולה תכלת. זה רודף אותך גם כשאתה משתחרר". בן צור הציג אמירות של חפץ בחקירה בתיק זה, אלא שאז חפץ מפנה את תשומת ליבו של הסנגור לכך שהנושא כלול בצו איסור הפרסום על תרגיל החקירה. לדברי חפץ, החוקרים בתיק 4000 הטיחו בו פרטים בנוגע לחקירה בתיק 1270 (שנחקרה בנפרד אצל חוקרים אחרים). חפץ אמר שהתייחס לאזכורה כ"תרגיל חקירה" וסיפר על כך לעורך דינו. העיתונאים מוצאים שוב מהאולם.
09:54 - העדות מתחדשת, חפץ משיב "כן" לשאלה אם אוים עו"ד בן צור פונה לעד המדינה: "האיומים שהושמעו לך לא נרשמו בהודעה המודפסת". הסנגור מכוון לכך שבצילום הווידאו נשמע החוקר מאיים, ובתמליל החקירה הדבר הושמט. "מבחינתך, המשטרה איימה עליך?", שואל עו"ד בן צור, וחפץ משיב: "כן". בין לבין אמר חפץ גם: "חוקרת התקרבה אליי, הרגשתי רסיסי רוק".
אחר כך הציג בן צור תגובה של המשטרה לכתבה שפורסמה בגלובס. במשטרה אמרו אז: "מבלי להתייחס לכל פרט מענייניו האישיים של מי מהמעורבים בתיק, מבדיקת חומר החקירה בפנייתך עולה כי כלל הנחקרים והעדים זומנו רק לצורך מסירת עדותם וכי המשטרה לא 'איימה' על נחקרים בחשיפת פרטים אישיים אודותיהם".
חפץ: "עיניי ראו שהפעילו עליי לחץ שאספק גרסה על ידי איום שיפרקו את משפחתי ויפגעו בזכות החוקתית שלי לפרטיות. בזמן אמת עדכנתי את העורך דין, מטבעי אני מגיב ולא כנוע אבל הוא נתן הוראה להיות קול מאופק ולחזור כל הזמן על התשובה (שותק בחקירה ומפנה לחקירה בעדות פתוחה ברשות לניירות ערך. ג"מ), אחרת הייתי מגיב. הבנתי בזמן אמת שהדברים לא חוקתיים".
09:30 - מחשש לפגיעה בצו איסור הפרסום: העיתונאים מוצאים מהאולם עורך דינו של נתניהו, בעז בן צור, ממשיך בהצגת קטעי וידאו מחקירתו של חפץ במשטרה, אך כעת נדרשו כל העיתונאים לצאת מהאולם על מנת שעד המדינה יוכל להתייחס בדלתיים סגורות לקטע המדובר, מחשש לפגיעה בצו שאוסר לפרסם את אחד מתרגילי החקירה שנערכו לו.
4 צפייה בגלריה
שאול אלוביץ' מגיע לעדות ניר חפץ בשלב ההוכחות בתיקי האלפים
שאול אלוביץ' מגיע לעדות ניר חפץ בשלב ההוכחות בתיקי האלפים
שאול אלוביץ' בדיון הבוקר בבית המשפט
(צילום: עמית שאבי)
בקטע עצמו שהוצג באולם אומר חוקר המשטרה לחפץ: "אתה צריך לראות איך אתה שומר על עצמך, ורק על עצמך - ולהתחיל לענות לעניין. התוצאות של מה שיקרה פה ישנו את חייך לא רק בפן הפלילי וגם בפן המשפחתי, והמצב המנטלי שלך לדעתי יקרוס לחלוטין. אתה לא תהיה ברגעים כאלו ואחרים של ילדיך. ברגע שתהיה בלי משפחתך אתה כלום ושום דבר וכל הכסף והתחבולות לא יהיו שוות את זה... זה יקרה. תסתכל עליי ותגלגל עיניים להקשיב לעו"ד. הוא עושה את עבודתו והכול בסדר. אתה עומד בפני סכנה קיומית לתא המשפחתי שלך".
09:15 - העדות מתחדשת, חקירתו של חפץ במשטרה מוצגת באולם. עדותו של חפץ נמשכת, כאשר באולם נוכחים בין היתר הנאשמים שאול ואיריס אלוביץ', בעלי השליטה לשעבר ב"בזק" וב"וואלה".
בעז בן צור, סנגורו של נתניהו, מראה באולם קטע וידאו מחקירתו של חפץ בפברואר 2018, ובו נראה חפץ וחוקר משטרה, כאשר החוקר אומר לו: "נראה לך ראיות. הפצצה שאתה עומד לחטוף ביום יומיים הקרובים, תאמין לי שתזעזע את עולמך מהיסוד, עלול לשבש את חייך. אני לא חושב שאתה לוקח בחשבון את הידע והיכולת ומה אנחנו מסוגלים לעשות. אנחנו לא תחנת משטרה, אנחנו 433. שיטות הפעולה מלבד זכויות החשוד מאד דומות לשב"כ".
