המטיילים חוזרים לטבע אחרי הסגר
(צילום: יניב כהן ונועה גורדון, רשות הטבע והגנים)

לאחר יותר מחודש ללא טיולים, שמורות הטבע והגנים הלאומיים נפתחו הבוקר (שלישי) מחדש לכניסת מבקרים כחלק מהשלב הראשון של היציאה מסגר הקורונה השני. כמו אחרי הסגר הראשון, הביקור באתרים יתאפשר בהרשמה מראש בלבד באמצעות אתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים, ובהתאם להנחיות "התו הסגול".
מטיילים נחל חרמון מטיילים נחל חרמון
"אין יותר בטוח מטיול בטבע". מטיילים בשמורת הבניאס, ארכיון
(צילום: ענת זיסוביץ)
מטיילים בגן לאומי ירקון עם פתיחת השמורות מחדשמטיילים בגן לאומי ירקון עם פתיחת השמורות מחדש
מטיילים בגן לאומי ירקון עם פתיחת השמורות מחדש, היום
(צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים)
מטיילים בגן לאומי ירקון עם פתיחת השמורות מחדשמטיילים בגן לאומי ירקון עם פתיחת השמורות מחדש
(צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים)
מטיילים בגן לאומי ירקון עם פתיחת השמורות מחדשמטיילים בגן לאומי ירקון עם פתיחת השמורות מחדש
(צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים)
הביקור בגנים הלאומיים ובשמורות הטבע מחייב עטיית מסכה, שמירת מרחק והימנעות מהתקהלויות. חניוני הלילה לא ייפתחו בשלב זה ללינת מטיילים, והרשות בוחנת מתווה לפתיחתם בהתאם למגבלות.
חניון הלילה בגן לאומי אשקלוןחניון הלילה בגן לאומי אשקלון
חניוני הלילה לא נפתחים בשלב זה. גן לאומי אשקלון
(צילום: מנו גרינשפן)
באתרים הכוללים חופי רחצה לא יפעלו שירותי ההצלה. אתרים שבהם אגמי שחייה כמו חורשת טל וגן השלושה (הסחנה) לא ייפתחו בשלב זה למבקרים. בריכות שכשוך, מעיינות ונחלים הקיימים בחלק מהאתרים כגון בשמורות הטבע עינות צוקים, תל דן, נחל שניר ובגנים הלאומיים הבשור (פארק אשכול) וגן לאומי ירקון (תל אפק) יהיו זמינות ופתוחות לשכשוך עבור המטיילים.
חללי הביקור הסגורים הקיימים בחלק מהאתרים, כגון מוזיאונים ומרכזי מבקרים, יפעלו במתכונת מיוחדת או יהיו סגורים בהתאם להנחיות "התו הסגול" בכל אתר, ועל כן רצוי להתעדכן טרם הביקור באמצעות אתר האינטרנט של הרשות או מוקד רשות הטבע והגנים (*3639) באפשרויות הביקור במתחמים אלו.
מטיילים בן השלושהמטיילים בן השלושה
סגור. גן השלושה (הסחנה)
(צילום: שמען מימון רשות הטבע והגנים)
עיינות צוקיםעיינות צוקיםעיינות צוקיםעיינות צוקים
בריכות השכשוך פתוחות. שמורת עינות צוקים
(צילום: ערן קרוזאל, רשות הטבע והגנים)
לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, "פתיחת שמורות הטבע והגנים הלאומיים היא בשורה משמחת ביותר לנו וכמובן לציבור המטיילים הצמא ומשווע לבילוי מהנה, ערכי וחווייתי בטבע הפתוח ובאתרי המורשת. ידוע כי גם בצל הקורונה אין יותר בטוח מטיול ובילוי באוויר הפתוח וטיול בחיק הטבע, מעבר להתרוממות הרוח שהוא מספק לאדם, הוא חשוב ביותר לבריאותו הנפשית והגופנית. גם ובעיקר בימים אלו. אנו ברשות הטבע והגנים נשקיע את מירב מאמצינו על מנת להבטיח למטיילים חווית ביקור מהנה ובטוחה. בואו ליהנות מהטבע וסייעו לנו לשמור על הארץ שלנו נקייה".

