שתף קטע נבחר

רבבת שוטרים בכוננות לעימות 'קצר נחוש ותכליתי'

החרדים הבטיחו כי המחאה על פסיקת בג"ץ עמנואל תהיה "אם כל ההפגנות" ובמשטרה נערכים בכוחות מתוגברים בכמה מוקדים בארץ. רבבות חרדים צפויים להגיע בצהריים להפגנה בירושלים. האירועים יימשכו עד ש-86 ההורים יסגירו עצמם בתחנת מגרש הרוסים. המשטרה העלתה כוננות לרמה ג'

האם שלטון החוק בדרך לעימות המוני עם מי שהפר אותו ברגל גסה? כ-10,000 שוטרים יתפרשו היום (יום ה') ברחבי הארץ החל משעות הבוקר, בניסיון למנוע תקריות אלימות במה שהוגדר בידי גורמים חרדים כ"אם כל ההפגנות". זאת, על רקע פסיקת בג"ץ כי יש לאסור את הורי התלמידות מבית הספר בעמנואל שדבקים בהפרדה העדתית במוסד, למרות שורת פסיקות בנושא. ההפגנה המרכזית צפויה בירושלים, אך במשטרה נערכים ל"גלישת" המחאה והעימותים גם לערים נוספות, בהן בני ברק.

 

לקראת הפגנות החרדים - כתבות אחרונות ב-ynet

 

המחאה, כך מעריכים במשטרה, תתחיל כבר בשעות הבוקר. השוטרים נערכים להפגנות שיתארגנו בטווחי זמן קצרים בנקודות שונות בירושלים ומחוצה לה. נודע כי קבוצות חרדים בבית שמש מתכוונות להפגין ולמחות על פסיקת בג"ץ.

 

להפגנה המרכזית ברחוב ירמיהו בירושלים, שתיערך בשעה 13:30, צפויים להגיע כ-30 אלף איש. בכבישים המובילים לבירה יוצבו עשרות שוטרי משטרת התנועה הארצית. אלה ינתבו את התנועה גם בתוך העיר, בשל דיווחים על עשרות אוטובוסים וכלי רכב שצפויים להגיע לאזור. במקום צפויים פקקי תנועה כבדים.

 

המפגינים יצטיידו בשופרות וישירו: "ציון, הלא תשאלי לשם אסיריך?" ו-"עוצי עצה". ההורים שישלחו למאסר ייסעו באוטובוס דו-קומתי דרך רחובות בר-אילן ושמואל הנביא לבית המעצר במגרש הרוסים. הם ילוו בצעדה המונית ובתזמורת.

   

לקראת השעה 15:00 צפויים המפגינים בירושלים להתרכז באזור מגרש הרוסים להפגנת ענק. בסוף אותה הפגנה, סמוך ל-17:00, יסגירו את עצמם 86 הורי 43 הילדות מבית הספר בעמנואל.

הגברים שיאסרו צפויים ללבוש בגדי שבת ושטריימלים. הם גם יענדו תגי זיהוי וסרטים עליהם כתוב "אסיר מקדש שם שמים". אל אלפי החסידים יצטרפו גם האדמו"רים הממונים על החסידויות: הרב אלישיב, מנהיג דגל התורה, שיצא גם הוא בצעד נדיר מביתו ויגיע למקום. בעצרת יקראו פרקי תהילים ואחד מההורים שישלח למאסר יינאם.

 

לאחר תהליך קליטה ומיון במגרש הרוסים יועברו ההורים על-ידי שירות בתי הסוהר - האמהות יוסעו לכלא נווה תרצה ואילו האבות לכלא מעשיהו. את המעבר ילוו עשרות שוטרים, בשל חשש למהומות בצירים המובילים לבתי הכלא.

 

"למנוע הפרות סדר"

בתום הערכת מצב, שערך מפכ"ל המשטרה רב-ניצב דודי כהן, נקבע כי המשטרה תעבור לדרגת פעילות מבצעית ג' - הנמוכה רק בדרגה אחת ממצב חירום. כחלק מהיערכות המשטרה, במטה הארצי אמרו ל-ynet, כי המשטרה תפעיל יחידות מיוחדות, בהן יחידת הפרשים, יס"מ ואמצעים לפיזור הפגנות, על מנת למנוע הפרות סדר, אם יפרצו, בהליך "קצר נחוש ותכליתי".


שוטרים בהפגנת החרדים ביפו (צילום: ירון ברנר)

 

במאמץ של הרגע האחרון ניסה מפכ"ל המשטרה להעביר מסרים לקבוצות הצפויות למחות, כדי שהמחאה לא תהפוך אלימה. למרות השיחות הללו, קיים צפי כי בכמה מקומות המפגינים החרדים יתפרעו. כדי לא לקחת סיכון, המשטרה תעקוב אחר כלי הרכב של רבנים, ביניהם זה של הרב אליישיב. פרט לירושלים ובני ברק חוששים במשטרה כי יהיו הפגנות ברמלה ובאזור תל-אביב.