אחרי הצגת הקטע הזה מהחקירה, אמר חפץ על הדוכן כי באותם רגעים חשב לעצמו כי מלבד אותה "פגישת שיבוש" ב-2016, שבה התבקשו המעורבים בפרשת "בזק-וואלה" למחוק את התכתבויות ביניהם, "לא חשבתי שעשיתי משהו. אז איזה פצצה אפשר להטיל עליי?".
4 צפייה בגלריה
ניר חפץ בבית המשפט
ניר חפץ בבית המשפט
חפץ. החוקר אמר לו: "תחטוף פצצה שתזעזע את עולמך"
(צילום: עמית שאבי)
בן צור: "אמרו לך, 'אתה תצא מעמדתך - אם לא נחריב אותך?'" חפץ: "כן". בן צור: "שימוש מניפוליטיבי בבני משפחה נעצר בפסקה. זה אסור בתכלית גם בחקירות ביטחוניות".
בהמשך מוצג קטע נוסף מהחקירה, ובתיעוד נשמע החוקר אומר לחפץ: "כל פינה בחייך הפכנו. וכל אותם מסתורים חבויים נגיש על השולחן ונבקש תגובתך. תקופה לא פשוטה מחכה לך". החוקר הוסיף: "יש סיכוי גדול שאחרי הסיפור הילדים ואשתך לא ירצו לשמור איתך על קשר. למה? כי אתה שומר על זכות השתיקה. התא המשפחתי נמצא בסכנה בעקבות אותה פצצה".

"הציר המקשר" בין נתניהו לאלוביץ'

עיקר עדותו של חפץ בחקירתו הראשית על ידי התביעה עסקה בתיק 4000 (וואלה-בזק), שבה מואשם נתניהו בשוחד, מרמה והפרת אמונים, והוא נשאל גם על תיק 2000 (שיחות נתניהו-מוזס ב-2014), שבו מואשם נתניהו במרמה והפרת אמונים. חפץ שרטט בעדותו את הציר שקישר לכאורה בין ראש הממשלה לשעבר לבין בעלי השליטה בחברת בזק – שאול אלוביץ' ורעייתו איריס. הפרקליטות טוענת שהתקיימו יחסי שוחד בין הצדדים: בני הזוג רתמו את האתר "וואלה" שהיה בשליטתם לשירות נתניהו, וזה בתמורה פעל לאשר את עסקת המיזוג בין בזק ל-yes, שהכניסה סכומי עתק למשפחת אלוביץ'.
4 צפייה בגלריה
ניר חפץ בבית המשפט
ניר חפץ בבית המשפט
העיד על האזנות ומעקבים. חפץ בבית המשפט
(צילום: יואב דודקביץ')
כמו היום, גם אתמול, עם תחילת חקירתו על ידי סנגורי הנאשמים, העיד חפץ על תרגילי החקירה שנערכו לו לאחר מעצרו ב-2018, שאחד מהם אסור בפרסום. "היו אמצעים דרקוניים. לא דמיינתי שאמצעים כאלו יכולים להינקט, בוודאי בלי שום פרופורציה לחשדות שבגינם נחקרתי", סיפר. "בלילה הראשון היה לי ליל בלהות ללא שינה עם אירועים קשים".
לדבריו היו נגדו גם מעקבים והאזנות, ובאחד מימי החקירה הראשונים שלו החוקרים הפגישו אותו עם אשתו שזומנה לחקירה: "במבואה דאגו שהיא תעבור לידי ואמרו לי לא להגיד מילה". בהתייחסות לחיפוש בחומרי המחשב שלו, הוא טען כי חתם על צו החיפוש בהתייעצות עם עורך דינו, אך לדבריו "מהרגע הראשון הבנתי שיש כאן איום שיפרקו לי את הפרטיות. לא היה צריך להיות גאון גדול להבין את זה. זה לא נאמר ברמזים. הבנתי לחלוטין שרוצים לנבור לי בדברים בשביל להפעיל עליי מנופי לחץ".
עד המדינה חפץ שימש מאז 2009 כיועצו ודוברו של בנימין נתניהו, בתחילה כראש מערך ההסברה הלאומי. משנת 2014 שב לעבוד עבור קמפיין הליכוד ושימש כדובר משפחת נתניהו. בעבר מילא שורת תפקידים בקבוצת "ידיעות אחרונות".
פורסם לראשונה: 09:11, 01.12.21