חוגגים ערב לפני: משפחות רוזנבלום וברק
(צילום: שחר גולדשטיין ואסף קמר)

בעקבות כניסתו לתוקף של הסגר השני היום (שישי) בשעה 14:00, ערב ראש השנה, משפחות רבות בכל רחבי הארץ החליטו להקדים את ארוחות החג המסורתיות - ולחגוג יחד ערב קודם, ביום חמישי.
"בסגר הקודם היו הרבה מקורבים שחגגו עם המשפחות שלהם בניגוד לתקנות, אז בסגר הזה גם אני רוצה להיות עם המשפחה שלי", סיפר אבי ברק, איש הייטק שמתגורר באזור, שחגג בארוחה בביתו עם אמו ובני המשפחה המורחבת.
משפחת רוזנבלום מכפר סבא חוגגת את ראש השנה ערב לפני הזמןמשפחת רוזנבלום מכפר סבא חוגגת את ראש השנה ערב לפני הזמן
משפחת רוזנבלום מכפר סבא חוגגת את ראש השנה ערב לפני הזמן
(צילום: אסף קמר)
כדי לא לסכן את האורחים, משפחת ברק החליטה לוותר על שולחן החג המסורתי שהם מכירים, וערכו אותו הפעם באוויר הפתוח. הם יצרו שתי קפסולות בגינה, וחילקו ביניהן את המוזמנים.
יעל, אם הבית, הציגה בגאווה את תפריט החג המוקדם: "בתפריט יש מאכלים מסורתיים של ראש השנה כמו חזרת, סלט רימונים ודבש, בלי ראש כבש ובלי ראש של דג. יש הרבה אוכל צמחוני. אני יודעת שיש הרבה משפחות שחוגגות יום קודם, זה קטע ישראלי כזה. אני לא סומכת על הממשלה, החלטות מתקבלות בצורה לא שקולה ופזיזה ואין שיקול דעת".
יעל סיפרה על אמצעי בטיחות נוספים שהונהגו בארוחה, כמו איסור טבילת התפוח בדבש יותר מפעם אחת.
למרות השינויים, במשפחה לא וויתרו על המתנות הנהוגות. כך, גם השנה האחות הבכורה גילה ארז מראשון לציון הדפיסה את לוח השנה כפי שהיא נוהגת לעשות בכל שנה, בשילוב תמונות המשפחה המורחבת. היא סיפרה כי השנה, בשל השלכות הקורונה, היה מאתגר במיוחד למצוא תמונות מתאימות של כולם.
"אנחנו אנחנו משתדלים לשמור על החוקים - לא כמו ראש הממשלה", היא אמרה. "אני רוצה לסמוך על הממשלה אבל קשה לי. או שעושים סגר מלא או שלא עושים בכלל. הניהול הוא לא נכון, לא ייתכן שיש כל כך הרבה חולים. אני מקווה שכל זה ייגמר ושנחזור לשגרה, אנחנו מתגעגעים לחגוג את חגי ישראל".
משפחת ברק מאזור חוגגת את ראש השנה ערב לפני הזמןמשפחת ברק מאזור חוגגת את ראש השנה ערב לפני הזמן
ארוחה מסורתית בבית משפחת ברק
(צילום: אסף קמר)
משפחת רוזנבלום מכפר סבא חוגגת את ראש השנה ערב לפני הזמןמשפחת רוזנבלום מכפר סבא חוגגת את ראש השנה ערב לפני הזמן
שולחן החג בבית משפחת רוזנבלום
(צילום: אסף קמר)
מתוך דאגה לבריאות המשפחה, האם יעל הזהירה את האורחים שלא לטבול את תפוח העץ יותר מפעם אחת בדבש. הסבתא בתיה, אלמנה וניצולת שואה, התרגשה לשבת לצד הנכדים ויתר בני המשפחה. "את ליל הסדר האחרון לא חגגנו ביחד, כל אחד היה בבית שלו והיה עצוב", היא סיפרה. "לקראת ערב ראש השנה הילדים רצו מאוד לפגוש אותי. לא כל כך רציתי לבוא, אבל אני נהנית לראות את כולם".
אחד מנכדיה, עפר שפר מתל אביב, סיפר בעודו לוגם יין בקפסולת הצעירים: "זה קטע ישראלי לחגוג יום לפני ולהזיז את החג. אנחנו מקדימים, זה סטארט אפ. סגרנו את החג וניצחנו אותו. המהות של החג היא מפגשים חברתיים, היינו חייבים לעשות את זה. אנחנו חילונים וזה לא משנה לנו אם נחגוג יום לפני או יום אחרי".
משפחת רוזנבלום מכפר סבא גם כן הקדימה את ערב החג. "הרעיון לחגוג יום קודם היה שלי", סיפרה שרה רוזנבלום, "החלטתי שאני לא מוותרת על ארוחה משפחתית כפי שהיה בערב פסח האחרון, שישבנו לבד בדיכאון. הפעם החלטתי שיש פתרון ושנכין את ארוחת החג ערב אחד מוקדם יותר כדי שכולנו נוכל להיות ביחד". בעלה, יוסי, הוסיף כי המשפחה הקפידה על כל ההנחיות.
"אנחנו מאד חוששים מהקורונה ומשתדלים להיזהר ולהישמר", הוא ציין, "ובמקביל, אנחנו מאד מאוכזבים ולא סומכים על הממשלה. ניהול המגפה והניהול הכללי - מאוד חלשים. הסגר השני לא יעזור כי הוא לא רציני. אני מקווה שתהיה לנו שנה טובה ובריאה, בלי מחלות ובעיות כלכליות".