(כתב: אסף קמר, צילום: אלון מגל, צילום רחפן: איתי פולק)

בקצה הצפוני של רמת הגולן מסתתר אחד ממאגרי המים היפים ביותר בישראל, בייחוד בגלל הנוף המשגע בחורף של התילים ופסגת החרמון המושלגת, הצמחייה הנוצצת והירוקה מאופק עד אופק וגם הפרות הרבות שבאות להציץ. תושבי האזור, חיילים קרביים המשרתים ברמה, יודעי סוד ומטיילים ותיקים עם הרבה מזל וקשרים עם המקומיים, מספרים שלפעמים יוצא זרם חזק של מים רותחים מצינור שחור וגדול בכניסה, וכמו במגע של קסם מאגר המים הופך לספא רותח עם ג'קוזי מפנק. הבעיה: המקום אינו מוסדר והבילוי בו, כך מזהירים השלטים שבמקום, עלול להיות מסוכן.
כדאי, אם כן, שנפתח גם אנחנו באזהרה: הטבילה במים החמים של מאגר בנטל בצפון רמת הגולן היא מסוכנת. כל מי שנכנס למאגרי מים ולנחלים ללא פיקוח מציל וללא מיומנות בשחייה מסכן את חייו. טבילה לא זהירה במים הרותחים עלולה לגרום לכוויות. לכן, יש לבדוק את הטמפרטורה של המים לפני שטובלים את כל הגוף, ואם יש צורך, להתרחק מהזרם הישיר של הצינור. כמו כן, מדובר בשטח פרטי ומגודר שהכניסה אליו אסורה. אין בפרסום הכתבה המלצה לציבור לבקר במקום.
המים החמים של מאגר בנטל מגיעים מסדרת קידוחי מים באזור קיבוץ שמיר הסמוך. המים נשאבים מעומק האדמה ומוזרמים באמצעות צינורות שונים, חלקם סודיים, למאגרי מים למטרות קירור ואגירה. רק לאחר שהמים הרותחים מתקררים הם מוזרמים לחקלאות.
8 צפייה בגלריה
המעיין החם במאגר בנטל
המעיין החם במאגר בנטל
אסף קמר במעיין החם במאגר בנטל
(צילום: אסף מגל)
8 צפייה בגלריה
המעיין החם במאגר בנטל
המעיין החם במאגר בנטל
המקום גדוש בשלטי אזהרה
(צילום: איתי פולק)
אגודת המים מי גולן, ששולטות בהזרמת המים בצינור השחור יחד עם אגודת מים בגליל, מסרה ל-ynet כי "קידוחים אלו, לעומק 1,500 מטרים, נעשו במימון האגודות ונועדו לספק מים לחקלאות. הפעלת הקידוחים הינה פונקציה של מצב הגשמים, מפלס הקידוחים, עונות השנה ושיקולי אנרגיה. לאגודת מי גולן אין התנגדות לשימוש במים לצורכי תיירות, וזאת לאחר הסדרת כל הנושאים הכרוכים בהפעלת אתר מסוג זה, לרבות עמידה בכל התקנים ומענה לצורכי החקלאות".
חיים רוקח, ראש המועצה האזורית גולן, מסר כי "מועצה אזורית גולן והקרן הקיימת לישראל פועלות במשותף לקידום תוכנית פיתוח בפארק עורבים. מדובר בתוכנית הכוללת גם את השימוש התיירותי בצינור המים החמים שבאזור הפארק. בשלב זה אין תכנון לשימוש בצינור המים החמים שבמאגר בנטל. ייעוד הצינור הנשפך למאגר בנטל הוא הזרמת מים נוספים למאגר, שנועד לסיפוק צורכי המים לחקלאי האזור. המקום אינו אתר מוסדר, והכניסה למים אסורה ומסוכנת".
נראה, אם כן, כי הדרך להסדרה של המקום עוד ארוכה. אנחנו הגענו בשבוע שעבר אל המקום לאחר שהגיעו למערכת ynet שמועות על חידוש ההזרמות של המים החמים. החלטנו לאתגר את עצמנו ולנסות לתעד את התופעה למען הקוראים של "סדרת המעיינות הסודיים". ואולם, צילום אותנטי וחדשותי של חוויית הטבילה המיוחדת בצפון רמת הגולן הוא משימה מורכבת, בייחוד לכתב שמתגורר באזור המרכז, וזמן הנסיעה לרמה לאחר הקפצה של חבר תושב הסביבה ("המים החמים עובדים!") הוא לפחות שלוש שעות - לכן ההתרעה הופכת ללא מעשית.
כדי לא להסתמך על המזל בלבד, וכדי לקצר מעגל ולקבל מודיעין חם בזמן אמת, הזמנו את שלי גולדשמיט, בלוגרית טיולים ידועה וחובבת מושבעת של מעיינות חמים, להוביל את המשלחת ההדוניסטית של ynet לטבילה הרדיקלית, הנדירה והמפנקת.
כשהגענו החניה כבר הייתה מלאה במכוניות ובדוכני מזון רבים בסגנון דרוזי, המציעים מגוון של מאכלים ומשקאות חמים. מדובר בסימן טוב, חשבנו, סוג של הפנינג שמרמז שיש מים חמים בצינור, ותושבי הסביבה הגיעו לטבול. לבשנו מהר בגדי ים, אבל הצינור היה סגור. עשרות אנשים עם מגבות וציוד לפיקניק עמדו סביבו מאוכזבים. אחד מהם, תושב הסביבה, סיפר לנו: "הצינור היה פתוח בבוקר לשעתיים - ופתאום נסגר. זה אחד המקומות שאני הכי אוהב בעולם, יאללה שיפתחו אותו כבר - מתעללים פה באנשים".
