יש מדליה ראשונה לישראל במשחקים הפראלימפיים! השחיין איאד שלבי עשה היום (רביעי) היסטוריה כשזכה במדליית הזהב ב-100 מטר גב והפך לערבי-ישראלי הראשון אי פעם שמשיג זאת במשחקים הפראלימפיים.
המשחקים הפראלימפיים ב-ynet - למתחם המיוחד
שלבי בן ה-34, שרשם פתיחה חלומית עבור המשלחת, בדיוק כפי שעשתה אבישג סמברג עם הארד בפתיחת האולימפיאדה, קבע תוצאה של 2:28.04 דקות ובכך השיג את המדליה ה-375 אי פעם של ישראל במשחקים הפראלימפיים וה-167 בענף השחייה. בגלל מיעוט משתתפים בדרגת הנכות שלו, לא התקיימו משחי מוקדמות וחצי גמר ושלבי שובץ במסלול האמצעי בשל זמן הכניסה המהיר שלו.
4 צפייה בגלריה
איאד שלבי על הפודיום
איאד שלבי על הפודיום
איאד שלבי על הפודיום
(צילום: קרן איזקסון)
4 צפייה בגלריה
איאד שלבי
איאד שלבי
איאד שלבי
(צילום: קרן איזקסון)
4 צפייה בגלריה
איאד שלבי זוכה לעידוד בבריכה
איאד שלבי זוכה לעידוד בבריכה
שלבי זוכה לעידוד בבריכה
(צילום: קרן איזקסון)
שלבי גדל בשפרעם ומגיע ממשפחה מוסלמית, הוא חירש ואילם מלידה ומשותק בארבע הגפיים בעקבות תאונה שעבר בגיל 13. הוא מתחרה בדרגת נכות S1 - הקשה ביותר - ולא פעם התחרה בהצלחה מול שחיינים עם דרגת נכות קלה משלו. אביו יוסוף מלווה אותו באדיקות.
הוא מתאמן במרכז השיקום של איל"ן בחיפה בהדרכת מאמן הנבחרת יעקב ביננסון, כאשר במשחקים הפראלימפיים בבייג'ינג 2008 ולונדון 2012 הגיע למקום הרביעי וסיים מחוץ לפודיום.
4 צפייה בגלריה
איאד שלבי
איאד שלבי
שלבי
(צילום: קרן איזקסון)
ב-2018 רשם את ההישג הבינלאומי הגדול הראשון שלו, כשזכה במדליית הארד באליפות אירופה בדבלין במשחה ל-150 מטר מעורב, תוך כדי שהוא שובר את שיא העולם. את היכולות שלו ראינו לאחרונה, כאשר לאחר שנה וחצי ללא תחרויות בגלל מגפת הקורונה הוא פתח בסערה בסבב גביע העולם באנגליה ושיפר את שיא העולם שלו עם תוצאה של 4:57.72 דקות.
במאי האחרון עשה היסטוריה כשהפך לערבי-ישראלי הראשון שזוכה בזהב באליפות אירופה שנערכה בפורטוגל, וסיים ראשון במשחה ל-50 מטר גב עם זמן של 1:10.69 דקות, כמעט שלוש שניות לפני האיטלקי פרנצ'סקו בטלה.

הנשיא הרצוג: "שלבי אתה אלוף!"

מי שבירך ראשון היה שר התרבות והספורט, חילי טרופר: "הישג אדיר! ברכות לשחיין שלנו איאד שלבי שזוכה במדליית זהב ראשונה לישראל במשחקים הפראלימפיים. איאד הוא אדם מעורר השראה, שחייו רצופים ניצחונות. והיום עוד ניצחון מזהיר. איאד לא נבהל מהציפיות הגבוהות, כיוון הכי גבוה ומילא את כולנו בגאווה גדולה. גאים בך איאד שלבי!".
נשיא המדינה יצחק הרצוג גם בירך: "איאד שלבי אתה אלוף! ריגשת אותנו. אתה סמל לעוצמה. גאים בך על מדליית הזהב. כל הכבוד!".