2 צפייה בגלריה
מלון לאונרדו קלאב ים המלח
מלון לאונרדו קלאב ים המלח
מלון לאונרדו קלאב ים המלח, רשת פתאל
(צילום: אסף רוזן)
הזמנתם מלון או צימר ליולי-אוגוסט ובגלל העלייה במקרי הקורונה אתם מבקשים לבטל? יכולתכם לקבל את כל כספכם חזרה בגלל הקורונה מצומצמת כעת, כל עוד הממשלה לא אסרה על פעילות בתי המלון. "כיום הקורונה היא מצב ידוע שאיתנו שנה וחצי, והוא כנראה לא יתקבל על ידי ביהמ"ש כעילה לביטול הסכם", מתרה עו"ד ירון לוינסון, מנכ"ל רשות ההסתדרות לצרכנות.
בדיקה שערכנו מול הרשתות, בתי מלון וצימרים בבוקינג העלתה כי אפשרות הביטול והחזרת כספו של הצרכן משתנה מרשת לרשת. החשש להידבק לא נמצא במשוואה. רק לחולים ולמבודדים יש סיכוי לקבל את מלוא כספם חזרה אם ימציאו אישור ממשרד הבריאות למצבם. להתאחדות המלונות ולאיגוד בעלי הצימרים אין כללי מדיניות לחבריהן. "אנו מצפים מבתי המלון שינהגו בצרכנים בנושא הקורונה בהתחשבות מרבית ויאפשרו להם לבטל או לדחות חופשות ללא קנסות גם אם זה לא מתחייב בחוק", אומר עו"ד לוינסון, שהיה רוצה לראות את בתי המלון מאמצים מדיניות שנוקטים חלק מהמלונות המופיעים בבוקינג: שני תמחורים, נמוך יותר למוותרים על דמי ביטול ומשלמים מראש, וגבוה יותר למשלמים עם ההגעה לחופשה.
(צילום: שמוליק דודפור, משה מזרחי)

תלוי ברצון הטוב

בפועל, השבת כספי המזמינים תלויה כיום ברצונו הטוב של המלון ובסעיפים מסוימים בחוק, בייחוד כשמדובר בעסקה מרחוק – אונליין, טלפון ללא מפגש פנים אל פנים, תנאי הביטול המופיעים באתר המלון או בבוקינג וסוג הלקוחות. ללקוחות חוזרים וותיקים יש סיכוי להתגמשות מצד המלון. "כעת החשש להידבקות מקורונה ידוע מראש, לכן נראה כי היא לא יכולה לשמש עילה מוצדקת לביטול הסכם אלא אם כן הוסכם אחרת מראש", מדגיש עו"ד לוינסון. "גם אם אחד מבני המשפחה נכנס לבידוד או חלה בקורונה, אם אין הסכמה מראש בין המלון לצרכן הוא לא מחויב להשיב לו את כספו". בפועל, רוב בתי המלון טוענים שהם מחזירים כסף.
עם זאת, סבור עו"ד לוינסון כי "אי אפשר לבטל הזמנה אם בית המלון לא מבטיח שלא נכנס אליו מי שעלול להדביק. גם אם ברור שהמלון לא עמד בדרישות משרד הבריאות המינימליות, יש להביא בחשבון כי המלון בדרך כלל לא יקבל את הטענות, כך שיהיה צורך בהליך בביהמ"ש שבו הצרכן יצטרך להוכיח כי המלון אכן לא עמד בדרישות משרד הבריאות וכי זו הסיבה לביטול ההזמנה. ביהמ"ש עשוי לראות את התנהלות המלון כעילה מוצדקת לביטול הזמנה".
מתי מקבלים כסף חזרה בכל מקרה? צרכן יקבל את מלוא כספו, למעט 100 שקל או 5% מההזמנה (הנמוך מביניהם) בתוך 14 מביצוע ההזמנה או מקבלת נוסח דמי הביטול אם מדובר בעסקה מרחוק. אצל אזרח ותיק (מעל 65) הזכות לביטול בתנאים אלה עומדת 4 חודשים ממועד ההזמנה. שתי המסגרות האחרונות רלוונטיות רק עד 7 ימים (לא כולל שבתות וחגים) לפני התאריך המתוכנן לחופשה. החוק כיום אינו מתייחס לביטול הזמנת חופשה במלון בעילת קורונה. עם זאת, אם ניסחתם כללים בהסכמה הדדית והמלון חתום עליהם, הם יחייבו בזמן ביטול. עליכם לדאוג לניסוח שפוי של סעיף דמי ביטול".
ומה עם מי שלא הזמין ומתכנן חופשה במלון בארץ בהמשך הקיץ, בסתיו או בחגים? "קראו את תנאי הביטול היטב. בקשו לציין בהזמנה אפשרות ביטול ללא תשלום במקרה של הדבקה ו/או בידוד של אחד מבני המשפחה הגרעינית. על הנוסח להבהיר שגם אם מדובר באחד מבני המשפחה החופשה תתבטל לכולם, ואת הכסף יש להחזיר בהתאם. נסו להכליל בהסכם אפשרות לביטול עם השבת הכסף גם למי שנמצא בסיכון גבוה או חושש להידבק מסיבותיו בעקבות עלייה בשיעורי ההדבקה".
2 צפייה בגלריה
אילת
אילת
מלונות באילת. אל תשכחו לקרוא גם את האותיות הקטנות
(צילום: shutterstock)

אין מדיניות אחידה

אפריקה ישראל: למבטלים עד 7 ימים לפני החופשה אין דמי ביטול. מבטלים בתוך 7 ימים לפני החופשה מחויבים בלילה אחד. מבטל בתוך 7 ימים לפני החופשה מכיוון שאחד האורחים נכנס לבידוד או חלה בקורונה לא יחויב בדמי ביטול. נדרש טופס רפואי.
מלונות דן: ביולי, ביטול ללא חיוב עד 48 לפני תאריך החופשה. פחות מכך, חיוב של לילה. באוגוסט, ביטול ללא חיוב עד 7 ימים. פחות מכך, חיוב של לילה. במקרה של בידוד/קורונה אין דמי ביטול לכל המשפחה הגרעינית.
פתאל: במלונות אילת, ים המלח, טבריה ועוד 4 מלונות נופש, למשל, לא גובים דמי ביטול עד 10 ימים לפני ההגעה. בין 10 ימים ל-24 שעות – גובים 50% מההזמנה, ואילו ב-24 השעות האחרונות משלמים 100%. לחולים בקורונה או לנכנסים בידוד, לאדם ולמשפחה הגרעינית מוחזר הכסף גם אם זה קורה ב-24 השעות לפני ההגעה המתוכננת למלון, עם הצגת אישור.
ישרוטל: בקיץ ובחגים – מרגע ביצוע ההזמנה דמי ביטול של 100 שקל או 5%. פחות מ-21 יום לפני ההגעה – 25% מעלות ההזמנה, שבוע ההגעה – 50% מעלות ההזמנה. בשאר השנה, מביצוע ההזמנה 100 שקל או 5% מביניהם, וביטול בשבוע ההגעה יעלה 25% מעלות ההזמנה. מבודד או חולה קורונה פטור מדמי ביטול. אם זה ילד גם ההורים נהנים מהפטור, אבל צריכים לשלוח אישור בידוד ממשרד הבריאות.
בדקנו מה קורה בהזמנה דרך בוקינג: בקלאב אילת דורשים מראש לשלם מקדמה של 50% ממחיר ההזמנה ב-7 הימים שלפני ההגעה. בביטול תחויבו ב-50%, ואם לא תופיעו תחויבו במלוא ההזמנה. במלון אבני חושן בנהריה או הרודס באילת מאשרים ביטול בתשלום מלא, אבל מלונות המלך שלמה, וולדורף אסטוריה או אביטל בירושלים מאפשרים ביטול ללא דמי ביטול. מדיניות הביטול שתהיה בתוקף לא קשורה לקורונה, מתרים באתר. בבוקינג ממליצים להזמין אפשרות עם ביטול בחינם למקרה של צורך לשנות תוכניות.