שתף קטע נבחר

האביב מתעורר: איפה כדאי לעשות פיקניק?

התצפיות הנהדרות, השקט והשלווה, היער מהאגדות ומרבצי הצל - מצפון ועד דרום סקרנו אתרים מומלצים לפיקניק בעונה היפה בשנה. הכינו כל טוּב בצידניות ומפה קלאסית משובצת אדום-לבן, סעו, תיהנו - ותשאירו בבקשה את הטבע נקי בסיום

צפון

 

פארק גורן 

פארק גורן שבגליל המערבי, על גדתו הדרומית של נחל כזיב, הוא כל מה שאתה מצפים לו מחורש ים-תיכוני - סבוך ולא גבוה במיוחד. הפארק הזה הוא גם אחד מאתרי הפיקניק המסודרים ביותר בגליל. נסו לתפוס את המקומות הטובים הצופים לעבר מבצר מונפור, אבל גם אם לא תצליחו, תוכלו להתמקם באחת הפינות המוצלות והיפות של החורש הטבעי. הכניסה מכביש 899, בין גורן לאילון.

 

 

יער ביריה

את היער הגדול הסמוך לצפת חוצה דרך נוף מקסימה. סעו בדרך המסומנת ירוק, ועצרו במקום שיראה לכם נחמד לאורכה. מבעד לעצים נשקף נוף עמק החולה, ואפשר גם לגוון את הפיקניק בטבילה מרעננת במעיינות, או בקפיצה קטנה לאתרים היסטוריים - חורבת בית הכנסת העתיק נבוריה וקבר יונתן בן עוזיאל. הכניסה מכביש 886, כ-2 קילומטר צפונית לצומת עין זיתים.


כל מלה נוספת מיותרת. יער ביריה (צילום: באדיבות אתר מפה)

 

קיבוץ דפנה וקיבוץ ניר דוד

אם הפיקניק שלכם צנוע, קטן ורומנטי, תוכלו להגיע איתו לקיבוץ דפנה שבאצבע הגליל. אפשר לפרוס שמיכה על דשא הקיבוץ וליהנות מקרבה לפלגי נחל דן, שעוברים ממש בתוך היישוב. בקיבוץ ניר דוד שבעמק בית שאן עובר נחל עמל, עם מי המעיינות התכולים והיפים שלו. לבקשת תושבי הקיבוץ הרחצה אסורה, אבל מספיק להתבונן במים אגב כרסום מאכל קליל וטעים. מכאן תוכלו להמשיך לרחצה באחת מבריכות המים של העמק, עין מודע או עין שוקק.

 

 

יער בית קשת

בגליל התחתון, לא רחוק מהר תבור, נמצא יער בית קשת, שריד כמעט אחרון ליערות אלוני התבור. יערות אלה היו חלק מהנוף הארץ ישראלי עד לפני כמאה שנה. את היער חוצה דרך נוף יפה, וכל מכונית תעבור בה ללא קושי. אפשר לנסוע לאורכה של דרך הנוף ולהתמקם באחת מנקודות התצפית הרבות. ליער בית קשת שתי כניסות: אחת - מערבית לצומת גולני, השנייה - ליד קיבוץ בית קשת.

 

שמורת אלוני אבא (ליד בית לחם הגלילית)

גם היער הזה נמצא בגליל התחתון וגם הוא מארח אלוני תבור שמשווים לו מראה של יער אגדות. זהו אחד האתרים היותר פופולריים ברשימה, ותמיד תמצאו כאן שיירות של מכוניות שחונות בצד הדרך. מרבית המשפחות מעדיפות להישאר קרוב לכביש, וככל שתתקדמו לתוך היער יהיה לכם יותר אוויר.

 

אם תגיעו מוקדם בבוקר או בשעות בין הערביים, אולי אפילו תצליחו ללכת לאיבוד ביער הקסום הזה. לפני או אחרי הפיקניק תוכלו לבקר ביישובים הסמוכים, אלוני אבא ובית לחם הגלילית. הכניסה ליער מכביש הגישה ליישובים, ממש לפני אלוני אבא, מימין.

