שופטת הכדורגל הטרנסג'נדרית, ספיר ברמן
(צילום: שחר גולדשטיין)

ספיר ברמן (26), השופטת הטרנסג'נדרית הראשונה בישראל, קיימה היום (שלישי) מסיבת עיתונאים מיוחדת בה סיפרה על החלטתה לעבור הליך להתאמה מגדרית. אגב, ברמן שובצה היום כשופטת ראשית במשחק בין הפועל חיפה לבית"ר ירושלים, שייערך במחזור הקרוב בליגת העל.
"קודם כל, אני רוצה להגיד שאני מתייחסת אל עצמי בלשון נקבה, אתם יכולים לפנות אליי איך שתרצו", פתחה ברמן את דבריה. "אני רוצה להודות למשפחה, לאיגוד השופטים, ליו"ר רונית תירוש ולמנכ"ל יריב טפר, להתאחדות וליו"ר אורן חסון. אני רוצה להודות למי שמלווה אותי מבחינה מגדרית, ד"ר רועי סמואל, ולחבריי למקצוע השיפוט, שנותנים לי להרגיש שייכת וכמו מי שאני על המגרש".
3 צפייה בגלריה
ספיר ברמן
ספיר ברמן
ספיר ברמן
(צילום: עוז מועלם)
3 צפייה בגלריה
ספיר ברמן
ספיר ברמן
ספיר ברמן
(צילום: עוז מועלם)
"תמיד ראיתי את עצמי בתור אישה, בתחילת הדרך לא ידעתי לתת לזה שם, אבל תמיד הייתה לי משיכה וקנאה לצד השני", המשיכה ברמן. "בחודשים האחרונים לפני החשיפה הייתי פחות מי שאני, והיום אני עושה זאת גם עבור הקרובים שלי כדי שלא יסבלו".
על התגובות: "אני מקבלת אהדה חסרת תקדים ברשתות החברתיות, פונים אליי המון אנשים שנותנים לי כוח ואת ברכת הדרך. אנשים רואים בי סוג של שליחה. אני לא יודעת עד כמה אני חלוצה או ראשונה, התהליך הזה הוא בשבילי".
על הקשיים: "אני נתקלת בקללות על כל הרצף וזה אף פעם לא גרם לי לתחושת אי נוחות, זה לא עובר את הסינון באוזן שלי". על התהליך: "הוא ממש בהתחלתו וכנראה ילווה אותי לכל החיים. מבחינת השיפוט הדברים ייראו אותו דבר עבורי. שפטתי משחק בנערים ב' ואחד ההורים צעק 'שופטת, תתעוררי', וזה מראה לי שיש שינוי בחברה הישראלית. יש כבר שחקנים שפונים אליי בלשון נקבה, זה מרגש".
על המשך דרכה המקצועית: "השאיפות שלי לא השתנו, אני רוצה להיות שופטת בינלאומית ולהגיע הכי רחוק, לשפוט דרבי תל אביבי ואת המשחקים הכי גדולים".
3 צפייה בגלריה
ספיר ברמן
ספיר ברמן
ספיר ברמן במסיבת העיתונאים
(צילום: עוז מועלם)
רונית תירוש, יו"ר איגוד השופטים, הוסיפה: "יש פה משהו מאוד מרגש, יש תחושה של יום חג באוויר. ספיר עושה מהלך היסטורי והיא עושה שירות ושליחות עבור אנשים שנמצאים בסיטואציה דומה. ספיר ניחנה באומץ לב. לא מדובר בבחירה או סטייה, צריך להכיל ולחבק את הצעירים הללו. לצערי יש עדיין אמירות של שנאה כלפי אנשים מהקהילה הגאה. ספיר אמרה לי שאם היא הייתה יודעת שתקבל תמיכה כזו, היא הייתה עושה את המהלך מוקדם יותר".
יריב טפר, מנכ"ל איגוד השופטים: "לי ולספיר היו הרבה שיחות בזום ושאלתי אותה מה קורה בזמנו והיא הייתה מאוד מכונסת בעצמה. לפני חודש ספיר יזמה שיחה משולשת איתי ועם ד"ר רועי סמואל וסיפרה על העניין הזה, ואחרי השלב הראשוני של ההפתעה היה לנו ברור שהיא תמשיך לשפוט איתנו ללא קשר לזהות המגדרית שלה. אותנו רק מעניינים הביצועים על הדשא, נבחן אותה רק על פי הקריטריונים המקצועיים".
"יש לנו שאיפה שהקהל והאנשים מסביב יבחנו את ספיר רק על סמך החלטותיה המקצועיות. לפני שספיר נחשפה המצב הנפשי שלה לא היה במיטבו וכשהבנתי במה מדובר החלטנו כאיגוד לתת לה את הבמה ואת התמיכה. שמח לראות שהענף מקבל אותה בחיבוק", הוסיף טפר.
פורסם לראשונה: 11:48, 27.04.21