מהיום: אפשר גם לטייל ברגליים יחפות

ובתזמן מושלם, רשות הטבע והגנים משיקה היום ארבעה "שבילי רגליים יחפות" חדשים. הרעיון לכך עלה במסגרת האקתון של עובדי רשות הטבע והגנים, שמטרתו הייתה להגביר את החיבור של המטיילים לטבע ולגוון את חוויית הביקור בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים.
אחד הרעיונות, שעלה על ידי רינת רוסו, מנהלת מועדון המנויים של הרשות, היה להקים "שבילי רגליים יחפות" – שבילים שבמסגרת הטיול בהם יכולים המטיילים (ואף מומלץ להם) להוריד נעליים ולהרגיש במו רגליהם את הטבע המקומי. השבילים החדשים מצטרפים לשביל שכבר קיים בשמורת טבע נחל שניר, וזוכה להצלחה בקרב המטיילים בשמורה.
שביל רגליים יחפות עין אפקשביל רגליים יחפות עין אפק
שביל הרגליים היחפות החדש בשמורת עין אפק
(צילום: דניאל הייטנדר)
"המטרה היא להוסיף לביקור באתר ערך מוסף, אטרקציה נוספת שתספק חוויה חושית", מסבירה שרית פלצ'י-מיארה, ממונת קהל וחוויית ביקור במחוז צפון של רשות הטבע והגנים. "עם זאת, מעבר לתחושות ההנאה של המתנסים בהם הקפדנו שהשבילים יבטאו גם את הסביבה הייחודית וההיסטוריה של האתרים".
ברשות הטבע והגנים מסבירים כי הליכה יחפה היא לא רק מהנה ואותנטית, אלא גם בריאה. לדבריהם, מחקרים מהשנים האחרונות מגלים שכפות הרגליים רגישות להפליא והליכה ברגליים יחפות תורמת רבות להפחתת מתח השרירים ופעילות דלקתית בגוף, לירידה ברמות הדחק, לשיפור איכות השינה ולאיזון רמות הסוכר בגוף. הליכה ברגליים יחפות אף משפרת את מערכות התנועה בגוף ואת יכולת שיווי המשקל ומפתחת יציבה נכונה.
ואלו האתרים שבהם, מעכשיו, הציבור מוזמן לחלוץ נעליים ולהתחבר לטבע:

שביל הרגליים היחפות בעין אפק

בין הביקור בשביל הביצה המפורסם, שבמסגרתו צועדים סביב צמחייה גבוהה ועופות מים מעל הביצה של עין אפק, וסיור בטחנת הקמח העתיקה שהוקמה בתקופת השלטון המוסלמי בארץ ישראל – תפגשו גם את שביל הרגליים היחפות החדש.
שביל רגליים יחפות עין אפקשביל רגליים יחפות עין אפק
השביל בשמורת עין אפק
(צילום: שרית פלצ'י מיארה, רשות הטבע והגנים)
לאורך השביל יגלו המטיילים את הסיפור של השמורה וסביבתה. השביל נמצא למרגלות התל בחורשת האורנים (אפשר לפתוח בו או לשמור אותו לסוף) ומספק חוויה של כ-30 מטרים לכל המשפחה. בחלקו הראשון של השביל צועדים על מגוון הקרקעות הקיימות באזור ועל קורות עץ הדורשות שיווי משקל – ואף מגיעים לביצה רטובה ומגלים מי חי בה (צומח ובעלי חיים) ולסיום עורכים היכרות עם הצומח אשר נמצא בשמורה.

