צפו בהכנות לפתיחה בשמורות הטבע
החל ממחר (רביעי) ייפתחו למטיילים עוד 23 גנים לאומיים ושמורות טבע, ומחרתיים ייפתחו לראשונה גם שישה חניוני לילה. בין 23 האתרים הנוספים שייפתחו: חורשת טל, מצוק הארבל, גן לאומי אשקלון, עיר דוד, שמורת גמלא, שמורת המג'רסה (שפך נחל דליות), גן לאומי עין חמד, חי בר כרמל, שמורת נחל פרת, גן לאומי ממשית ושמורת תל דן.
23 האתרים החדשים יצטרפו ל-20 שמורות הטבע והגנים הלאומיים שנפתחו מחדש כבר ביום שלישי שעבר, אחרי שהממשלה ביטלה את מגבלת 100 המטרים ממקום המגורים שנקבעה בעקבות התפרצות נגיף הקורונה - ואישרה לציבור לשוב לטייל בטבע.
11 צפייה בגלריה
גן לאומי אשקלון
גן לאומי אשקלון
גן לאומי אשקלון
(צילום: מנו גרינשפן, רשות הטבע והגנים)
כמו 20 האתרים הראשונים שנפתחו, גם ל-23 האתרים החדשים הוגדרו מכסות מבקרים, והטיול בהם יתאפשר רק בהזמנת מקום ותשלום מראש באמצעות המערכת המקוונת של רשות הטבע והגנים. זאת, במטרה למנוע עומסי מבקרים בלתי צפויים, ולהבטיח חווית ביקור בטוחה. הרישום לאתרים מתאפשר החל מהיום.
האתרים ייפתחו בהתאם להנחיות והוראות משרד הבריאות ו"התו הסגול", תוך הקפדה על עטיית מסכות מצד המבקרים ועובדי האתרים, מדידת חום בכניסה, שמירה על ריחוק בין המבקרים ומניעת התקהלויות, וכן שמירה על היגיינה אישית לרבות שטיפת ידיים בעמדות שטיפה קיימות באתרים.
11 צפייה בגלריה
גן לאומי אכזיב
גן לאומי אכזיב
גן לאומי אכזיב
(צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים)
באתרי הימים והחוף (דוגמת חורשת טל ואכזיב) לא תתאפשר רחצה במים – אך ניתן יהיה ללכת במים רדודים בנחלים זורמים שבהם מותרת הליכה.
11 צפייה בגלריה
גן לאומי חורשת טל
גן לאומי חורשת טל
גן לאומי חורשת טל
(צילום: דורן נסים, רשות הטבע והגנים)
בין האתרים הראשונים שנפתחו כבר בפעימה הראשונה, נזכיר, נמצאים קיסריה, גן לאומי ירקון, מצדה, שמורת עין גדי, מעיין חרוד, שמורת עינות צוקים, מפל הבניאס, שמורת נחל עיון, שמורת נחל שניר, עין אפק וגן לאומי הבשור (פארק אשכול).
פתיחת האתרים במחוז יהודה ושומרון, נעשית בתיאום עם יחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים וראש המנהל האזרחי.
למערכת הרישום - הקליקו כאן

חניוני לילה: ללא מקלחות, מדידת חום גם בבוקר

ששת חניוני הלילה שייפתחו בשלב הראשון, החל מיום חמישי, הם חורשת טל, אכזיב, מעיין חרוד, אשכול (הבשור), ממשית ומצדה מערב. החניונים יפעלו גם הם בהתאם להנחיות משרד הבריאות.
אוהלים יוקמו במרחק של לפחות 10 מטרים זה מזה, ולא יותר שימוש במקלחות, במתקני שתייה ובמתקני בישול וצלייה משותפים הקיימים בחניונים - למעט אחסון מזון במקררים באריזות סגורות. לינה משותפת תתאפשר למשפחה גרעינית ומשפחה אחת נוספת - בלבד. המזרנים הקיימים בחניונים, יעברו חיטוי בין שימוש לשימוש באמצעות מטליות אלכוהול.
11 צפייה בגלריה
גן לאומי ממשית חניון לילה
גן לאומי ממשית חניון לילה
חניון לילה בגן לאומי ממשית
(צילום: לימור קטן פרידמן, רשות הטבע והגנים)
לינה באוהלים גדולים הקיימים בממשית ובמצדה מערב, המיועדים בימי שגרה ל-50 לנים, תתאפשר בשלב זה רק עד 20 לנים בהזמנה אחת משותפת. הלנים בחניוני הלילה יידרשו להגיע למדידת חום גם בבוקר, לאחר לינת הלילה.
לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, "אני שמח שאנחנו ממשיכים בפתיחת האתרים לציבור. זכות גדולה לנו לארח את הקהל שמצביע ברגליים, למען החוויות במרחבי הארץ הנהדרת שלנו. לאור המשובים החיוביים, אנחנו מקווים שגם בהמשך נוכל לתת לקהל שרות של הזמנות מראש לצד יכולת לביקורים ספונטניים".

קונוסים בין הנופשים? מתווה מתגבש לפתיחת החופים

(צילום: נדב אבס, שחר גולדשטיין)
בתוך כך, אמש התקיים במשרד הפנים דיון (זום) בנושא ההיערכות לפתיחת עונת הרחצה בחופים בתקופת הקורונה. בדיון השתתפו, בין היתר, מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, יו"ר מרכז המועצות האזוריות שי חג'ג', מנהל אתרי רחצה ארצי במשרד הפנים עאטף חיראלדין וראשי רשויות מקומיות המפעילות חופי רחצה.
בדיון הוחלט כי חיראלדין ירכז את הנחיות משרד הבריאות, וכן את המודלים השונים שפותחו ברשויות המקומיות להתמודדות עם סוגיית ההתקהלויות לכדי "תו סגול" לחופי הרחצה – אשר יועבר למשרד הבריאות לאישור.
11 צפייה בגלריה
מיטות שיזוף במרחק 2 מטרים בחוף פרישמן בתל אביב
מיטות שיזוף במרחק 2 מטרים בחוף פרישמן בתל אביב
מיטות שיזוף במרחק 2 מטרים בחוף פרישמן בתל אביב
(צילום: נדב אבס)
פרופ' גרוטו הציג בדיון את ההנחיות הנדרשות בחופי הרחצה. בין היתר, אמר גרוטו כי אין מניעה לכך ששלושה מצילים ישהו יחד בתחנת הצלה, וכי אין צורך במיגון מיוחד למצילים. גם לציבור הרוחצים אין צורך במיגון מיוחד, אך יש לנהוג בהתאם להנחיות הכלליות של משרד הבריאות.
עוד אמר גרוטו כי לא תהיה אפשרות בשלב הראשון להתיר שימוש במלתחות ומקלחות במבנים סגורים, אך ניתן יהיה להשתמש במקלחות בשטח פתוח. את השירותים יש לחטא, על פי ההנחיות, לכל הפחות אחת לשעה, ומגישי עזרה ראשונה, עובדי ניקיון ופקחים יידרשו לעטות מסכות.
11 צפייה בגלריה
 חוף פרישמן בתל אביב, השבוע
 חוף פרישמן בתל אביב, השבוע
חוף פרישמן בתל אביב, השבוע
על פי ההנחיות, יש לוודא ריחוק של שני מטרים לכל הפחות בין כיסאות חוף. בדיון הובהר כי אין אפשרות אפקטיבית להגבלת מספר המבקרים בחוף, אך יש לוודא שהייה בחוף במרחק של שני מטרים. פרופ' גרוטו הצהיר, כי משרד הבריאות מקבל פתרון להפרדה בין השוהים בחוף באמצעות חציצה, כדוגמת קונוסים.
לפני הדיון קיים חיראלדין סיור בחופי הכינרת, שבו הציג איגוד ערים כינרת את מתווה ההפעלה ל-15 חניוני וחופי האיגוד שגובש על פי "התו הסגול", והחזרת שירותי ההצלה. עידן גרינבאום, יו"ר איגוד ערים כינרת, הדגיש כי לאחר תקופה ארוכה של סגר ועם העלייה בטמפרטורות, משוועים אזרחי ישראל להגיע ולנפוש בחופי האגם.
(צילום: אביהו שפירא, ירון ברנר, ניצן דרור)
"כעת, כאשר החופים נמצאים תחת הנחיית הסגר, לא פועלים שירותי הצלה ועזרה ראשונה, אך הציבור מגיע בכל זאת ושם עצמו במצבי סכנת טביעה ופגיעה".
