המטה לביטחון לאומי (מל"ל) פרסם הערב (יום ג') הודעה שקוראת לכל הישראלים ששוהים בטורקיה לצאת בהקדם מהמדינה. "לאור המשך החמרה באיומי הטרור כלפי ישראלים בחו"ל", נכתב בהודעת המל"ל, "אזהרת מסע לטורקיה עולה לרמה הגבוהה ביותר - רמה 4 (איום גבוה), החלה על כל שטחי המדינה – בהתאם לכך על כל הישראלים השוהים בטורקיה לצאת בהקדם".
לישראלים שטרם יצאו מטורקיה ממליץ המל"ל לנקוט בכלל אמצעי הזהירות המומלצים (המפורטים באתר המטה לביטחון לאומי) ולצמצם ככל הניתן התקהלויות ושהייה במרחב הציבורי, להצניע סממנים ישראליים ויהודיים, ולהימנע מהגעה למקומות המזוהים כיהודים או עם זיקה ישראלית.
1 צפייה בגלריה
איסטנבול
איסטנבול
כיכר טקסים באיסטנבול
(צילום: shutterstock)
בהודעה נכתב עוד כי בעקבות מלחמת 'חרבות ברזל' מזוהה החמרה משמעותית באיומי הטרור כלפי יהודים וישראלים ברחבי העולם. לפיכך, מעדכן המטה לביטחון לאומי את הציבור על אודות שינויים נוספים:
"במסגרת תמונת האיומים המתפתחת, המל"ל מעדכן גם על העלאת אזהרת המסע במרוקו לרמה 2 - המלצה לנקוט באמצעי זהירות מוגברים.
"כמו כן, המל"ל שב ומחדד את המלצותיו לציבור לבחון נסיעות מתוכננות לחו"ל בעת הזו, להימנע מנסיעות שאינן חיוניות למדינות שחלה עליהן אזהרת מסע, תוך דגש למדינות ערב ומדינות עוטף איראן (דגש לירדן, מצרים, איחוד האמירויות ואזרבייג'אן).
"על רקע האירועים קיים חשש כי תיגבר המוטיבציה של גורמי טרור ומפגעים בודדים לבצע פיגועים כנגד ישראלים במדינות שונות בכל רחבי העולם (דוגמת תקיפת עובד שגרירות ישראל בבייג'ינג ב-13 באוקטובר). המל"ל מחדד כי בתקופת המלחמה קיים פוטנציאל לאיומים גם במדינות שעליהן לא חלה אזהרת מסע, ולכן הוא קורא לנקוט באמצעי זהירות מוגברים ולגלות ערנות יתרה.
"יחודד כי אזהרות המסע אינן חלות על שהייה במדינה למטרת טיסת מעבר (קונקשן), למעט איסור טיסות מעבר במדינות אויב (סוריה, לבנון, עיראק, איראן ותימן) ומדינות ברמת איום גבוהה (כגון: לוב, אלג'יריה, פקיסטן, אפגניסטן וסומליה). כמו כן, בעת תכנון הנסיעה לחו"ל מומלץ לוודא כי מסלול הטיסה הנבחר אינו עובר מעל מדינות אלה.
"יצוין כי לאור ההתפתחויות וההתרחשויות, עלול להיווצר קושי גובר של ישראלים לחזור לארץ, זאת בשל צמצום הטיסות הזרות לישראל".
"לא להיט להסתובב כישראלי בחו"ל. גם במקומות שאין בהם אזהרת מסע צריך להיזהר יותר בימים אלה, בוודאי במזרח התיכון"

הערכה: יש מאות ישראלים בטורקיה

גורם ביטחוני אמר ל-ynet כי "לפי הערכות יש מאות ישראלים בטורקיה. האיום הוא איום קונקרטי מאוד ולכן העלנו לרמה 4 וקראנו למי ששם לצאת, ולשמור על נפשו כל עוד הוא לא יצא. כבר גילינו אותנטיות ודיוק בטורקיה בשנה שעברה. אם הישראלים יישמעו להוראות ניתן יהיה להכיל את זה".
לדברי הגורם, בכל המקומות שיש לגביהם אזהרת מסע יש כעת פוטנציאל גבוה יותר לאירועים מתפרצים בלי שליטה. "לא להיט להסתובב כישראלי בחו"ל", סיכם הגורם. "גם במקומות שאין בהם אזהרת מסע צריך להיזהר יותר בימים אלה, בוודאי במזרח התיכון".

טיסות חילוץ מאיסטנבול

חברת ארקיע הודיעה כי תוציא מחר (יום ד') בשעה 18:00 טיסת חילוץ מאיסטנבול. רכישה באתר החברה או במוקד הוואטסאפ .03-6903712.
חברת ישראייר הודיעה כי תפעיל טיסה מאיסטנבול לנתב"ג ביום חמישי (19.10) בשעה 13:30.
סאן דור מקבוצת אל על תפעיל טיסת חילוץ מאיסטנבול מחר (ד') ב-21:30 (שעון מקומי). בנוסף, אל על תפתח את המושבים הפנויים על טיסותיה מחר (ד') מאתונה לישראל (בשעות 10:15, 13:45, 19:35 ו-21:45) עבור ישראלים שיגיעו מטורקיה ליוון באופן עצמאי ותאפשר להם לעלות על הטיסות ארצה ללא תשלום (למעט מסי נמל). הטיסות זמינות למכירה באתר אל על ובאמצעות סוכני הנסיעות.