פטר שמייכל בן ה-57 הוא אבא גאה. הוא ראה את דרך החתחתים שעבר בנו, קספר, בליגה האנגלית. השם של קספר תמיד ניצח את היכולת שלו. הזיכרונות מאביו תמיד ישבו לו על כתף הציפיות. קספר ביקש מכולם להתנתק ממה שאי אפשר להתנתק ממנו – ולא להשוות ביניהם. הוא רצה להיות הרבה יותר קספר והרבה פחות שמייכל.
לשמייכל האבא לא הייתה שום שליטה על הנושא, אבל כשהבן זכה עם לסטר באליפות אנגליה ב-2016 הוא נתן לו את הכבוד האולטימטיבי. אחרי האליפויות והגביעים, כולל הזכייה בצ'מפיונס עם מנצ'סטר יונייטד, אליפות אירופה עם דנמרק ותואר אבירות, הוא ניגש לחשבונותיו ברשתות החברתיות ושינה את ההגדרה שלו. "קוראים לי פטר שמייכל", הוא כתב, "ואני האבא של אלוף אנגליה בכדורגל".
5 צפייה בגלריה
משפחת שמייכל אחרי האליפות של לסטר
משפחת שמייכל אחרי האליפות של לסטר
תמיד פרגן לבנו. השמייכלים אחרי האליפות של לסטר
(צילום: גטי אימג'ס)
חמש שנים לאחר מכן קספר שמייכל, כמו חייט שממשיך את מורשת אבותיו בחנות הקטנה בשדרה, הולך בעקבות מסורת המקצוע של אבא, וממשרדו בין קורות השער הוא מוביל את נבחרת דנמרק לחצי גמר אליפות אירופה. פסע מההישג שבו זכה אביו ב-1992.
קשה להגיד על קספר שעשה קיצורי דרך. הוא גדל במנצ'סטר סיטי, אבל טייל לליגות הנמוכות חמש פעמים, כולל פעם אחת בליגה הרביעית ב־2009. כשהגיע לנבחרת הדנית ב־2013 אף עיתונאי לא שאל עליו באופן אישי. "אני כבר בן 29, נשוי ויש לי שני ילדים", אמר במסיבת עיתונאים לפני חמש שנים, "תפסיקו להתייחס אליי כאילו אני רק הבן של מישהו".
5 צפייה בגלריה
קספר שמייכל ואבא פיטר
קספר שמייכל ואבא פיטר
היום גם לבן יש גביעים. פטר וקספר ב-1992
(צילום: גטי אימג'ס)
אחרי הניצחון על וויילס בשמינית גמר היורו, העיתונאים הדנים כבר ביקשו ממנו תובנות פילוסופיות על העם כולו. "למה כוונתך כשאתה אומר שהוכחתם והראיתם לעולם מה זה להיות דנים, בדרך שבה התגברתם על ההתמוטטות של כריסטיאן אריקסן?" הוא נשאל. "לדבוק אחד בשני כשהדברים מתפרקים", השיב השוער, "לדעת שיש לנו אחריות לא רק לקום אלא לעזור להקים את כולם על הרגליים, להיות חופשיים לבכות בציבור, ולהיות שוב עם כוחות ולצחוק, לזרום בחופשיות למקום שבו יהיה לנו קל יותר".
ההשוואות לנבחרת של 1992 לא מסתיימות רק בשמייכלים. גם הנבחרת הדנית ההיא סבלה מטראומה קשה, לאחר שבתו של קים וילפורט אובחנה כחולה בלוקמיה, והוא נאלץ לעזוב את המחנה. "לנבחרות דנמרק יש תמיד את הדינמיקה של אחד בשביל כולם וכולם בשביל אחד", הוסיף קספר. "אנחנו ממש גדלים ביחד כקבוצה, וזה דבר שזכור לי מאוד מהנבחרת של אבא, כשהם זכו בתואר".
5 צפייה בגלריה
שמייכל חוגג עם החברים
שמייכל חוגג עם החברים
קספר עם החברים. יישאר הבן של?
(צילום: רויטרס)

