2 צפייה בגלריה
איסטנבול
איסטנבול
כיכר טקסים באיסטנבול
(צילום: shutterstock)
אם אתם מתכוונים לטוס בקרוב לאיסטנבול כדאי שתכירו את הסיפור הבא. ישראלית בשם קורל זוארץ שמטיילת בעיר הטורקית פרסמה פוסט בקבוצת פייסבוק שעוסקת בתיירות בטורקיה בשם "הקבוצה של GUL", ובו סיפרה כיצד שני חבריה נפלו קורבן לתרגיל עוקץ לאחר שהלכו אחרי אדם שעניין אותם במכירה של בגדי מותגים.
תחילתו של העוקץ בכיכר טקסים המפורסם, שם אדם שניגש אל שני הישראלים הציע להראות להם מעילים של מונקלייר ועוד בגדי מותגים. לדברי קורל הם הלכו איתו כי הוא לא היה נראה מוזר או מלחיץ, אך הוא לקח אותם לחנות ריקה שבתוכה היו שבעה גברים ושם סגרו מאחוריהם דלת ברזל ולא אפשרו להם לצאת.
"הוציאו להם שתי כוסות של מיץ תפוזים וביקשו מהם 320 לירות טורקיות", סיפרה קורל. "הם שילמו מה שהיה להם וכמובן שזה לא הספיק והתחילו לגעת להם בגוף ולחפש בכיסים". בסך הכל לקחו לשניים סכומים בשווי של כ-4,000 שקלים.
לדבריה, לאחר שהחבורה שחררה את שני הישראלים הם ביררו באיזה מלון הם לנים ועקבו אחריהם כדי לוודא שלא יתלוננו במשטרה.
2 צפייה בגלריה
איסטנבול
איסטנבול
רחובות איסטנבול סמוך לכיכר טקסים
(צילום: shutterstock)
"הם שאלו מאיפה אתם וכשענו להם שמישראל, הוא צרח עליו 'פלסטין!'. כשהוא ענה לו 'לא פלסטין, ישראל', הוא שוב צרח 'פלסטין!', אז הוא אמר לו 'אוקיי, פלסטין' כי זה מה שהוא רצה לשמוע". בשלב מסוים הטורקים אף לקחו לשניים את הדרכונים אך השיבו להם אותם לאחר זמן קצר.
"המקום הזה עוין ומלא בשנאה", סיכמה קורל. "נכון, זה יכול היה לקרות בכל מקום אחר, אבל פה זה כל כך מסוכן בצורה שונה ואחרת. היום זה קרה להם, ומחר זה יכול לקרות לכם".
במשרד החוץ אמרו שהמקרה הזה לא מוכר להם.

"לא הציעו להם חינם"

איסטנבול ידועה כמקום שמתרחשים בו מקרי עוקץ רבים של תיירים. אחת מהשיטות המוכרות מתרחשת כאשר תייר נכנס למועדון ושם לאחר שמציעים לו כוס בירה דורשים ממנו סכום כסף גדול ואם הוא לא מוכן לשלם מאיימים עליו ואף מכים אותו. משטרת טורקיה אינה פועלת בדרך כלל נגד מעשי העוקץ האלה.
גולשים רבים שהגיבו לפוסט תהו מדוע הישראלים התפתו ללכת עם אדם שהם לא מכירים, על כך קורל הגיבה: "אף אחד לא הציע להם חינם, הציעו להם לבוא לראות כמו בכל השווקים, הם הלכו לראות כי הכל כאן סובב סביב החיקויים. הם פשוט היו נוכלים. אסור לבוא לכאן, אין מה לחפש במקום המזעזע והמלא שנאת ישראל הזה".
איסטנבול הייתה היעד הפופולרי ביותר בקרב ישראלים בשנת 2019 ובעשור הקודם כולו, בין היתר, בזכות היותה תחנת ביניים של טיסות קונקשן ליעדים רבים בעולם.