 

הר עצמון

הר עצמון נמצא ליד תל יודפת והיישוב יודפת, ולא רחוק מסכנין. את הפיקניק שלכם תוכלו לעשות בחניון מוסדר למרגלות ההר, אבל אנחנו ממליצים לכם להעפיל לפסגה היפה, והיחסית לא-מתוירת. כאן מחכה לכם אחו רחב ידיים ובו פרות רועות, וגם תצפית פנורמית נהדרת על בקעת בית נטופה. הכניסה מכביש 7955, כחצי קילומטר מזרחית לצומת יודפת.


טבע-טבע. הר עצמון (צילום: שמעון לב)

 

הגלבוע

הר הגלבוע, בין עפולה לבית שאן, מוּכּר לכל אחד כמעט - אבל לא לחינם. לאורך דרך הנוף המתפתלת שצופה על פסיפס החלקות הצבעוני של עמק חרוד יש אין-סוף מקומות לפרוס שמיכה ולהתמקם. מכביש 675 פונים בצומת נורית לכביש 667 - דרך הנוף.


כייף לכל המשפחה בגלבוע (צילום: באדיבות אתר מפה)


תצפית לעבר פסיפס החלקות הצבעוני בעמק חרוד (צילום: יעל צור)

 

פארק הכרמל

למרגלות הר הכרמל, סמוך לכביש העולה מבית אורן ובצמוד לנחל אורן, יש חניון גדול. חרף מיקומו המרכזי, זהו חניון מפתיע ביופיו ועצי הזית הפזורים בו רק מוסיפים ליופי זה. אם אין מקום תמשיכו בדרך הנוף היפה העולה לבית אורן ותחנו למעלה, על ראש הכרמל, באחת מאין-ספור פינות הפיקניק. הכניסה מצומת אורן על כביש מס' 4 - הכביש הישן.

 

מרכז

 

גן לאומי חוף השרון

הגן הלאומי, שסמוך לקיבוצים שפיים וגעש, צופה על רצועת חוף השרון. לא תמצאו הרבה צל, אבל כן תקבלו הרבה ים כחול. אפשר להתמקם במרפסת עץ יפה הצופה אל הים, או לקבל את השקיעה בישיבה על שפת המצוק, לצד כוס יין וכמה חטיפים. ראוי להדגיש כי הכנסת כלבים והדלקת אש (ובכלל זה הבערת פחמים במנגל) אסורות בשטחי הגן הלאומי. כדי להגיע נכנסים למרכז המסחרי של געש, פונים מערבה וממשיכים עם הדרך המשובשת - עד שמגיעים לחניון לצד גדר העץ של הגן הלאומי.


אין הרבה צל, יש הרבה ים. חוף השרון (צילום: עומר יגאל)

 

יער צרעה

היער, הנמצא בשפלה, ידוע גם בשמות 'יער הנשיא' ו'דרך הפסלים'. לאורך הדרך הראשית החוצה את היער הוצבו פסלים מעניינים שאמנים סיתתו בסלע. חניונים ובהם שולחנות יש כאן בשפע, וגם שביל העוקב אחר הסיפור התנ"כי של שמשון הגיבור - שהתרחש ממש כאן. מעבר לאלה, התצפיות לעמק שורק פשוט נפלאות.

 

פארק בריטניה ופארק עדולם

הראשון מעברו האחד של כביש 38, ממערב, השני מעברו השני, ממזרח. בפארק בריטניה הגדול תמצאו שטחים מוצלים רבים, מסלולי טיול, אתרים היסטוריים, נוף נפלא ולא מעט חניונים מסודרים לפיקניק. החניון הגדול ביותר הוא זה שנמצא בראש ההר, במצפה משואה. מכאן גם נשקף הנוף היפה ביותר. פארק עדולם גדוש חורבות קדומות, מערות ומחילות מסתור מימי בר כוכבא. על היעדר הצל מפצה נוף יפה של גבעות השפלה.

 

פארק איילון-קנדה

גם את הפארק הזה אין צורך להציג. פארק קנדה נמצא באמצע הדרך בין ירושלים לתל אביב וגדוש חניונים לפיקניק. בין העצים נגלה עמק איילון, ותמיד תמצאו פה פינה טובה לפרוס בה מחצלת ולפתוח את הצידניות.


