לטייל עם חבלים (צילום: באדיבות טיולי רדיוס)
מסלולי הליכה בטבע כבר מזמן לא מפחידים אפילו את המטיילים שאינם מנוסים. אבל יש מסלולים שבהם לא מספיק רק ללכת – וצריך גם לגלוש. בעזרת גלישת צוקים (סנפלינג) ניתן להגיע לפינות טבע מרהיבות שרוב המטיילים לא מגיעים אליהן, אך יש להקפיד הקפדה יתרה על כללי הבטיחות במהלך הטיול. קבלו שלוש המלצות בצפון, במרכז ובדרום למסלולים שבהם תמצאו את עצמכם תלויים בין שמיים וארץ.

הנקיק השחור

שמורת הטבע יער יהודיה היא השמורה הגדולה ביותר ברמת הגולן, והיא כוללת בתוכה כמה מהאתרים והמסלולים הכי אהובים על המטיילים – בהם נחל יהודיה, נחל זוויתן ומפל עיט. את הבריכות העמוקות בתוואי נחל זוויתן מטיילים מכירים היטב, אולם לאחר הבריכות מתחתר הנחל בקניון עמוק הקרוי "הנקיק השחור", והמעבר בו אפשרי באמצעות סנפלינג בלבד.
הנקיק השחורהנקיק השחור
הנקיק השחור
(צילום: באדיבות טיולי רדיוס)

הנקיק השחורהנקיק השחור
הנקיק השחור
(צילום: באדיבות טיולי רדיוס)

הנקיק השחורהנקיק השחור
הנקיק השחור
(צילום: באדיבות טיולי רדיוס)
מסלול "הנקיק השחור" הוא המסלול היחיד בארץ שמאפשר גלישת צוקים בתוך נחל זורם. המסלול כולל מעבר של בריכות מים ענקיות, מדרגות סלע וסולמות. קטע זה של הנחל קיבל את שמו בשל העובדה שהמים יצרו במקום נקיק צר ועמוק בתוך מסלע הבזלת השחור.
על אף יופיו, המסלול מיועד למטיבי לכת בלבד ומחייב ידע בשחייה. הכניסה למסלול מתאפשרת רק בתיאום מראש ולאחר רישום דרך אתר רשות הטבע והגנים. כמו כן, יש לטייל במסלול אך ורק בליווי מדריך סנפלינג מוסמך – וניתן, למשל, להצטרף לטיולים המודרכים של "רדיוס". לפרטים נוספים – הקליקו. הכניסה לשמורה בתשלום: 22 שקלים למבוגר, 9 שקלים לילד.

נחל פרת

נחל פרת ("ואדי קלט") יורד מאזור נווה יעקב בירושלים ונשפך לבקעת הירדן ממזרח ליריחו. הנחל עובר בקניונים עמוקים וזרימתו המרשימה חוצה את מדבר יהודה. רובו זורם בשמורת טבע, שבשטחה מעיין עין פרת השופע.
סנפלינג בשמורת נחל פרתסנפלינג בשמורת נחל פרת
סנפלינג בשמורת נחל פרת
(צילום: ערן קרוזל, רשות הטבע והגנים)
המצוק שבגדה הצפונית של הנחל, ליד עין פרת, מותר לגלישת צוקים. רשות הטבע והגנים הכשירה במקום טבעות אחיזה, אך הגלישה מותרת רק בהדרכת מדריך סנפלינג מוסמך. מלבד זאת, השמורה מציעה כמה פלגים ובריכות שבהם ניתן להתרחץ וצמחיה ירוקה על רקע הנוף הצהוב של מדבר יהודה. הכניסה לשמורה בתשלום: 29 שקלים למבוגר, 15 שקלים לילד.

נחל תמרים

נחל תמרים הוא אחד מהנחלים היפים ביותר באזור צפון מדבר יהודה, למרות שעד לפני כמה שנים היה נטול שם. השם "נחל תמרים" ניתן לו על ידי מטיילים בשל נוף מטעי התמרים הסמוכים לשפך שלו אל ים המלח ואשר נשקף מהמסלול.
סנפלינג בנחל תמריםסנפלינג בנחל תמרים
סנפלינג בנחל תמרים
(צילום באדיבות רשות הטבע והגנים)
הנחל עצמו קצר, אך הוא יורד ממצוק ההעתקים של מדבר יהודה דרך חמישה מפלים שהגבוה בהם מתנשא ל-75 מטרים, ואחריו מפלים בגובה 25 מטר, 55 מטר, 60 מטר ו-45 מטר. מראשו של כל מפל נשקף נוף מרהיב אל ים המלח ואל ארץ מואב שבירדן. את רוב המפלים ניתן לעבור רק באמצעות גלישת צוקים – ולשם כך מומלץ להצטרף לסיור בהובלת מדריך סנפלינג מוסמך. הכניסה למסלול אינה כרוכה בתשלום.
פרסום ראשוני: 00:06 , 16.08.19