תיעוד ההתעללות בפעוטון ברמלה

הטחה על מזרן, סטירות והשלכת מגבונים על ראשם של הפעוטות: בית משפט השלום בראשון לציון התיר היום (רביעי) לפרסום את תיעוד ההתעללות בפעוטון "טולי" ברמלה שעובדיו ובעליו נעצרו. התיעוד קשה לצפייה.
5 צפייה בגלריה
תיעוד הסייעות המתעללות בגן ברמלה
תיעוד הסייעות המתעללות בגן ברמלה
אריזת המגבונים נזרקת על הפעוט עם החולצה הצהובה
5 צפייה בגלריה
תיעוד הסייעות המתעללות בגן ברמלה
תיעוד הסייעות המתעללות בגן ברמלה
אחת העובדות מכה ילד עם קופסה
5 צפייה בגלריה
תיעוד הסייעות המתעללות בגן ברמלה
תיעוד הסייעות המתעללות בגן ברמלה
פעוט מוטח על המזרן
המשטרה עצרה את בעלת הגן ליטל ברסי יחד עם בן זוגה, ושבע סייעות נוספות. במהלך חקירתה ניסתה הגננת לגלגל את האחריות לסייעות ואמרה כי "אם היו נוהגים כך בילדיי שלי, הייתי מרגישה נורא. בחיים לא הרמתי יד. הפרדתי בין ילדים שרבו, ולפעמים צריך להפעיל קצת כוח, אבל מעולם לא הרבצתי". הבוקר הודיעה המשטרה כי בכוונתה להגיש הצהרות תובע נגד שבע סייעות.
שלשום, במהלך הדיון בהארכת מעצרה של ברסי, הצהיר חוקר המשטרה כי החוקרים הצליחו לאתר במצלמות האבטחה כ-200 אירועי אלימות שהופנו נגד הפעוטות בגן. עורכת דינה של בעלת הגן, סוזי עוז-סיני ארניה, טענה כי ברסי לא הייתה מעורבת בשום פעולת אלימות - אך חוקר המשטרה התעקש שהיא נכחה בחדר בשעה שאחת הסייעות תקפה את אחד הילדים.
ואולם, אחר הצהריים הורה בית משפט השלום בראשון לציון לשחרר את ברסי למעצר בית. "הואיל וכל המיוחס לחשודה הוא מכוח ניהול הגן, ניתן כבר כעת לבחון את שחרורה", קבעה השופטת אפרת פינק בהחלטתה. "הואיל ולא הייתה מעורבת במעשי התקיפה ממש, אני מורה על שחרורה של החשודה". מנגד, המשטרה ביקשה עיכוב ביצוע לשחרורה של ברסי - והגישה ערעור לבית המשפט המחוזי בלוד.
פרקליטת הגננת, עו"ד סוזי עוז-סיני ארניה, מסרה: "אני שמחה שבית המשפט קיבל את עמדתנו לפיה יש לעשות הבחנה ברורה בין הגננת לבין הסייעות".
מעצרו של בן הזוג של ברסי, כמו גם מעצרן של חמש סייעות חשודות, הוארך בחמישה ימים. עוד שתי סייעות חשודות בפרשה שוחררו למעצר בית של שבוע. המשטרה, מצדה, הודיעה כי סיימה היום את חקירת הפרשה. לטובת החקירה גויס צוות של 20 חוקרים שצפו בסרטונים במצלמות הגן.
לפי המשטרה, הסייעות כיסו את פני הפעוטות בבדים וחיתולים, משכו אותם, האכילו אותם בחטיפים שפוזרו על הרצפה, טלטלו אותם בזמן האכלתם ואף קשרו אותם בבד לכיסא וניערו אותם.
"בעלת הגן הייתה נוכחת וידעה באופן ברור על אלימות, ולכל הפחות הייתה אמורה לדעת על מקרי אלימות בצפייה במצלמות", קבעה השופטת זהר דיבון סגל. "האלימות כללה הטחת הפעוטות על המזרנים, סטירות, מכות על חלקי הגוף השונים, השלכת אוכל על הרצפה, השלכת חפצים. כל אלה הפכו לנורמה מקובלת על ידי צוות הגן. אלימות שלא דווחה".
5 צפייה בגלריה
ליטל ברסי
ליטל ברסי
ליטל ברסי
(צילום: עמית שעל)
5 צפייה בגלריה
ראש הצח״מ פקד יניב עמרם ועורך דינם של ההורים עדי כרמלי
ראש הצח״מ פקד יניב עמרם ועורך דינם של ההורים עדי כרמלי
נציג ההורים, עו"ד עדי כרמלי וראש צוות החקירה, פקד יניב עמרם
על בן זוגה של בעלת הגן אמרה השופטת כי גם הוא לקח חלק פעיל באלימות. "מדובר במי שפנו אליו לעזרה בטיפול בילדים שהיה קושי לתת מענה לצרכיהם", אמרה. "כאשר הילדים לא עמדו בציפיות הסייעות פנו אליו שיסייע לטפל בילדים באופן אגרסיבי. לקחת אותם למקומות בגן שם היו נענשים".
בתחילת השבוע סיפר משה כהן, אב לילד בפעוטון, על התחושות הקשות שמלוות אותו מאז מעצר הסייעות - והודה כי חשש מכך עוד קודם. "שלחנו את הילדים שלנו לגן זוועות מבלי שבכלל ידענו לאיפה אנחנו שולחים אותם", אמר בריאיון לאולפן ynet. "אני יכול להעיד עליי שאני כמו חי-מת. אני לא ישן כמו שצריך, לא אני ולא אשתי. הילד מתעורר לא פעם בלילה מבכי. כשמנסים לדלות ממנו מידע, הוא איפשהו גם אומר לך את מה שאת לא רוצה לשמוע ומנסה להדחיק".