 

רב-ניצב כהן אמר: "משטרת ישראל תקיים את החלטת בג"ץ, במקביל נשקיע את מירב המאמצים כדי למנוע הפרות סדר, אלימות ופגיעה בשלטון החוק. מדובר בסוגייה רגישה. נכון שכלל הגורמים, נבחרי הציבור והרבנים, ישפיעו ויגלו אחריות וימתנו אמירות שעלולות להביא להסלמה מיותרת. המשטרה תהיה ערוכה בכוחות איכותיים ומקצועיים במוקדים השונים ותפעל באיזונים העדינים הנדרשים בחברה הישראלית".

 

החרדים המפולגים התאחדו

בינתיים נערכים גם החרדים ליום הטעון, ולהפגנה שכונתה על-ידי ח"כ מנחם מוזס מיהדות התורה "אם כל ההפגנות". רבים מהורי בנות בית הספר שעומדות בעין הסערה התכנסו בבית המדרש בעמנואל לשעות אחרונות של התייעצויות והתארגנות ליום הסוער. במקביל, ניסו לדאוג למשפחות ש"יאמצו" את הילדים שיישארו מאחור וגם לשבץ מורים להמשך הפעילות התורנית במוסדות החינוך ביישוב.

 

 חפ"ק מיוחד הוקם בבית אגודת ישראל ברחוב פרס בירושלים, שם מארגנים נציגי כל החסידויות את ההפגנה הגדולה. "שיתוף פעולה כזה לא קורה הרבה. היהדות החרדית המפולגת והמשוסעת התאחדה והיה זה שכרנו ממה שגרם בית המשפט", אמר ל-ynet הרב יוסף דייטש, חבר מועצת עריית ירושלים, שהיה בחפ"ק.

 

עשרות פעילים עבדו במטרה לארגן את ההפגנה בזמן הקצר. האווירה היתה סוערת, עשן סיגריות מילא את החדרים וההכנות האחרונות הושלמו. בין היתר, הודפסו פשקווילים, נקבעה לוגיסטיקה ותואמו מיקומי החובשים וכוחות ההצלה שיהיו במקום.


החפ"ק החרדי. מתכוננים (צילום: אלי מנדלבאום)

 

סגן שר החינוך, ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה), שהשתתף בהכנות, סיפר ל-ynet: "כואב לנו. אנחנו מתחנכים ללמוד ולקיים מה שכתוב בתורה ואחד הדברים שהקדוש ברוך הוא נתן את התורה למשה רבנו ומשם עברה מדור לדור. גדולי התורה בדורנו הם שמורים לנו כיצד להתנהל, וזה התחדד למימדים כאלה שהחרדי אומר שההלכה קובעת".

 

ירח טוקר, דובר העצרת, הוסיף: "כולם ביד אחת, בהוראת הרבנים, עושים שהאירוע יצליח עדי להעביר מסר שלא מדובר על גזענות. גם אנו נגד אפליה. אך כשהרב אלישיב וגדולי ישראל קראו לצאת להפגנה, זהו ביטוי חד משמעי לשאלה ולדילמה

עליה הצהיר השופט אדמונד לוי כלפי ההורים בשאלה מי קובע - דין תורה או שופט? בעניין הזה הציבור החרדי הולך להוכיח ולומר פה אחד שהתורה, שאנו שומרים עליה אלפי שנים, היא זו שמנחה את דרכנו, היא ואין בילתה".

 

חבר המועצה דייטש הוסיף כי בבית ספר לומדות גם בנות מעדות המזרח: "שבאים ומציבים לאדם חרדי הוראה איך לחנך את ילדיו, הוא אומר 'אני שומע לגדולי התורה ואף אחד אחר לא יכתיב לי איך לחנך את ילדי'. יש כעס גדול בציבור, בית המשפט לא דן במהות הנושא, אלא עלה על הגל העדתי ובמקרה הזה מדובר בנושא דתי ולא עדתי. עובדה שיש שם אנשים כמו אלמליח, אבוטבול וביטון, אז איך אפשר לטעון על גזענות? אנחנו מרגישים שיש פה סתימת פיות, סימנו מטרה ועל זה הולכים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיונים אחרונים בעמנואל
צילום: רותם מלנקי
חרדים בבג"ץ ביום שלישי
צילום: נועם מושקוביץ
רב-ניצב כהן. יחידות מיוחדות
צילום: אוהד צויגנברג
התמונות יחזרו. הפגנת חרדים בבירה
צילום: גיל יוחנן
סגן השר פרוש בחפ"ק
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים