(צילום: אבי חי, משה מזרחי)

החל ממחרתיים, 1 ביוני, לא יתקיימו בדיקות קורונה ללא תשלום ליוצאים מחוסנים או מחלימים לחו"ל. כל מי שיוצא לחו"ל, וצריך לעבור בדיקה בשל דרישה של מדינת היעד, ייאלץ לבצע בדיקה לקורונה באחת המעבדות הפרטיות או בעמדות "צ'ק טו פליי" בנתב"ג בתשלום.

בדקנו כמה עולה בדיקה במקומות שונים:

נתב"ג, בדיקה רגילה (14 שעות): 44.88 שקל.
נתב"ג, בדיקה מהירה (4 שעות): 134.64 שקל.
אסותא, בדיקת מטוש רגילה עם תשובה תוך 24 שעות: 300 שקל באמצע השבוע. בסופ"ש: 400 שקל.
אסותא, בדיקה מהירה (תשובה תוך 3 שעות): 550 שקל באמצע השבוע. בסופ"ש: 750 שקל.
איכילוב, בדיקה רגילה (תשובה תוך 24 שעות): 297 שקל.
הדסה מדיקל, בדיקה רגילה: 297 שקל.
רמב"ם, בדיקה רגילה: 297 שקל.
רמב"ם, בדיקה מהירה (9 שעות): 500 שקל.
2 צפייה בגלריה
מתחם בדיקת בדיקות קורונה ב ירושלים
מתחם בדיקת בדיקות קורונה ב ירושלים
בדיקת קורונה
(צילום: AP)
רמב"ם, בדיקה מהירה מבית הלקוח (9 שעות): 550 שקל.
אסף הרופא, בדיקה רגילה: 200 שקלים.
מדיקל סנטר (הרצליה), בדיקה רגילה: 550 שקל.
מדיקל סנטר, בדיקה מהירה (15 דקות): 650 שקל.
שיבא, בדיקה רגילה: 297 שקל.
וולפסון, בדיקה רגילה: 297 שקל באמצע השבוע, 347 שקל בסופ"ש.
יוספטל אילת, בדיקה רגילה: 297 שקל.
פוריה, בדיקה רגילה (3-2 ימי עסקים): 240 שקל.
זיו, בדיקה רגילה: 297 שקל (א'-ה').
סורוקה, בדיקה רגילה: 297 שקל.
מעבדת LAB 2DOOR, בדיקה רגילה בבית הלקוח: 499 שקל.
AID Genomics היא חברה שמבצעת בדיקות בקרבת נתב"ג בחניון שפירים. בדיקה מהירה עם תוצאות תוך 24 שעות עולה 99 שקל. ניתן להיבדק גם ב-30 סניפי רשת ביקור רופא ברחבי הארץ. תוצאה תוך 24 שעות והמחיר: 99 שקלים. הרשמה לשירות באתר.
לנוסעי ישראייר, בהדסה מדיקל סנטר: 250 שקל. ברמב"ם: 260 שקל.
2 צפייה בגלריה
נתב"ג בזמן הסגר השלישי
נתב"ג בזמן הסגר השלישי
צריך להתארגן מראש
(צילום: שמוליק דודפור)

"הספונטניות מתה. כל רכיב בטיול חייב להיות מתוכנן"

ניתן לראות כי פערי המחירים לבדיקת קורונה פרטית לא מבוטלים, מ-200 שקל באמצע השבוע עד 1,000 שקל בשבת. משפחה בת 4 נפשות שמתכננת חופשה בחו"ל תיאלץ להוסיף לעלויות החופשה לפחות 1,120 שקל (אם ייבדקו בהלוך במקום הכי זול באסף הרופא, ובחזור בנתב"ג אם שילמו מראש), וזה עדיין ללא עלות הבדיקה שצריך לעבור כל נוסע ישראלי במדינת היעד לקראת החזרה לישראל (יכולה להגיע ל-130 אירו לאדם).
מי שטס עד כה לחו"ל נבדק בקופת החולים בעמדות בדוק וסע וקיבל את התוצאה המודפסת באנגלית עם ציון ת"ז, מעתה לא יוכלו להשתמש בשירות הזה. גם קופות החולים קיבלו הנחיה מפורשת ממשרד הבריאות כי מ-1 ביוני על תוצאת בדיקה קורונה מודפסת באנגלית יודגש הכיתוב, "בדיקה זו אינה מיועדת לשימוש לנסיעות וטיסות". על תוצאת בדיקה לקורונה המודפסת בעברית יודפס, "לא למטרת יציאה מישראל".
נזכיר כי יש יעדים שלא דורשים מישראלים לבצע בדיקה לקורונה לפני הנסיעה, כגון קרואטיה, גאורגיה, ומקומות מסוימים ביוון. חברת קווי חופשה, לדוגמה, מציעה חבילות קוויקי ללא בדיקות קורונה לכרתים ולרודוס בתנאי שהשהות היא לא יותר מ-72 שעות. לכן, בכל מקרה מומלץ לבדוק מול הסוכן מה הדרישות מבחינת בדיקת קורונה במדינת היעד.
ניאלץ לשלם גם על בדיקת קורונה בנתב"ג עם החזרה מחו"ל: 80 שקל אם שילמתם מראש ו-100 שקל אם אתם משלמים במקום. התשלום באשראי בלבד באתר "אומגה" שיעלה לאוויר עם תחילת השירות. על פי התקנות, מי שלא יבצע את הבדיקה צפוי לקנס של 3,500 שקל. גם אם הזמנתם את הבדיקה לפני 1 ביוני אין זה אומר שאתם פטורים מהתשלום. מ-10 ביוני התשלום יבוצע רק מול אתר חברת פמי פרימיום שתחל להפעיל את מתחם הבדיקות בנתב"ג.
במעבר יבשתי תשלמו 100 שקל, סכום שייגבה מבעוד מועד באתר חברת "שיבא־טרגט" או בזמן אמת תוך סיוע של נציגי החברה בגבול. התשלום באשראי בלבד. נזכיר כי ילדים מחויבים בבידוד של 10 ימים לאחר חזרתם מחו"ל.
בשורה התחתונה, יש בידול בין שירות בדיקות לקורונה שייעשו דרך קופות החולים – בין מי שנזקק לבדיקה לצורך אבחון סימני המחלה ובין מי שנזקק לה לצורכי נסיעה לחו"ל. תם עידן הבדיקות במימון ציבורי.
במועצה לצרכנות מציינים: "הספונטניות מתה. כל רכיב בטיול חייב להיות מתוכנן ומוזמן מראש, כשרכיב בדיקת הקורונה משמעותי ויכול לעלות 1,400 שקל למי שיבחר בדגימה שתיעשה אצלו בבית או במשרד".