שביל הרגליים היחפות בגמלא

גמלא היא מהערים העתיקות המוכרות והחשובות בהיסטוריה של ארץ ישראל, ואין דרך טובה יותר להתחבר להיסטוריה מאשר דרך הרגליים. השמורה מאפשרת טיול מאתגר לעיר, מסלול תצפיות מונגש, מסלול טיול למפל הגבוה ביותר ואת הסיכוי להרים את העיניים לשמים ולראות נשרים.
שביל רגליים יחפות גמלאשביל רגליים יחפות גמלא
השביל החדש בשמורת גמלא
(צילום: שרית פלצ'י מיארה, רשות הטבע והגנים)
שביל רגליים יחפות גמלאשביל רגליים יחפות גמלא
שביל רגליים יחפות גמלא
(צילום: שרית פלצ'י מיארה, רשות הטבע והגנים)
שביל הרגליים היחפות החדש, שאורכו כ-20 מטרים, נמצא בסמוך לחנייה המרכזית ומשלב גם מבוך. בזמן שצועדים בשביל מגלים בין השאר מה טבעי ומה מלאכותי, מדוע חשוב שפסולת תהיה רק בפח, איך חלוקי נחל מרגישים כשצועדים עליהם יחפים לעומת הטוף העוקצני, ומהי מוטת הכנפיים של הנשרים. במבוך יגלו המטיילים מדוע קוראים לגמלא בשמה, האם העיר נבנתה מחדש אחרי נפילתה ועוד.

שביל הרגליים היחפות בחי בר כרמל

חי בר כרמל היא שמורת טבע המוקדשת לגידול והשבה של בעלי חיים הנתונים בסכנת הכחדה או שנכחדו מהאזור. בשמורה חיים יונקים ועופות, דו חיים וזוחלים, בהם היחמור הפרסי, אייל הכרמל, סלמנדרות ועוד - וגם חיות בר החיות בשמורה כגון צבי ארץ ישראלי, עיט ניצי, עיטם לבן זנב ועוד.
בחי בר הוכשר כעת מתחם המשלב שביל רגלים יחפות ושני חדרי "נא לגעת". אורך השביל כ-20 מטרים, והוא משלב אבני גיר, טוף, פקקים ועקבות של לא מעט בעלי חיים. מקרא על בעלי החיים יחכה בחדר "נא לגעת" יונקים, שם ניתן לגעת בקרן של יחמור וצבי, להיזהר לא להידקר מקוצי הדורבן ולהבין מדוע משתמשים בתגים ומשדרים. בחדר "נא לגעת" השני אפשר למתוח ידיים ולגלות מה מוטת הכנפיים של הנשר מול מוטת הידיים שלכם, מדוע הנוצות חשובות ומדוע קרא הנשר בשמו.

שביל הרגליים היחפות בשמורת נחל מערות

השמורה משתרעת משני צידי נחל מערות שבכרמל. מצד אחד אפשר לצעוד במעלה המדרגות למערת התנור ולתצפית בראש השביל, ומשם להמשיך למערה נוספת שבה נהנים מסרט המספר את סיפור האדם הקדמון. ובצד השני ניתן לפגוש בשביל הרגלים היחפות - ולאלו שמחפשים אתגר גם טיפוס בשביל הגיאולוגי.
שביל רגליים יחפות נחל מערותשביל רגליים יחפות נחל מערות
השביל בשמורת נחל מערות
(צילום: שרית פלצ'י מיארה, רשות הטבע והגנים)
השביל, שאורכו כמה עשרות מטרים, נחנך לפני כשנתיים וכיום הורחב - ויוצר חווית גדולה יותר. השביל מאפשר להולכים ברגליים יחפות להרגיש כיצד הלך האדם הקדמון שחי באזור לפני עשרות אלפי שנים. בהרחבה החדשה מאפשרים לצועדים ללכת על עלי בננות, לגלות כמה זמן לוקח לתפוח או כוס פלסטיק להתכלות ולהבין את ההבדל בין טבעי למלאכותי. בסיומו של השביל מגיעים למאהל המדמה שלב נוסף בהתפתחות האדם הקדמון.