לדבריו, "הסכנה מועצמת השנה עקב המפלס הגבוה בכינרת, ולכן חשוב שממשלת ישראל תאשר בהקדם האפשרי את החזרת שירותי ההצלה, כך שנוכל לתפעל את החופים בהתאם להנחיות משרד הבריאות. נהיה מוכנים לפתיחת החופים תוך 24 שעות מקבלת האישור".
11 צפייה בגלריה
כנרת מלאה
כנרת מלאה
כנרת מלאה - אבל בלי מבקרים
(צילום: אסי חיים)

אז מה עושים באתרים שנפתחו?

ריכזנו עבורכם את הפעילויות המיוחדות למטיילים בתקופה הקרובה בשמורות הטבע, בגנים הלאומיים וביערות קק"ל ברחבי הארץ:
חוברת הפעלה - להפוך לפקחים צעירים איפה? הבניאס, נחל שניר, נחל עיון, יהודייה, מג'רסה, נחל עמוד, עין פרת, עינות צוקים, נחל מערות, ארבל, תל דן, גמלא, עין עבדת, מעיין חרוד, קיסריה, גן לאומי ירקון, בית גוברין, אפולוניה, הרודיון, גן לאומי בית שאן, כוכב הירדן, ציפורי, עין חמד, תל אשקלון.
מה בתוכנית? חוברת "פקח צעיר" הינה חוברות משימות, שמטרתה לאפשר למשפחות לחקור ביחד, להתבונן בפרטים הקטנים ובעיקר לחוות ביחד את האתרים.
11 צפייה בגלריה
הבניאס
הבניאס
הבניאס
(צילום: רונית סבירסקי)
החוברת מספקת שאלות לילדים ולמבוגרים בדבר הערכים המיוחדים אותם הם רואים במהלך הסיור. כדי לענות על השאלות ולבצע את המשימות, נדרשים הילדים להבין ולחשוב, ותפקידם של ההורים לסייע בעזרת שאלות מכוונות ורמזים.
מתי? בכל ימות השבוע בשעות פעילות האתר, זמין לפי דרישה.
כמה עולה? ניתן לרכוש את החוברת בקופות האתרים תמורת 10 שקלים, או להדפיס בחינם באתר רשות הטבע והגנים.
סודות תל אשקלון איפה? גן לאומי תל אשקלון.
מה בתוכנית? רשות הטבע והגנים מזמינה את הציבור להצטרף למשחק משימות פעיל בגן לאומי תל אשקלון ולגלות את סודות העיר העתיקה.
המשחק החווייתי כולל חידות ומשימות מאתגרות מעולמות התוכן של חדרי הבריחה, והמשתתפים יצטרכו לפתור בעיות, לפתוח מנעולים ותיבות, למשוך חבלים, למצוא את ההבדלים, למשש חפצים ועוד. בערכת המשחק יש מפה, חידות ומפתחות - והמשתתפים צריכים למצוא את התיבות והתשובות. משך המשחק כשעה וחצי.
11 צפייה בגלריה
גן לאומי תל אשקלון
גן לאומי תל אשקלון
גן לאומי תל אשקלון
(צילום: מנו גרינשפן)
כמה עולה? את ערכת המשחק ניתן לרכוש בעלות של 15 שקלים במרכז השירות למטייל שבמרכז הגן, והיא מותאמת לקבוצה של כחמישה משתתפים.
סיור זריחה ומופע "משקיעה לזריחה" במצדה איפה? גן לאומי מצדה (החיזיון האורקולי מוקרן בחניון המערבי - הגעה מערד בכביש 3199).
מה בתוכנית? רשות הטבע והגנים מזמינה את הציבור להגיע ולצפות בסיפור מצדה תוך חוויה רב חושית מרתקת. החיזיון האורקולי החדש במצדה הוא מופע מרהיב אשר מוקרן על גבי הר המצדה בשילוב הקרנות ענק בטכנולוגיית VIDEO MAPPING, תאורה מתקדמת ופסקול ייחודי שהולחן על ידי שלמה גרוניך.
מומלץ להגיע לפחות שעה לפני ההקרנה, כשעל רקע שקיעה ודמדומים אפשר ליהנות מחוויה מקדימה של מתחמים שונים המאירים זוויות נוספות מסיפורו של ההר.
11 צפייה בגלריה
מצדה
מצדה
מצדה
(צילום: רשות הטבע והגנים)
מתי? בכל יום חמישי בשעה 20:30 (מומלץ להגיע שעה לפני וליהנות מהמתחמים המקדימים), משך המופע - 45 דקות.
