(צילום: חגי דקל)
בזמן שאי אפשר לטוס לחו"ל והמלונות סגורים – הצימרים ברחבי הארץ שבו לפעול עם סיומו ההדרגתי של הסגר. נעמה זמירי, הבעלים של מתחם הצימרים נוף מדבר בירוחם, שוחחה הבוקר עם אולפן ynet וסיפרה: "אנחנו כבר די מלאים לשבוע הקרוב, וסופי השבוע עד פסח בתפוסה מלאה". בתוך כך, הצימרים בצפון הנגב נערכים לארח את אלפי המבקרים שיגיעו לפסטיבל "דרום אדום" שיצא היום לדרך.
זמירי הוסיפה ואמרה: "אנשים רוצים לצאת מהבית ולהתאוורר. אנחנו עם הפנים קדימה. עכשיו זו העונה שלנו פה במדבר. יש שמש נעימה ביום, אוויר נקי, המדבר פורח והגבים מלאים מים".
מה המחירים? "אצלנו המחיר לזוג באמצע שבוע הוא 500 שקלים, ו-100 שקלים תוספת לכל אדם נוסף. בסוף השבוע המחיר ללילה עומד על 700 שקלים לזוג", אמרה זמירי שניצלה את תקופת הסגרים כדי לבנות לצימרים שלה ושל בעלה מערכת שיווק חדשה, במסגרת תוכנית "העסק של כולנו", לצמצום הפערים הדיגיטליים בקרב העסקים הקטנים בהובלת פייסבוק ישראל והפורום הכלכלי חברתי.
5 צפייה בגלריה
נעמה זמירי בצימר
נעמה זמירי בצימר
נעמה זמירי בצימר
5 צפייה בגלריה
צימר נווה מדבר בירוחם
צימר נווה מדבר בירוחם
צימר נווה מדבר בירוחם
(צילום: נועם אור)
טווח המחירים של הצימרים בצפון הנגב נע בין 500 ל-700 שקלים לזוג ללילה עם תוספת של 100 עד 120 שקלים לילד בחדר.

"נגרם לנו נזק עצום"

ונעבור צפונה. צחי חתן, הבעלים של מתחם וילה ונילה במושב שתולה שבגליל המערבי, סיפר בשיחה עם ynet גם כן כי הטלפונים במוקד ההזמנות מצלצלים ללא הפסקה. "זה נותן המון תקווה ואופטימיות לשנה החדשה", אמר. "הפרנסה שלנו נפגעה כליל בשנת הקורונה, מאז חודש מרץ. נגרם לנו נזק עצום. אין שום הלימה בין המענקים שבעלי צימרים קיבלו להוצאות שאנחנו סופגים. אנחנו חנוקים מהלוואות, גירדנו כל מה שיכולנו כדי לשרוד".
5 צפייה בגלריה
צחי חתן בווילה ונילה
צחי חתן בווילה ונילה
צחי חתן בווילה ונילה
(צילום: רונן פרץ מ"פורטל וילה פוריו")
חתן פירט לגבי אמצעי הזהירות שננקטים בהתאם ל"תו הסגול": "יש כאן תשעה חדרים מרווחים על שטח של שלושה דונם. לכל משפחה גרעינית יש את המרווח שלה, וכמובן שאנחנו דורשים מילוי הצהרת בריאות של כל אורח ואורח. אנחנו ערוכים על פי כל הדרישות המחמירות כבר מזמן".
ומה המחירים אצלכם? "המחיר באמצע שבוע עומד על 500 שקלים לזוג ללילה, בסוף השבוע המחיר הוא 800 שקלים לזוג ללילה, כמובן זה מינימום שני לילות, צריך לשכור את כל הווילה, זה לא צימרים - זה תשע סוויטות גדולות ואני חייב להשכיר את כל המתחם, אין אפשרות להשכיר לזוג".
אילנה אלוני, מנכ"לית קבוצת ALLOVE המפעילה את אתרי הנופש צימר לנד ו-וילה לנד, אמרה הבוקר: "כבר במהלך סוף השבוע האחרון נרשמו אלפי הזמנות לנופש כפרי במתחמי צימרים ברחבי הארץ כשהשיא יהיה בסופ"ש הקרוב של הוולנטיין דיי. חופשה בצימר היא חופשה בטוחה. הרי הצימרים יכולים לארח רק משפחות גרעיניות, כך שלא יכולה להיווצר התקהלות. נערכנו עם כל ההכנות בהתאם לדרישות 'התו הסגול' – ניקוי סביב השעון, החלפת מגבות, מצעים, עמדות אלכוג'ל ומניעת התקהלות".
5 צפייה בגלריה
צימר חלום כפרי
צימר חלום כפרי
וילה מקסים בחוסן - צימר לנד
(צילום: רונן פרץ מ"פורטל וילה פוריו")
ומה המחירים בצימר לנד ו-וילה לנד? מחיר ללילה בצימר באמצע השבוע לזוג ושני ילדים נע בין 480 ל-1,200 שקלים. בסוף השבוע המחיר נע בין 600 ל-1,500 שקלים.

מחר החרמון ייפתח למבקרים

בהמשך לפתיחת הצימרים, מחר (יום ב') ייפתח אתר החרמון למבקרים בלבד, תחת מגבלות והנחיות משרד הבריאות על פי מתווה מיוחד שנבנה והותאם על ידי הנהלת האתר. הכניסה לאתר החרמון תתאפשר אך ורק בהזמנה וברכישת כרטיסים מראש. היום לראשונה יעלה לאוויר אתר האינטרנט של אתר החרמון עם האפשרות להזמין ולרכוש כרטיסים. עלייה ברכבל תתאפשר למשפחה גרעינית – עד שמונה נפשות בקרונית, בכל מקרה אחר שאינו משפחה גרעינית עד ארבע נפשות בלבד. הקרוניות יעברו חיטוי מיד עם רדת המבקרים מהן. מחיר כניסה לילד או מבוגר: 35 שקלים, תשלום מגיל 3. כרטיס כניסה בתוספת נסיעה ברכבל עולה 85 שקלים למבוגרים ולילדים מגיל 3. עדכונים ופרטים נוספים באתר האינטרנט של האתר.

ומה יהיה עם "האיים הירוקים"?

לאחר שהצימרים קיבלו אור ירוק לפתוח, גורמים בענף התיירות תוהים מדוע תוכנית "האיים הירוקים" באילת ובים המלח לא מתחדשת לאחר הפיילוט המוצלח שנעצר עם הידוק מגבלות הסגר השלישי.
מנכ"ל רשת מלונות ישרוטל ליאור רביב אמר היום: "מרכז ההזמנות שלנו והאתר קולטים עשרות הזמנות מהימים האחרונים, בפסח כמעט ולא ניתן להזמין כבר חדרים. הציבור פשוט דורש מאיתנו - תפתחו, בכל פורמט, בכל מצב וכמה שיותר מהר. החל מיום חמישי הקרוב נפתח מספר מלונות בשיטת צימר שבהם יוגשו ארוחות לחדרים, יינתנו טיפולי ספא, אך ללא השטחים הציבוריים.
"אבל, זה רק פלסטר, כל המלונות בארץ צריכים להיפתח בהתאם לדרכון הירוק. אנחנו נמצאים כבר בשלב אחר של המגפה, יש חיסון, יש בדיקות זמינות, העובדים שלנו מגויסים לשמירה על מרחב בריאותי בטוח. הציבור משתגע בבתים וזקוק לחופש, העובדים משוועים לתעסוקה ופרנסה, פתיחת הענף היא הלב הפועם של החברה והמשק הישראלית בימים טרופים אלה. ענף התיירות, התעופה והתרבות נפגעו הכי קשה ממשבר הקורונה, ולא קיימת שום תוכנית שיקום, אז שלכל הפחות יאפשרו שימוש בדרכון ירוק.
5 צפייה בגלריה
חופשת חורף באילת בימי קורונה
חופשת חורף באילת בימי קורונה
הטיילת באילת במהלך חורף 2021
(צילום: אסף קמר)
ניר ונגר, ראש המועצה האזורית תמר ים המלח, אמר: "האי הירוק שהפעלנו בים המלח לפני הסגר הוכיח עצמו והיווה מודל לחיקוי. כעת, עם סיום הסגר כשרבים כבר סיימו להתחסן, זה הזמן לאשר מתווה ירוק בטוח לפתיחת המלונות והחזרתם לעבודה של אלפים מתושבי האזור והנגב המזרחי. במקביל, אני מברך על פתיחת הצימרים, אבל צריך לפתוח באופן אחראי את כל התיירות הכפרית כולל חאנים וקמפינגים באוויר הפתוח. רק כך נחיה את העסקים התיירותיים בפריפריה ונאפשר בחירת חופשה מגוונת לאזרחי ישראל".
ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי, שמתמודד בבחירות לכנסת מטעם מפלגת "תקווה חדשה" בראשות גדעון סער, אמר: "מתווה 'האיים הירוקים' שעמלנו עליו לילות כימים היה מוצלח ביותר ועבד מצוין במשך התקופה עד להחלת הסגר. המתווה נתן חמצן כלכלי לעיר ואפשר לתיירים לנפוש בצורה בטוחה ובריאה. נוצר מצב אבסורדי, כשהעיר אילת הייתה פתוחה ופעלה באמצעות מתווה ה'איים הירוקים' הייתה לנו שליטה על התחלואה בעיר, שכן יכולנו למנוע כניסה של אנשים מאומתים לעיר. כעת כשהעיר סגורה, כל אחד יכול להיכנס אליה ללא בדיקה. ההחלטה לסגור את מתווה האי הירוק הייתה שגיאה קולוסלית שגרמה לנזק ולא לתועלת, יש לפעול לאלתר להחזרת המתווה מיד בתום הסגר".
יוסי חן, מנכ"ל תאגיד התיירות העירוני אילת, הוסיף כי "התאגיד מוכן וערוך להקים שפע חוויות לתייר בהתראה קצרה, כפי שהוכחנו זאת בפיילוט האיים הירוקים".