פארק קנדה (צילום: יאיר זיידנר)

 

הר הרוח

בהר הרוח שליד ירושלים מנשבת תמיד רוח נעימה, ויש בו נוף נהדר להרי ירושלים ודרכים טובות למכונית פרטית. חרף היותו מקום מושלם לפיקניק, האתר לא מוּכּר, יחסית, ולכן יש לכם סיכוי טוב להיות די לבד. כדי להגיע להר הרוח יש לעבור דרך אבו גוש לכיוון היישוב נטף. מכביש הגישה לנטף פונים שמאלה להר הרוח. באבו גוש תוכלו לעצור ולהצטייד בחומוס, בשר ומצרכים נוספים לפיקניק. 


תיהנו מהשקט ומהנוף. הר הרוח (צילומים: באדיבות אתר מפה)

 

דרום

מצוקי דרגות

במצוקי דרגות שליד ים המלח אמנם אין צל, אבל הנוף הנפלא להרי מואב וים המלח מפצה על הכל. את הפיקניק כדאי לעשות בשעות אחר הצהריים; אפשר להתמקם לאורך הכביש העולה למצוקי דרגות, ואפשר גם לנסוע עד למעלה ולהתמקם במקום בטוח, קרוב לקצה המצוק. אין צורך בגזייה, המים של הקפה יתחממו מהשמש...

 

הפנייה מזרחה למצוקי דרגות מכביש 90.


תצפית ממצוקי דרגות

 

יער המלאכים

ליער האורנים הסמוך לקריית גת חשיבות גדולה במקום הצחיח הזה. גם כשהחניונים עמוסים, היער הגדול מוכן לקלוט עוד-ועוד מטיילים בפינותיו הנידחות. יש כאן שולחנות פיקניק רבים, שבילי אופניים, מתקני משחק לילדים וגם חניונים שמותאמים לבעלי מוגבלויות.

 

יער להב ויער יתיר

שני יערות קק"ל בצפון הנגב, סמוך לבאר שבע. את יער יתיר - הגדול שביערות ישראל - ואת יער להב חוצות דרכי נוף יפות, שעוברות בין אתרים ארכיאולוגיים. לאורכן תמצאו שולחנות פיקניק, שבילי אופניים ומתקנים לילדים. זהו פתרון טוב למי שרוצה לעשות את הפיקניק שלו בנוף מדברי - אבל בצל. הכניסה ליער להב מכביש 31 המוביל לערד, וליער יתיר מכביש 60, ליד היישוב מיתר.


יער יתיר (צילום: יאיר זיידנר)

 

בורות לוץ

בורות לוץ נמצאים על הכביש היוצא ממצפה רמון ומסתיים בגבול ישראל-מצרים. קצת רחוק, אבל מומלץ מאוד לעשות מאמץ ולהגיע, כי ממש עכשיו יש כאן חגיגת פריחה נהדרת של הפרח בעל השם המצחיק 'שמשון השלחופיות'. למרות שהשם מזכיר גיבור גדל מידות מסיפורי התנ"ך, מדובר דווקא בפרח עדין וצנוע שפורח בצבעי לבן, ורוד וסגול.


אחד הבורות העתיקים (צילומים: באדיבות אתר מפה)


שמשון השלחופית

 

נוסף על הפריחה היפה, יש כאן גם 17 בורות עתיקים שעדיין מלאים במי גשמים. מעל הבור העליון הוקם חניון, וכאן תוכלו לפרוס שמיכה וליהנות בצל מפיקניק מדברי וממדרונות ירוקים.

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נהנים מהטבע בפארק קנדה
צילום: יואב קווה
עצי זית בהר עצמון
צילום: שמעון לב
אל תשכחו לקנות חומוס בדרך. הר הרוח
צילום: עומר זיידנר
באדיבות אתר מפה
בהר עצמון
באדיבות אתר מפה
באדיבות אתר מפה
פריחת צבעוני בבורות לוץ
באדיבות אתר מפה
מומלצים