נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התייחס בסוף השבוע בביטול לשגרירות ארה"ב במוסקבה, אחרי שזו תלתה מחלונה דגל גאווה כדי להביע את הזדהותה עם הלהט"בים ומאבקם למען זכויות. רוסיה, נזכיר, היא אחת המדינות העוינות ביותר ללהט"בים בעולם, וחוקים שאושרו בהובלת פוטין אוסרים להציג בה סמלים להט"ביים ולקיים בה מצעדי גאווה או כל פעילות אחרת שהשלטונות רואים בה "תעמולה הומוסקסואלית".
עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ
דגל גאווה על שגרירות ארה"ב ב מוסקבה רוסיהדגל גאווה על שגרירות ארה"ב ב מוסקבה רוסיה
דגל הגאווה בשגרירות ארה"ב במוסקבה
(צילום: MCT)
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ב ועידה מקוונת עם מנהיגי איראן ו טורקיה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ב ועידה מקוונת עם מנהיגי איראן ו טורקיה
פוטין. לא ביג דיל
(צילום: MCT)
פוטין הגיב על המעשה האמריקני בסופו של שבוע שבו הרוסים הצביעו בעד תיקונים לחוקה שלא רק יאפשרו לו לשלוט עד לשנת 2036, אלא גם יקבעו מפורשות שנישואים הם איחוד בין גבר לאישה. בתגובתו על תליית הדגל רמז פוטין כי המעשה משקף את נטייתם המינית של עובדי השגרירות: "זה חושף משהו על האנשים שעובדים שם", אמר. גם שגרירויותיהן של מדינות אחרות תלו לאחרונה דגלי גאווה במקום מושבן במוסקבה, בין השאר שגרירות בריטניה.
פוטין, שבמרוצת השנים פעל להרחיק את רוסיה מערכיו הליברליים של המערב וכרת ברית עם הכנסייה הרוסית האורתודוקסית, טוען זה זמן רב שרוסיה אינה מונעת מאיש לחיות על פי צו מצפונו, כל עוד הוא אינו משפיע על קטינים לנהוג כמותו. בדבריו על עובדי השגרירות האמריקנית, שפורשו כרמיזה על נטייתם המינית, הוסיף גם הפעם: "זה לא סיפור גדול. אמרנו זאת פעמים רבות, והעמדה שלנו ברורה".
דגל גאווה על שגרירות בריטניה ב מוסקבה רוסיהדגל גאווה על שגרירות בריטניה ב מוסקבה רוסיה
דגל הגאווה בשגרירות בריטניה במוסקבה
(צילום: MCT)
דגל גאווה על שגרירות בריטניה ב מוסקבה רוסיהדגל גאווה על שגרירות בריטניה ב מוסקבה רוסיה
ליד השגרירות הבריטית
(צילום: רויטרס)
"כן, העברנו חוק שאוסר תעמולה הומוסקסואלית בקרב קטינים. אז מה?", שאל פוטין. "תנו לאנשים לגדול, להפוך לבגירים ואז לקבוע בעצמם את גורלם". במהלך הקמפיין לאישור התיקונים לחוקה במשאל העם הצהיר פוטין כי לא יאפשר סטייה מהרעיון המסורתי שלפיו הורים הם גבר ואישה, והזהיר ממצב שבו הורים יוגדרו רק כ"הורה מספר 1" ו"הורה מספר 2".
עד כמה גדולה רדיפת הלהט"בים ברוסיה מעיד הסיפור הבא: יקטרינה לחובה, ראש "איגוד הנשים של רוסיה", אמרה לפוטין ביום שישי האחרון כי היא חוששת שמותג גלידה הנושא את השם "קשת" הוא תעמולה למען ערכים "לא מסורתיים" שיפגעו בילדים. "אפילו באופן בלתי ישיר, דברים כאלה גורמים לילדים שלנו להתרגל לזה", אמרה, וקראה להקים גוף שיהיה אחראי לוודא שהערכים הקבועים בחוקה יישמרו.

בחירות בפולין: הלהט"בים שוב במרכז

בתוך כך, בפולין ממשיך הנשיא אנדז'יי דודה, הנאבק על כהונה נוספת ומקווה לזכות בקולות הבוחרים מהימין הקיצוני, להשמיע הצהרות נגד להט"בים – הצהרות שמדאיגות מאוד מדינות אחרות החברות באיחוד האירופי. דודה, שהגיע למקום הראשון בסיבוב הראשון של הבחירות בשבוע שעבר, ויתמודד בשבוע הבא בסיבוב השני מול ראש העיר הליברלי של ורשה רפאל צ'זקובסקי, הכריז בסוף השבוע כי הוא רוצה שהחוקה תאסור מפורשות על זוגות חד-מיניים לאמץ ילדים. הוא הודיע כי בכוונתו לחתום על הצעת התיקון לחוקה כבר מחר, ואז לשלוח אותה לפרלמנט.
מליאת הכנסתמליאת הכנסת
נשיא פולין דודה. קרב צמוד בסיבוב השני
(צילום: רויטרס)
מליאת הכנסתמליאת הכנסת
מפגינים למען זכויות להט"ב בפולין
(צילום: רויטרס)
בחודש שעבר עורר דודה, בעל בריתה של מפלגת השלטון הימנית, דאגה רבה במערב כשטען שלהט"ביות היא אידיאולוגיה ושמדובר באידיאולוגיה מסוכנת יותר מהקומוניזם. בסוף השבוע אמר: "חוקת פולין צריכה לאסור מפורשות על מי שנמצא במערכת יחסים חד-מינית לאמץ ילד, וזאת כדי להבטיח את שלומו של הילד ואת גדילתו הראויה".
לפי סקרים, בין דודה ליריבו צ'זקובסקי מתנהל קרב צמוד. חלק מהסקרים נותנים את היתרון לזה ואחרים נותנים אותו לזה. בפעמים הקודמות שבהן השמיע דודה הצהרות נגד להט"בים נקט צ'זקובסקי את העמדה ההפוכה, אבל בסוף השבוע, בעקבות דבריו האחרונים של הנשיא, אמר ראש העיר ורשה לכתבים כי גם הוא מתנגד לאימוץ ילדים על-ידי זוגות חד-מיניים. הוא הוסיף: "אני מאמין שזו עמדתן של רוב המפלגות הפוליטיות. בעניין הספציפי הזה אני מסכים עם הנשיא".
פולין ראש העיר ורשה רפאל צ'זקובסקי מועמד לנשיאות בחירותפולין ראש העיר ורשה רפאל צ'זקובסקי מועמד לנשיאות בחירות
מנהיג האופוזיציה צ'זקובסקי. הפעם מסכים עם הנשיא
(צילום: gettyimages)
עד כה נתפס צ'זקובסקי כמי שבסך הכול תומך בזכויות להט"בים. הוא אמר כי הוא פתוח לרעיון של איחודים אזרחיים בין בני זוג מאותו המין, הליך שכרגע אסור בפולין. צ'זקובסקי גם חתם על הצהרה שבה הבטיח להגן על להט"בים כשנבחר לראש העיר ורשה.
לפי סקר משנת 2019, רק 9% מהפולנים סבורים שלזוגות חד-מיניים צריכה להיות הזכות לאמץ ילדים. 29% תומכים בנישואים חד-מיניים.