אלכסיי נבלני מנהיג אופוזיציה רוסיה תמונה ראשונה בית חולים ברלין הרעלה נוביצ'וקאלכסיי נבלני מנהיג אופוזיציה רוסיה תמונה ראשונה בית חולים ברלין הרעלה נוביצ'וק
נבלני עם רעייתו וילדיו, בתמונה שפרסם היום
( צילום: AFP)
מנהיג האופוזיציה הרוסי אלכסיי נבלני, שלפי המומחים במערב הורעל בחומר הכימי הקטלני נוביצ'וק, ממשיך להתאושש בבית החולים שבו הוא מאושפז בברלין, ובצהריים (יום ג') פרסם לראשונה תמונה שלו יושב במיטתו בבית החולים, מוקף באשתו וילדיו.
עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ
לתמונה שפרסם נבלני באינסטגרם הוא צירף את ההודעה: "היי, זה נבלני. אני מתגעגע לכולכם. אני עדיין בקושי יכול לעשות משהו, אבל אתמול הצלחתי לנשום כל היום בכוחות עצמי. ממש בעצמי". אתמול דווח גם כי נבלני כבר מצליח לעמוד ולצעוד בחדרו.
אלכסיי נבלני מנהיג אופוזיציה רוסיה בית חולים ברלין הרעלה נוביצ'וקאלכסיי נבלני מנהיג אופוזיציה רוסיה בית חולים ברלין הרעלה נוביצ'וק
בית החולים בגרמניה. רוסיה רוצה את הדגימות
( צילום: EPA)
אלכסיי נבלני שותה תה מורעל בשדה התעופהאלכסיי נבלני שותה תה מורעל בשדה התעופה
נבלני, לכאורה ברגע ההרעלה בנמל התעופה ברוסיה
(צילום: Bild)
נבלני נאנק מכאב בטיסה שבה התמוטט
התמונה שפורסמה בצהריים היא הראיה החזקה ביותר עד כה לשיפור שחל במצבו הבריאותי של נבלני מאז שהתמוטט ב-20 באוגוסט במהלך טיסה מסיביר למוסקבה, לדברי אנשיו כנראה אחרי שהתה ששתה בבית קפה לפני הטיסה הורעל. בסביבתו טענו כי אנשיו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שנבלני הוא יריבו הגדול, הם העומדים מאחורי ההרעלה.
בדיקות מעבדה שנערכו לדגימות שנלקחו מגופו של נבלני בגרמניה העלו כי הוא הורעל בחומר הכימי הקטלני נוביצ'וק, שפותח על-ידי ברית המועצות ושנטען כי שימש את שלטונות רוסיה גם להרעלתם של מתנגדי משטר אחרים, בהם הסוכן הכפול סרגיי סקריפל שהורעל לפני שנתיים וחצי יחד עם בתו באנגליה.
ולדימיר פוטיןולדימיר פוטין
פוטין. "רוסיה תשמח אם אזרח שלה יחלים"
(צילום: AP)
אלכסיי נבלניאלכסיי נבלני
נבלני טוען שישוב הביתה: "אין אפשרות אחרת"
(צילום: AP)
כעת דורשות ממשלות במערב הסברים מממשלת רוסיה, אך זו מכחישה שיש לה קשר למה שאירע לנבלני. הרופאים ברוסיה, נזכיר, קבעו כי אין סימנים שהורעל, אבל אנשי נבלני טענו כי הרופאים האלה השתהו בכוונה בבדיקות, הקשו על קרוביו של איש האופוזיציה את הגישה אליו – ומסרו את קביעתם רק אחרי ששוטרים פשטו על בית החולים.
דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב שב ואמר היום שמוסקבה מוכנה לערוך בירור בנוגע למה שקרה לנבלני, אבל לשם כך זקוקה למידע שאספה גרמניה על מצבו. לדבריו רוסיה אינה מבינה מדוע גרמניה לא נתנה לנציגי הממשל הרוסי גישה לדגימות שנלקחו מגופו של נבלני, אם למעבדות בצרפת ובשבדיה כן ניתנה גישה שכזו.
רוסיה אלכסיי נבלני אחרי ש הורעל מובל ל בית חוליםרוסיה אלכסיי נבלני אחרי ש הורעל מובל ל בית חולים
העברתו של נבלני מהטיסה שבה התמוטט לבית החולים הרוסי שבו טענו שאין סימנים שהורעל
(צילום: EPA)
"ניו יורק טיימס" דיווח היום כי גורם רשמי ביטחוני בגרמניה אמר שנבלני דיבר עם התביעה בברלין על הניסיון להתנקש בו והודיע כי הוא מתכנן לשוב לרוסיה ברגע שיחלים. הדוברת של נבלני, קירה ירמיש, אישרה אחר כך את הדיווח וכתבה בטוויטר: "שום אופציה אחרת לא עומדת על הפרק".
דובר הקרמלין פסקוב אמר הבוקר: "כל אזרח של רוסיה חופשי לצאת ממנה ולשוב אליה כרצונו. אם אזרח רוסיה החלים ממחלה, אז ודאי שנשמח מכך".