הישראלים שנמצאים בקרואטיה שהפכה למדינה אדומה
(צילום: ניצן דרור)

קרואטיה הופכת ממדינה ירוקה לאדומה עבור התיירים הישראלים. זאת לאחר הפרסום אמש (ב') כי משרד הבריאות מעביר את קרואטיה והונגריה לרשימת המדינות האדומות.
אך בינתיים ישנם עדיין ישראלים שנופשים כרגע במדינה, שוחחנו עם ארבעה מהם באולפן ynet.
דנה רבה ורוני גוניקמן בקרואטיהדנה רבה ורוני גוניקמן בקרואטיה
הישראליות שמבלות בקרואטיה בימים אלו
(דנה רבה ורוני גוניקמן )
יניב לייבוביץ' (35) ובת זוגו אור טוביה (30) מתל אביב הגיעו לקרואטיה ביום שישי האחרון ומתכננים לחזור ב-30.9.20 כלומר יום אחרי שהמדינה תאפשר לחזור. השניים הזמינו את הטיסות לפני כשלושה שבועות כשקרואטיה הייתה ירוקה כמובן ולא היה צורך להיכנס לבידוד בחזור.
יניב לייבוביץ ואשתו חוגגים רגעים אחרונים בחו"ליניב לייבוביץ ואשתו חוגגים רגעים אחרונים בחו"ל
יניב ואור חוגגים רגעים אחרונים בחו"ל
(יניב לייבוביץ)
יניב לייבוביץ ואשתו חוגגים רגעים אחרונים בחו"ליניב לייבוביץ ואשתו חוגגים רגעים אחרונים בחו"ל
שוקלים להישאר ולעבוד מכאן. יניב ואור בקרואטיה
(יניב לייבוביץ)
"הופתענו מאוד כשראינו שהולכים להכניס את קרואטיה למדינה אדומה ונותנים לנו ארבעה ימים לחזור לארץ כדי להימנע מבידוד, אבל זה הזוי", אומר לייבוביץ' ומספר כי הם תכננו לחזור עוד עשרה ימים - מה שאומר שהם ייאלצו להיכנס לבידוד, בזמן סגר.
"נחזור לבית ריק. אין לנו אוכל במקרר, אז מה? נחזור ישר הביתה ולא יהיה לנו מה לאכול?" תוהה לייבוביץ', "אני בעל עסק פרטי, אני לא יכול להרשות לעצמי להיעדר כל כך הרבה ימים. הלוואי שהייתי יכול להאריך את החופשה כאן. אולי אחשוב להישאר ולעבוד מכאן".

"אנחנו כאילו ביקום מקביל"

ומי שאכן מאריכות את החופשה בקרואטיה וככל הנראה יעברו לעבוד משם הן דנה רבה (33) ורני גוניקמן (29) מהרצליה ומתל אביב שהגיעו ב-4.9.20 לטייל בקרואטיה. רבה הייתה אמורה לחזור היום ודחתה את תאריך החזרה ל-25.9.20, גוניקמן אומרת שבכלל לא יודעת מתי תחזור.
"אני לא מתכוונת לחזור למדינה עד שהדברים לא יסתדרו. נראה שהאווירה במדינה גרועה", אומרת גוניקמן בריאיון לאולפן ynet. השתיים מספרות כי המשפחות והחברים בארץ אומרים להן לא לחזור. "פה הכל מתנהל רגיל כאילו אנחנו ביקום מקביל וכאילו אין קורונה. חוץ ממקומות סגורים שבהם מחייבים להיכנס עם מסכה, לא מרגיש שיש כאן מגפה", הן אומרות.
שתי הבנות הספיקו לטייל עד כה במספר יעדים במדינה: דוברובניק, מקרסקה, ספליט, זדר, פליטוויצה, חוואר, קורצולה, ולדבריהן - היד עוד נטויה.
דנה רבה ורוני גוניקמן בקרואטיהדנה רבה ורוני גוניקמן בקרואטיה
דנה רבה ורוני גוניקמן בקרואטיה
(דנה רבה ורוני גוניקמן )
משמעות ההחלטה היא שכעת יש רק שתי מדינות – יוון ובולגריה – שישראלים יכולים להיכנס אליהן ולשוב ארצה ללא צורך בבידוד. הונגריה הייתה ברשימה של מדינות ירוקות שהחזרה מהן ארצה לא הצריכה בידוד. נציגי משרד הבריאות הזהירו אתמול כי גם בולגריה עשויה לעבור בקרוב לרשימה האדומה.
כמו כן, יוון שוקלת להטיל מחדש מגבלה על כמות הישראלים שיורשו לבקר בה בזמן נתון. לאחר שיוון פתחה את שעריה לתיירים מישראל לפני כחודש היא הסכימה תחילה כי רק 600 ישראלים בשבוע יורשו להיכנס לתחומה. לאחר מכן מכסה זו הוכפלה ל-1,200 ישראלים ולבסוף בוטלה לגמרי. כעת, בעקבות הזינוק בתחלואה בישראל, שוקלים באתונה לקבוע מחדש מכסות של כמות ישראלים שיורשו לבקר ביוון. מדובר ככל הנראה בכמה אלפי תיירים מדי שבוע.
במקרה שמדינה ירוקה הופכת לאדומה - תינתן התרעה מראש של ארבעה ימים שבמהלכם ניתן יהיה לשוב לישראל ללא בידוד.