בדיוק לפני שנה נפגש ערן זהבי עם ירדן שועה, לבקשת סוכנם המשותף דאז רונן קצב, בניסיון להשפיע על הכוכב הצעיר בהתהוות לעלות על דרך המקצוענות. המסר שלו לשועה היה: "אתה עוד לא כוכב. רק אם תראה באימונים שאתה כוכב, אתה תהיה כזה".
קשה להגיד שהשיחה הזאת הועילה, כי מאז הגיליון המשמעתי של שועה רק התארך, והפער בין התפוקה שלו במגרש לרמת הסיקור בתקשורת הלך וגדל. במקביל, התקווה שמדובר בדבר הבא בכדורגל הישראלי נמוגה, בטח כששחקנים מהשנתון שלו, כמו מנור סולומון ואילון אלמוג, כבר עשו את הפריצה שלהם.
ירדן שועה ירדן שועה
החיבור יצליח? חוגג ושועה
(צילום: באדיבות בית"ר ירושלים)
שועה הגיע למכבי חיפה לפני עונה וחצי על תקן הילד המועדף של הבעלים יעקב שחר, שנתן לו קרדיט כמעט בלתי מוגבל גם כשהוא כירסם במעמדו של מרקו בלבול. הפעם שחר כבר זז הצידה ומידר את עצמו מניהול המו"מ למכירתו לבית"ר ירושלים.
מי שהחליט לשים עליו עכשיו את הז'יטונים הוא איש האקזיטים משה חוגג, וההימור הזה עולה לו לא מעט כסף. הוא שיחרר באופן חד־צדדי חמישה שחקנים (דן איינבינדר, אור זהבי ודיוגו ורדשקה שעדיין לא הסדירו את עזיבתם, וכן שלומי אזולאי וחנן ממן) על מנת לפנות תקציב להבאתו של שחקן שכבש חמישה שערי ליגה ב־37 הופעות בחיפה. תחילה הוא דיבר על מתווה של השאלה ורכישה עתידית, אבל בסופו של דבר החליט לרכוש את כרטיסו תמורת כמיליון יורו שישולמו לחיפה ועוד כ־300 אלף יורו שיועברו לבני־יהודה.
<span style="font-weight: normal;">נתונים: ירון משעל</span> <span style="font-weight: normal;">נתונים: ירון משעל</span>
נתונים: ירון משעל
(צילום: ראובן שוורץ)
<span style="font-weight: normal;">נתונים: ירון משעל</span><span style="font-weight: normal;">נתונים: ירון משעל</span>
נתונים: ירון משעל
(צילום: עוז מועלם)

לחנך את שועה

כאשר שועה הכריז שלא יישאר בחיפה, עלתה האפשרות שיחזור לבני־יהודה, אבל בשכונת התקווה מיהרו לפסול זאת. גורם בקבוצה אמר: "גם אצלנו היו לו עשרות עבירות משמעת, רק שזו לא קבוצה גדולה ותקשורתית כמו מכבי חיפה, ולכן זה עבר בשקט יחסי".
גם במחנה האימון של מכבי חיפה בסרביה נרשמו בסוף השבוע חיוכים: "80 אחוז ממה שקרה אצלנו עם שועה לא פורסם בכלל". 20 האחוזים שכן פורסמו כוללים הפרת בידוד במסיבת בריכה בקיסריה, יציאה לבילוי לפני אחד המשחקים, עימותים עם בלבול ועוזרו פול גרייבס, השלכת חפצים בחדר ההלבשה, איחורים תכופים לאימונים, סקנדל בכל פעם שלא עלה בהרכב ועוד. בקבוצה מינו לו מטפלים אישיים כמו רפי אוסמו, ג'ובאני רוסו ויגאל הילל, אבל כולם כשלו ואפילו לאוהדים, שדרשו בהתחלה לשלב אותו בהרכב, נמאס ממנו.
קלטינס, שועהקלטינס, שועה
הגיע לחיפה על תקן הילד המועדף של שחר. שועה
(צילום: ראובן שוורץ)
ברק בכר עוד נתן לו צ'אנס בתחילת העונה הנוכחית, אבל שועה הבין מהר מאוד שהמאמן החדש לא לחיץ ושהמערכת כבר לא מגבה אותו באופן אוטומטי כמו בעבר - והוא ביקש לעזוב אחרי שרשם 68 דקות בשני משחקי ליגה. עכשיו התיק הזה עובר לטיפולם של היו"ר אלי אוחנה והמאמנים סלובודן דראפיץ' ושי ברדה, שייעזרו בסעיפי משמעת מיוחדים שהוכנסו לחוזהו של החלוץ.
שועה ימצא בבית וגן חדר הלבשה הרבה יותר קשוח מאשר בכפר גלים, שם הרשה לעצמו לעשות מה שבא לו עם קפטן צעיר כמו נטע לביא ובלי פיגורות שיכלו לטפל בו בעצמן. בבית"ר יש דמויות כאלה, שינסו לחבק ולהכיל אותו, כמו אלירן עטר שידע לעשות את הקפיצה מבני־יהודה לטופ של הכדורגל הישראלי, הקפטן עידן ורד, איתמר ניצן, אופיר קריאף וטל בן־חיים. לידם הוא לא יוכל להרשות לעצמו לעשות את מה שעשה במכבי חיפה.
ברק בכר ברק בכר
ברק בכר. שועה גילה שהוא לא לחיץ
(צילום: רויטרס)

היהלום של דראפיץ'

עד גיל 16 שועה הספיק לעבור בין כל הקבוצות של ת"א - גדנ"ע, מכבי, הפועל ובני־יהודה, שנתנה לו צ'אנס בקבוצה הבוגרת של יוסי אבוקסיס, ואצלה כבש תשעה שערים בחצי עונה. זה גרם להתלהבות גדולה ושחר לקח אותו תחת חסותו. בלבול מצידו לא אהב את הגישה של שועה מהרגע הראשון, לא באימונים ולא במאמץ במשחקים, בטח כשקיבל את ניקיטה רוקאביצה בכושר שיא ועל הספסל ישב עוואד המוכשר ממנו.
דראפיץ' וברדה באימוןדראפיץ' וברדה באימון
דראפיץ' וברדה. התיק עובר אליהם
(צילום: עוז מועלם)
דראפיץ' וברדה העדיפו חלוץ זר, אחד כזה שיעבוד בלי הפסקה ליד עטר, אבל שועה מתאים לשיטה שלהם והם גם ייתנו לו את הגב שלא קיבל בחיפה. הפריצה של שועה בבני־יהודה הייתה בשיטת שני החלוצים, יחד עם מאוויס צ'יבוטה, ואילו בבית"ר הוא יהיה חלק משיטת היהלום. שועה יהיה השחקן שיצטרך לרוץ לשטחים הפתוחים ולתת הרבה עבודה שלא הורגל אליה בעבר כדי לנצל את הטכניקה האישית שלו. אם זה יקרה, חוגג ירוויח מההימור שלו.