זוג צעיר ורועד מקור עם שיער רטוב, שהגיע במיוחד מהמרכז כדי לטבול במים החמים, סיפר בצער ובהמון תסכול: "המים החמים נסגרו דקה אחרי שנכנסנו, ממש מעצבן. יצאנו קפואים, ועכשיו אנחנו מחכים שהוא ייפתח שוב. למה אין פה שלט עם שעות פעילות של הצינור?".
חזרנו בריצה לרכב והדלקנו חימום. מכיוון שהתארחנו ללילה בפארק הירדן הקסום, החלטנו שלמחרת בבוקר ננסה שוב את מזלנו במאגר בנטל. שעת בוקר מוקדמת, גולדשמיט הבלוגרית האנרגטית דפקה בכוח על הדלת של החדר וניסתה להעיר אותנו. היא קיבלה דיווח בזמן אמת ש"הצינור עובד יפה!". מיהרנו למקום, אבל הפעם הסימנים היו ממש לא מעודדים. אין רכבים בחניה, ודוכני המזון הדרוזי סגורים.
האכזבה, המרירות והבאסה ממלאות את האווירה הדחוסה ברכב וכולם מתלוננים, אבל גולדשמיט, קצינת המודיעין מטרות שלנו, דווקא אופטימית. באיטיות גמלונית של בוקר קפוא ברמת הגולן אנחנו מדדים בקור כלבים לכיוון הצינור המתעתע, יש ערפל לבן וסמיך שמכסה את המרחב - ולפתע כולם צורחים משמחה, מייללים לשמיים, מורידים את הבגדים בטירוף מערכות מוחלט וקופצים בזהירות למים החמים.
8 צפייה בגלריה
המעיין החם במאגר בנטל
המעיין החם במאגר בנטל
המים זורמים והכל סבבה
(צילום: איתי פולק)
8 צפייה בגלריה
המעיין החם במאגר בנטל
המעיין החם במאגר בנטל
המעיין החם במאגר בנטל
(צילום: אסף קמר)
8 צפייה בגלריה
המעיין החם במאגר בנטל
המעיין החם במאגר בנטל
אמיר דרור, שמאי מקרקעין וחובב מעיינות חמים, מבסוט מהחיים
(צילום: אסף קמר)
8 צפייה בגלריה
המעיין החם במאגר בנטל
המעיין החם במאגר בנטל
ירון תנא, משתתף קבוע בסדרת המקומות המוזרים, בריאיון מתחת לצינור
(צילום: אסף מגל)
8 צפייה בגלריה
המעיין החם במאגר בנטל
המעיין החם במאגר בנטל
אסף קמר עם הבלוגרית שלי גולדשמיט והשמאי אמיר דרור
(צילום: איתי פולק)
היה לנו מזל, המים הרותחים שיוצאים מהצינור השחור ממלאים בריכות מים קטנות, וערפל סמיך וקטיפתי של קיטור בטמפרטורת שיא מכסה את השטח. ללא ספק מדובר בתענוג עילאי, ספא קסום ומפנק בחיק הטבע עם הנוף המושלם לחרמון המושלג. השרירים רפויים, המודעות מתגברת, ותחושה אותנטית ועמוקה של אושר אינסופי מציפה אותנו.
למים המדהימים יש ארומה עדינה, מעט גופרתית, וירון תנא, המשתתף הקבוע בסדרת הכתבות על המקומות המוזרים, מגלה כיסא מנהלים נטוש ומציב אותו בנקודה אסטרטגית מתחת לצינור השחור, שפולט זרם מטורף של נוזל לבן ורותח. מתחת למפל המאולתר החיים של תנא נראים כמו דבש טהור.
"המים החמים כאן הם פשוט תענוג, בחוץ כל כך קר וכאן מתחת לצינור כל כך חם, הניגוד הזה משגע את הגוף, ויש נוף מדהים של השלג בחרמון ושקט - אין אנשים. חוויה מעולה ועוצמתית".
גולדשמיט מתפנקת לה בבריכה פרטית קטנה וסולידית, רק הראש שלה עם כובע צמר עבה מחוץ למים. רואים שהיא נהנית בטירוף, ואנחנו מבקשים שתעשה לנו סדר בשיטה ובאסטרטגיה המתקדמת שפיתחה, באמצעות הרשתות החברתיות, לרחצה מושלמת במים החמים של מאגר בנטל הקסום. "יש בטלגרם, בווטסאפ וגם בפייסבוק קבוצות סגורות שמעדכנות בנושא", היא מספרת. "אחת השאלות הכי נפוצות בקבוצה שלי היא: 'יש מים חמים במאגר בנטל?', ואנשים עונים ואנשים רצים לרכבים - ואחרי שעה הצינור כבר סגור. יש פה עניין של מזל. לא ברור למה פותחים וסוגרים. השמועות אומרות שלא רוצים שיהיו פה אנשים, וזה חבל כי יש פה ג'קוזי מדהים באמצע הטבע בחינם".
פורסם לראשונה: 08:20, 07.01.22