גמזו זועק: "כל ישראל במלחמה"
(צילום: לע"מ)

פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו העביר הערב (חמישי) תדרוך לתקשורת בנוגע למצב התחלואה בישראל, ולהחלטת קבינט הקורונה שהתקבלה אחר הצהריים ולפיה יוטל סגר על 30 רשויות אדומות החל מיום שני הקרוב - לפי רשימה סופית שתגובש ביום ראשון. ynet העביר את התדרוך בשידור חי.
"כל ישראל במלחמה", זעק גמזו, "תחלואה שמטפסת ביממה אחת מכ-2,000 לכ-3,000 צריכה להדאיג את כולנו". הוא ציין את העלייה במספרי הנדבקים במגזר החרדי ובחברה הערבית - וגם באוכלוסייה הכללית. הוא הודה לנתניהו ולשרי קבינט הקורונה שתמכו בעמדותיו: "לא לכל השרים היה קל מול ההחלטות הללו, אני מצטער שאני שם אותם במצב הזה".
6 צפייה בגלריה
סגר בשכונות החרדיות בירושלים רוממה ובעלז
סגר בשכונות החרדיות בירושלים רוממה ובעלז
סגר בשכונות החרדיות בירושלים, ארכיון
(צילום: AFP)
6 צפייה בגלריה
סגר בשכונות החרדיות בירושלים רוממה ובעלז
סגר בשכונות החרדיות בירושלים רוממה ובעלז
סגר בשכונות רוממה ובעלז בירושלים, ארכיון
(צילום: AFP)
גמזו פנה לציבור: "אנחנו באירוע של מלחמה ואני מבקש מכולם להיות אחרי הממשלה ואחרי קבינט הקורונה כגוף אחד, כי יש לפנינו עוד החלטות קשות. אנחנו נצטרך להחליט ולראות מה יהיה בימים הקרובים, אם התחלואה תימשך. זה מסר לכל מדינת ישראל: שום חתונות, שום אירועים המוניים, שום זלזול בשום מסעדה ובשום מקום".
הפרויקטור ציין את התאריך 10 בספטמבר כמועד לבחינת מצב התחלואה לאחר פתיחת מערכת החינוך.
הוא תקף את מי שלא נשמע להנחיות משרד הבריאות: "מי שלא עוטה מסכה או מזלזל - יורק בפרצוף של הרופאים והאחיות שעובדים 24 שעות ביממה במחלקות הקורונה".
על נתוני החולים ביישובים החרדיים אמר גמזו: "רמת התחלואה במגזר החרדי עלתה שוב בעשרת הימים האחרונים באופן מטריד. זה קשור בהתפרצות או בבדיקות חיוביות בישיבות, אבל חלק גדול עדיין נמצא בתוך הישובים עצמם".
הוא ציין את ביקורו אתמול בביתר עילית ואת שיחותיו עם ראשי הערים של עמנואל, אלעד ובני ברק: "הם עושים את המיטב", הוא אמר.
  • היישוב שלכם אדום, ירוק או כתום? ומה זה אומר? לחצו כאן.
על מצב התחלואה בחברה הערבית הוא אמר: "הגידול בחברה הערבית ממשיך, אני חושב שהחברה הערבית צריכה להבין זאת היטב, להפסיק לחלוטין עם האדישות ועם הזלזול. אני מבקר הרבה ביישובים ערביים ואני רואה שוב, עדיין, חוסר הפנמה למשל בקשר לחתונות - חתונה היא אירוע הדבקה. זה ממשיך למשפחות, ליישוב, בין יישוב ליישוב".
גמזו התייחס לנתוני הנדבקים באוכלוסייה הכללית: "רואים גם שם עלייה. תחלואה שמטפסת ביממה אחת מכ-2,000 לכ-3,000 צריכה להדאיג את כולנו".
בהתייחס לפתיחת מערכת החינוך השבוע הוא אמר: "אף על פי שיש אנשים שאומרים שזה בסדר, אנחנו יודעים שמערכת החינוך יכולה לגרום להעלאת התחלואה".
על משך זמן ההגבלות אמר גמזו: "אין להן אפקט של שבוע. המטרה שלנו היא למנוע התפשטות ולעזור לערים להקטין את התחלואה. אני מצפה שנבלום את הגידול המסיבי שראינו, שנבלום את ההתפשטות ליתר הערים. האם שבוע יספיק? זה מאוד צפוף, אני רוצה לראות את ההשפעות, בין היתר את השפעת פתיחת מערכת החינוך על יתר הערים בישראל".
עוד הוא ציין כי "רשימת הרשויות האדומות כבר גובשה. זה לא כזה פשוט להטיל סגר ועוצר על 30 ערים. נצטרך את שיתוף הפעולה של התושבים".
הפרויקטור הודה לצוותים הרפואיים: "לכל האנשים שמטפלים, בכל מקום".
6 צפייה בגלריה
פתיחת המסגדים בכפר קאסם
פתיחת המסגדים בכפר קאסם
"לא הפנימו את אירועי ההדבקה". כפר קאסם, ארכיון
6 צפייה בגלריה
תל אביב
תל אביב
"פתיחת החינוך עלולה להוביל לעלייה בתחלואה". ארכיון
(צילום: AFP)
מוקדם יותר החליט קבינט הקורונה להטיל סגר מיום שני הקרוב על ערים שנחשבות "אדומות מובהקות" והגבלות על רשויות נוספות שמוגדרות אדומות, במקרה שהמשטרה תוכל להיערך לטובת זאת.
במסגרת הסגר יוטלו על הרשויות האדומות המובהקות ההגבלות הבאות: איסור על התרחקות של יותר מ-500 מטר מהבית, סגירת עסקים למעט עסקים חיוניים, מערכת החינוך תיסגר למעט הגנים והחינוך המיוחד, יוגבלו היציאה מהיישוב או מהשכונה וכן הכניסה אליה.
אם המשטרה תודיע שלא תצליח לעמוד בכך - תצומצם רשימת היישובים שעליהם יוטל סגר. ביום חמישי הבא צפויה החלטה בקבינט הקורונה אם להטיל סגר כללי.
בתום הדיון מסר רה"מ נתניהו: "במשך חודש שלם היינו ברמה של תחלואה גבוהה, אפילו גבוהה מאוד, אבל יציבה. בימים האחרונים חלה עלייה, ועלייה דרמטית מאוד אתמול.
"החלטנו היום בקבינט הקורונה לעשות מאמץ בלימה מיידי נגד העלייה בתחלואה", הוא הוסיף, "קיבלנו החלטה להפעיל סגרים על הערים האדומות - משם יוצאת הדבקה גם בתוך הערים עצמן וגם ליתר אוכלוסיית ישראל. אני מבקש את שיתוף הפעולה של כל אזרחי ישראל על מנת לבלום את התחלואה הזאת. זה חשוב לבריאות של כל אחד ואחת מכם".
פיקוד העורף מאפשר לציבור לקבל הנחיות אודות צבעי היישובים, לפי הקלדת שם היישוב, באמצעות קישור זה של פורטל החירום הלאומי.
את רשימת הערים המלאה וההנחיות החדשות בכל השפות ניתן לקבל גם באמצעות המוקד הטלפוני שמספרו 104.
פורסם לראשונה: 18:07, 03.09.20