סגנון שוערות שונה

פטר נחשב לשוער טוב יותר מבנו. הוא היה הדיקטטור של רחבת ה־16, והרודן האכזר של תיבת החמש. קספר לא אוהב לעזוב את קו השער. הוא סומך יותר על האינסטינקטים שלו. "שם המשפחה מעולם לא עזר לי, להפך", אמר פעם בראיון. כדי לבנות קריירה עצמאית, לזכות באליפות ובגביע סנסציוניים באנגליה, להוציא את הנבחרת הדנית מחוץ לצל הכבד של הנבחרת של אביו, שמייכל ג'וניור היה חייב לקחת את הדרך הארוכה יותר, לבדל את עצמו מפטר.
האליפות עם לסטר הביאה את הצהובונים הדניים למרוח את התמונה שלו בשער תחת הכותרת: "עומד (בשער) בזכות עצמו". כוכב העבר מרטין לארסן טען השבוע כי "נכון להיום, קספר יותר אהוד מאביו בדנמרק", ועיתון אחר כתב דברים שעד לא מזמן נחשבו לכפירה מוחלטת: "האם יש מצב שקספר שוער טוב יותר מאביו?".
האב והבן זכו ברוח הקודש בגיל מבוגר יחסית, 29. שניהם זכו בתואר הראשון שלהם באותו תאריך, 2 במאי (יש סוכנויות הימורים בלונדון שמהמרות על התאריך המדויק שבו יזכה מקס, בנו של קספר, באליפות אנגליה). "אני חושב שכל ילד שגדל בדנמרק מודע לאגדה של 1992", אמר שמייכל הבן אחרי הניצחון על צ'כיה ברבע הגמר. "אבל לא דיברתי עם אבא שלי על הטורניר ההוא, ולא אדבר איתו גם לפני חצי הגמר. לא אבקש ממנו עצות, זה הזמן שלי ושל הדור שלי לכתוב את האגדה שלנו".
5 צפייה בגלריה
קספר שמייכל בתחילת הקריירה במנצ'סטר סיטי
קספר שמייכל בתחילת הקריירה במנצ'סטר סיטי
קספר שמייכל בתחילת הקריירה במנצ'סטר סיטי
(צילום: גטי אימג'ס)

"לפעמים כעסתי עליו"

קספר היה בן חמש כשאביו זכה ביורו, והיה עד ראשון לעשור היסטורי של שמייכל האבא עם מנצ'סטר יונייטד. הוא היה מגיע לאימונים תחת אלכס פרגוסון, ורואה את טובי השחקנים בעולם קורעים את הנשמה באימונים ומתייחסים למקצוע שלהם ולאוהדים בחרדת קודש. זה קרה הרבה יותר מאשר הפעמים בהן אביו לימד אותו איך מסדרים חומה, או איפה מתמקמים בכדור קרן. זה לא קרה הרבה גם ככה, אבל אחרי האליפות עם לסטר קלט קספר משהו מעניין בנוגע לאביו.
"הוא הבין כמה קשה לבן להיכנס לנעליו של מי שהיה אגדה, ולא רצה שאני אתנסה בזה", אמר קספר אחרי האליפות. "הוא יודע כמה אחרים נכשלו כשניסו לחקות את אבא שלהם. לפעמים הייתי כועס עליו שהוא לא משקיע בי ולא מלמד אותי מספיק את מה שהוא יודע הכי טוב. אני יודע כמה הוא נעלב בשמי, כשבמסיבות העיתונאים היו שואלים אותי עליו. אבל אבא שלי עשה את הדבר הכי גדול בזה שהוא לא עשה כלום חוץ מלהיות שוער גדול. גדלתי אל תוך חלומות. אני לא יודע אם יש משהו יותר גדול מזה שאבא יכול לתת לבן שלו. להיות שוער בקבוצה בליגה הראשונה, להיות אלוף, להיות השוער של הנבחרת".
5 צפייה בגלריה
פטר וקספר שמייכל
פטר וקספר שמייכל
"לפעמים כעסתי עליו". קספר עם אביו
(צילום: גטי אימג'ס)
כבר חמש שנים שקספר שמייכל חי את החלום. עכשיו הוא כבר כותב את החלום לבן שלו. מי יודע, ביום ראשון הקרוב פטר שמייכל עוד יוכל לשנות את הגדרת הפרופיל שלו ל"אבא של אלוף אירופה".
פורסם לראשונה: 11:46, 05.07.21