4 צפייה בגלריה
רבעיייה מבצע חיסונים חיסון חיסוני ילדים
רבעיייה מבצע חיסונים חיסון חיסוני ילדים
ילדים מתחסנים
(צילום:דוברות מכבי, דובורת קופת חולים כללית , מוטי קמחי )
בשבועיים האחרונים מאות אלפי משפחות בישראל טרודות בסוגיית חיסוני הילדים. כעת, כשבוע וחצי מפתיחת מבצע החיסונים, כשכ-5% מבני 11-5 התחסנו, פנינו למשרד הבריאות וארבע קופות החולים כדי להבין מה הנתונים ביחס לתופעות הלוואי. התשובות: עד כה לא דווח על תופעות לוואי חריגות מצד ילדים שהתחסנו – ממצאים שעולים בקנה אחד עם נתוני תופעות הלוואי בקרב ילדים שהתחסנו בארצות הברית.
יש להדגיש כי עד כה התחסנו רק כ-60 אלף ילדים מקבוצת הגיל הזו וכי מדובר בנתונים ראשוניים בלבד. בנוסף, על אף היעדר הדיווחים, היו ילדים שסבלו מתופעות לוואי קלות, כמו כאב ואדמומית באזור ההזרקה ואף חום וחולשה. אולם תופעות לוואי חמורות יותר, כמו דלקת שריר הלב (מיוקרדיטיס), לא נמצאו בינתיים.
בנט מלווה את בנו דוד להתחסן נגד קורונה, בשבוע שעבר
(צילום: איתי בית און, לע"מ)

4 צפייה בגלריה
בקבוק החיסון נגד קורונה לילדים
בקבוק החיסון נגד קורונה לילדים
חיסון הילדים. עד כה לא דווח על תופעות לוואי חריגות
(צילום: מוטי קמחי)
"כבר ראינו שתופעות הלוואי שנמצאו בקרב בני 5 עד 11 שחוסנו לפני מבצע החיסונים במסגרת ועדת החריגים היו בשיעור נמוך יותר משאר האוכלוסייה", אמר ד"ר רוני פרבר, מנהל מחלקת בריאות הציבור בקופת חולים מאוחדת. "הסיבה לכך היא המינון המופחת או התפתחות המערכת החיסונית. רוב הילדים שהתחסנו במנה הראשונה היו ללא תופעות לוואי בכלל. תופעת לוואי כמו כאב ביד לא תצוין בדרך כלל על ידי ההורים, ואם כבר יש דיווח אז התופעות הן מקומיות כמו אדמומיות באזור ההזרקה, נפיחות קלה, חולשה והיו גם מספר מקרים בודדים של חום לא גבוה. אלו הדיווחים היחידים שקיבלנו בשבוע האחרון, אך מדובר על מקרים בודדים. אלו תופעות לוואי נורמליות לחיסון, בדומה לחיסונים אחרים. לעיתים עדיף שתהיה תגובה כלשהי מאשר כלום, כי אז אנחנו יודעים שמערכת החיסון מגיבה לחיסון. חשוב לציין שהרבה פעמים תופעות הלוואי מדווחות בהמשך, כך שבשבוע הבא תהיה לנו פרספקטיבה של אוכלוסייה גדולה יותר".
רות ברוך, ראש אגף הסיעוד בחטיבת הקהילה ומנהלת מבצע החיסונית של קופת החולים כללית, הצביעה על מגמה דומה. "לא קיבלנו דיווחים על תופעות לוואי בכלל", סיפרה. "מהיכרותי עם נושא החיסונים אני מניחה שיש תופעות לוואי זניחות שההורים כלל אינם מדווחים עליהן, אך אם מדובר על תופעות לוואי חריגות לא התקבל אף דיווח. ההסבר הוא שמדובר על חיסון בטוח. בקרב מבוגרים כן נרשמו תופעות לוואי, אך ילדים כנראה מקבלים את החיסון בצורה יותר בטוחה".
4 צפייה בגלריה
בפתיחת מבצע החיסונים
בפתיחת מבצע החיסונים
כ-5% מבני 11-5 כבר התחסנו. הורוביץ ליד ילדה שמקבלת את החיסון
(צילום: דנה קופל)
4 צפייה בגלריה
ב: ארה"ב וומבצע חיסוני הילדים בניידת חיסונים של מאוחדתיסקונסין אירוע דריסה מצעד חג המולד תמונת ה קאבר של מועדון הסבתות הרוקדות
ב: ארה"ב וומבצע חיסוני הילדים בניידת חיסונים של מאוחדתיסקונסין אירוע דריסה מצעד חג המולד תמונת ה קאבר של מועדון הסבתות הרוקדות
חיסוני הילדים
(צילום: מוטי קמחי )
ראש חטיבת הבריאות של מכבי שירותי בריאות, ד"ר מירי מזרחי-ראובני, סיכמה: "עד כה נראה כי לא דווחו תופעות לוואי משמעותיות אצל הרופאים ובמוקדי הסיעוד, אלא מעט תופעות לוואי מקומיות כגון אודם וכאב מקומי חולף. אנו מאמינים כי מהלך זה יימשך גם בשבועות הקרובים, בדומה למה שניתן לראות במבצע החיסונים בארה"ב, שגם בו לא נצפות תופעות לוואי חריגות ביותר מארבעה מיליון ילדים. אני קוראת לכלל הורי הילדים לחסן את ילדיהם ובכך להגן עליהם מפני הקורונה וסיבוכיה".
אתמול כינס ראש הממשלה נפתלי בנט הערכת מצב בעקבות גילוי זן האומיקרון בישראל, ולצד השארת ההגבלות על הטיסות, הוחלט להטיל קנסות אוטומטיים על סך 2,500 שקל לכל מי שיתחמק מבדיקת PCR שנייה אחרי החזרה מחו"ל. לצד זאת, הוחלט להרחיב את מבצע חיסוני הילדים: הרשויות יקיימו פעילויות הסברה מקדימות במערכת החינוך וביישובים השונים, ויערכו "הפנינג" חיסונים שבמסגרתו יגיעו ניידות חיסונים לבתי הספר ולמרכזים קהילתיים. במהלך השבוע הבא הפיילוט יתחיל ברשויות מקומיות ראשונות, ובמקביל הנחה בנט להיערך מיידית להרחבת המבצע לכל היישובים ובתי הספר בארץ.