(צילום: משי בן עמי)

אחרי כחודשיים במהלך הקיץ האחרון, שבהם הצימרים בישראל הצליחו לפתוח את שעריהם לקהל הישראלי והחלו להתאושש מהחודשים הקשים שעברו, לצד יתר ענף התיירות, הרי שעם תחילת הסגר השני בספטמבר הם שוב נסגרו. רבים טוענים שלא לצורך - ביניהם גם שרת התיירות ח"כ אורית פרקש-הכהן, שטענה כי "לא הגיוני להשאיר את הצימרים סגורים ולפתוח את נתב"ג", וכי תפעל השבוע לקידום פתיחתם מוקדם מהצפוי.
בשבועות האחרונים מתקבלות פניות רבות על כך שלמרות התקנות האוסרות על הצימרים להיות פתוחים ולארח אנשים - רבים מהם לא מצייתים ופועלים כרגיל ואף מספקים למתעניינים גם תשובות לתת - אם ייעצרו לבדיקה בדרך על ידי משטרה, דוגמת "תגידי שנסעת לבקר את סבתא".
צימרים "הכי נוף שיש" במושב רמותצימרים "הכי נוף שיש" במושב רמות
מפרים הנחיות אך שומרים על התו הסגול. צימרים בצפון הארץ
בבדיקה שערכנו עם מספר צימרים בעיקר בצפון הארץ, אכן חלק מהם ענה כי הם עובדים כרגיל, "אנחנו פתוחים אבל מתחת לרדאר", ענתה בעלת צימר בראש פינה. "אנחנו עובדים לפי התו הסגול", אמרה בעלת צימר אחר במושב רמות, למרבה האירוניה.
לפניכם דברים מתוך אחת השיחות שהקלטנו עם בעלי צימרים ברמת הגולן:
תחקרינית: האם אתם פתוחים?
בעלת הצימר: כן.
תחקרינית: אתם פנויים לקבל אורחים כבר בשבוע הקרוב?
בעלת הצימר: יש אצלנו (מקום) גם אמצע שבוע כרגע וגם סוף שבוע. באמצע שבוע המחיר לזוג הוא 890 שקלים. סליחה, 990 שקלים כולל ארוחת בוקר. תוספת לכל ילד מעל גיל שנתיים זה 150 שקלים.
תחקירנית: את יודעת אם בכלל מותר לי לבוא להתארח? בגלל כל התקנות
בעלת הצימר: אני אגיד לך. הדברים... זה לא לגמרי ברור. זאת אומרת, עוד לא פתחו באופן רשמי את הצימרים. אנחנו מאוד משתדלים להקפיד על התו הסגול, המתחם הוא לא גדול ואנשים כמעט שאין להם נקודות משותפות. יכולים להיות בצימר, לבד, בבריכה. הבריכה היא מאוד גדולה, לא חייבים להיות אחד ליד השני. הבריכה מחוממת דרך אגב. כרגע מבחינתכם הוסרה המגבלה של האלף מטר, אז בעיקרון מותר לכם ללכת לאן שאתם רוצים".
תחקירנית: ואם יעצרו אותי בדרך? יראו אותי עם מזוודות. מה אני בעצם עונה למשטרה?
בעלת הצימר: לא יודעת. את יכולה להגיד שאת נוסעת לבקר את הסבתא בקיבוץ.
(קצת כמו מערב פרוע. כל צימר וההחלטה שלו אם לפתוח או לא)
עם זאת, חשוב לציין שלא מעט מבעלי הצימרים איתם דיברנו ענו כי הם סגורים ולא מורשים לפתוח.
אין ספק שמדובר במצב בעייתי בו עסק אחד מפר הנחיות ומחכה לאורחים שיבואו ועסק אחר שמציית לחוק מפסיד אורחים והכנסה, כל זאת בזמן שגם רופאים בכירים וגם שרים בכירים ואף שרת התיירות בעצמה כאמור, חושבים שאין שום סיבה הגיונית לסגור את הצימרים.
פוסט בפייסבוק של אחד מהצימרים ברמת הגולןפוסט בפייסבוק של אחד מהצימרים ברמת הגולן
פוסט בפייסבוק של אחד מהצימרים ברמת הגולן
(צילום מסך)

"אין אדם בר דעת שיכול להסביר מה קורה כאן"

בריאיון לאולפן ynet דוד פלד, בעל צימר ברמת הגולן אמר על המצב כי "קודם כל אנחנו חיים בישראבלוף. גם כשאני שומע את שר האוצר ישראל כ"ץ מדבר על זה שאנחנו מקבלים סיוע וכו', אז אני רוצה לראות אותו, איך הוא מתקיים מאלפי שקלים בודדים בחודש, זה פשוט בדיחה. אני מכיר ויודע על יחידות אירוח שמארחות. לילה בודד פה, לילה בודד שם. אני לדוגמה אירחתי במשך שבועיים אנשים שהגיעו מחו"ל, והיו צריכים לעבור את תקופת הבידוד של השבועיים, במחירים יחסית נמוכים".
לגבי ניצול הפרצה בחוק - שלא כחוק, לפיה בעלי הצימרים מעודדים אורחים שיגיעו לתקופות שהייה ארוכות וכך למעשה כאילו יעבירו את כתובת מגוריהם באופן זמני למקום הצימר כך שהשהייה בו תעמוד במסגרת תקנות הקורונה, ענה פלד: "פרצה בחוק והתחומים האפורים זה לפעמים מה שצריך לעשות בחיים כדי לשרוד.
"לדוגמה, יחידת האירוח שלי היא יחידת אירוח בודדת. לפעמים אדם רוצה לבוא לשבועיים, לתקופת אירוח ארוכה שבעיניי היא לגיטימית וסבירה והיא למעשה כן עומדת בעניין של התקנות כי התקנות מדברות על טווח זמן ארוך. ואם אני מחתים אותו על חוזה שבו הוא בא אליי לתקופה ארוכה, אז אני עומד בתקנות ויש לי במה להאכיל את הילדים שלי
לפעמים צריך לנצל פרצה בחוק כדי לשרוד". בעלי הצימרים זועמים על ההחלטה להשאירם סגוריםלפעמים צריך לנצל פרצה בחוק כדי לשרוד". בעלי הצימרים זועמים על ההחלטה להשאירם סגורים
לפעמים צריך לנצל פרצה בחוק כדי לשרוד". בעלי הצימרים זועמים על ההחלטה להשאירם סגורים
גם איציק שושן, בעל יחידות אירוח ברמת הגולן התראיין לאולפן ynet והעביר מסר לממשלה: "אנחנו יחידות סגורות ועומדים בתקן של התו הסגול. מדוע ניתן להכניס למטוס 180-190 איש בהצטופפות ולא ניתן להכניס משפחה גרעינית לצימר שמגיעה עם הרכב שלה לגולן, נמצאת שם שישי-שבת וחוזרת ברכב שלה? אני לא מבין מה יותר מבודד מהדבר הזה? אין אדם בר דעת שיכול להסביר לנו מה קורה כאן".
לדברי פלד, "ברמת הגולן התארחו בקיץ עשרות אלפי אנשים ולא היה מקרה הדבקה אחד ביחידות האירוח. הגולן הוא מקום מאוד בטוח, וגם באירוחים שהיו לא הייתה שום הדבקה בעונת שיא".

בהכנת הידיעה השתתפה אורטל כהן