כמה עולה? הכניסה לאתר בעלות של 28 שקלים למבוגר ו-14 שקלים לנער; כניסה לחיזיון האורקולי בעלות 50 שקלים למבוגר ו-40 שקלים לילד. מומלץ להזמין כרטיס מראש גם למופע, בנוסף לכרטיס הכניסה לאתר.
לחפש את המטמון בממשית איפה? גן לאומי ממשית.
מה בתוכנית? רשות הטבע והגנים, מזמינה את חובבי ההרפתקאות והתגליות לחפש את "מטמון ממשית" המסתורי ב"מרחב בריחה" לכל המשפחה. כל משפחה תקבל מפת אוצר, ויחד היא תחפש מטבעות זהב מן המטמון המפורסם. מתאים גם לקבוצות וליחידים.
מתי? כל יום שבת בחודש מאי, בשעות 15:00-10:00.
כמה עולה? הכניסה לאתר בעלות 22 שקלים למבוגר ו-9 שקלים לנער; ערכת משחק לכל המשפחה בעלות 30 שקלים.
מופע קרקס וסדנאות ביער חוף הכרמל איפה? חניון יער חוף הכרמל (יער עופר).
מה בתוכנית? המופע "אלון על ראש הברוש" - מופע רחוב קרקסי המחזק את המודעות והחשיבות לשמירה על הטבע והסביבה בדרך הומוריסטית וקצבית, סדנת הכנת אצטרובלים, סדנת הכנת מובייל מחומרי טבע, פעילות מצנח, משיכת חבל, חידוני טבע ויער, סיורים בדרכי נוף ותצפיות ועוד. האירוע ייערך בשלושה מתחמים שונים, עד 50 איש בכל מתחם ובהתאם להגבלת ההתקהלות.
11 צפייה בגלריה
פעילות ניווט בשער הכרמל וביער נוף הכרמל
פעילות ניווט בשער הכרמל וביער נוף הכרמל
פעילות ניווט בשער הכרמל וביער נוף הכרמל
(צילום: גיא אסיאג, מערך הסברה קק"ל)
מתי? ביום שישי, 15 במאי, בשעות 13:00-9:00.
כמה עולה? חינם, אך מותנה בהרשמה מראש במוקד "קו ליער" של קק"ל: 1800-350-550.
סדנאות ביער בן שמן איפה? אחד החניונים ביער בן שמן, נקודת מפגש מדויקת תימסר במעמד הרישום.
מה בתוכנית? הפעלות וסדנאות יצירה לכל המשפחה בטבע. האירוע ייערך בשלושה סבבים, עד 50 איש בכל סבב ובהתאם להגבלת ההתקהלות.
מתי? ביום שישי, 15 במאי, בשעות 9:00, 11:00 ו-13:00.
כמה עולה? חינם, אך מותנה בהרשמה מראש במוקד "קו ליער" של קק"ל: 1800-350-550.
הפעלות בצומת פלוגות איפה? במשרדי קק"ל בצומת פלוגות
מה בתוכנית? הפעלה מוזיקלית ופעילות בנושא "ישראל שלי" וקרן קיימת לישראל. האירוע ייערך בשלושה סבבים בין השעות 13:00-09:00, עד 50 איש בכל סבב ובהתאם להגבלת ההתקהלות.
מתי? ביום שישי, 15 במאי, בשעות 13:00-9:00.
כמה עולה? חינם, אך מותנה בהרשמה מראש במוקד "קו ליער" של קק"ל: 1800-350-550.
מיזם "פסיפס" – אירועים באתרי הטבע איפה? אפולוניה, קסטל, בית גוברין, הרודיון, עין גדי, מצדה, גמלא, ארבל, ציפורי, תל ערד.
מה בתוכנית? ברשות הטבע והגנים החלו השבוע בהפעלה מחדש של מיזם "פסיפס", המאפשר קיום טקסים משפחתיים כגון טקסי חופה, בר/בת מצווה ועוד במגוון אתרים באוויר הפתוח. זאת, בהתאם להנחיות משרד הבריאות.
השירות כולל גם אפשרות להדרכה באתר לפני או אחרי הטקס, וכן השאלת כיסאות וציוד נלווה אחר. פרטים מלאים על פסיפס - באתר רשות הטבע והגנים.