שתף קטע נבחר

הפשרה החרדית: נכיר במתגיירים - אם לא יתחתנו

ניסיונות פשרה ערב הפגנת ההמונים נגד ההכרה בגיור: מן הצד הספרדי - דרישה לבדיקה מדוקדקת של פסיקת הרב עובדיה. מן הצד האשכנזי - דרישה להכרה בגיור "לחומרא". המשמעות: הגרים ייאלצו להתגרש בבתי הדין הרבניים, אך לא יוכלו להינשא

האם תיתכן פשרה במחלוקת סביב גיורי צה"ל, בין העדה החרדית לפוסקים הספרדים? החרבות כבר צוחצחו, הפשקווילים כבר נתלו, אבל יש מי שעוד תולה תקווה בהידברות לסיום הסכסוך בדרכי שלום.

 

 • הצטרפו לפייסבוק של ynet וקבלו עדכונים חמים וסרטונים בלעדיים

   

  רבנים ועסקנים בציבור החרדי-ספרדי מקיימים מגעים בשם הרב עובדיה יוסף והרב שלמה עמאר, עם רבנים בכירים בעדה החרדית ועם מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב - במטרה להביא לביטול עצרת ההמונים שנקבעה לשבוע הבא, במחאה על ההכרה ההלכתית בגיורי צה"ל.

   

  עימות סוער בטונים גבוהים

  אמש (יום ה') הגיעה אל משלחת לא רשמית של אנשי העדה החרדית - ובהם חבר ההנהלה, הרב שלמה פפנהיים - אל בית

  הרב הראשי שלמה עמאר בירושלים, כדי לשמוע לראשונה, מכלי ראשון, על השיקולים ההלכתיים שהביאו לפסיקה השנויה במחלוקת, בדבר כשרות הגיורים בצבא.

   

  אנשי העדה שוכנעו כי הכרעת הרב יוסף בסוגיה היא לכל הפחות לגיטימית, ולכן יש לבטל את ההפגנה המתוכננת. אולם ראשי העדה והרב אלישיב בראשם, מוסיפים להחזיק בדעתם כי יש לקיימה.

   

  קודם לכן, נפגש בנו של הרב עובדיה, הרב יצחק יוסף, עם הרב משה שטרנבוך, מבכירי הפוסקים בעדה החרדית - בניסיון לשכנעו כי הגיורים בצבא נעשים על פי ההלכה. הפגישה בין השניים התפתחה לכלל עימות סוער בטונים גבוהים וצורמים, והסתיימה בלחיצת ידיים, אך ללא תוצאות. במקביל, הגיע חבר מועצת החכמים של ש"ס, הרב שלום כהן, אל בית הרב אלישיב. האווירה במפגש זה הייתה נינוחה ומכובדת יותר, אך גם בסיומו נותר כל צד בשלו.

   

  החמרות במעמד האישי

  עיקר המשא ומתן הוא על שתי נוסחות פשרה שיביאו לביטול ההפגנה, או לכל הפחות לדחייתה – אך לשתיהן סיכויים נמוכים לזכות להסכמת שני הצדדים.

   

  הרבנים הספרדים דורשים להסמיך אדם המקובל על שניהם - הרב יצחק זילברשטיין, רב מוכר מבני ברק וחתנו של הרב אלישיב - כדי שיבדוק ברצינות וביסודיות את פסיקת הרב עובדיה יוסף ואת השיקולים שהביאו אותו להכשרת הגיורים, יגבש מסקנות בעניין, ויציגן בפני חותנו וראשי העדה החרדית.

   

  לצד האשכנזי הצעת פשרה אחרת: הם דורשים שהרב עובדיה יודיע כי הכרתו בגיור זה היא רק "לחומרא" ולא "לקולא". כלומר, שיוכלו לעשות בה שימוש רק כדי להחמיר עם המתגיירים, ולא כדי להקל עליהם.

   

  המשמעות: גר שכבר התחתן, ייאלץ להתגרש כיהודי בבתי הדין הרבניים, מחשש שאשתו היא "אשת איש". במצב כזה עלולים ילדיה מאב אחר להיחשב ממזרים, אם לא תקבל את הגט לחומרא. אך גר המבקש להינשא ברבנות - יידחה, מחשש שאינו יהודי.

   

  בנוסף, דורשים הרבנים האשכנזים להקפיא לאלתר את כל הגיורים בצבא עד לבירור העניין, ולתיקון הליקויים שעליהם הצביעה הוועדה לבחינת גיורי צה"ל, שהקימו הרב עובדיה יוסף והרב עמאר. במטה המאבק הבהירו כי קבלת תנאים אלה על ידי הרבנים שהכירו בגיור, תהיה מבחינתם פשרה המאפשרת את ביטול ההפגנה או דחייתה.

   

  מסתמן: תבוטל ה"קריעה"

  כפי שפורסם ב-ynet, לפני כחודש הכריעה ועדת הרבנים שהקים הרב עמאר לבחינת הגיורים הצבאיים, כי אין ביכולתה להמליץ

  על אישורם. בעקבות כך החליט הרב עובדיה יוסף - כסמכות הלכתית עליונה - לקחת על עצמו את האחריות בנושא, וכתב פסק המאשר את גיורי צה"ל, צעד שהביא להכרה ממלכתית בגיורים.

   

  בציבור החרדי החליטו לצאת למאבק ברב עובדיה ובפסיקתו, שכלל פשקווילים ופרסומים באמצעי התקשורת המגזריים. לשיאה אמורה להגיע המחאה השבוע, לאחר ש"פוסק הדור" של הזרם החרדי-ליטאי חתם על "קול קורא" להשתתף בהפגנה נגד הכשרת הגיורים הצה"ליים.

   

  ב"קול החרדי" דווח כי הרב אלישיב אמר היום שיהיה זה חילול ה' לבטל את העצרת בגלל הלחץ שמפעילים אנשי הרב עובדיה. עם זאת, אפשר שיבוטל אקט ה"קריעה" שתוכנן להתבצע במהלכה: העדה החרדית קראה למשתתפים לבצע חתכים בבגדיהם, עד שיצאו מכלל שימוש, כפי שמחייבים דיני אבלות בעת קבלת בשורה על מות בן משפחה קרוב. מדובר במעשה סמלי אך דרמטי במיוחד ברחוב החרדי, וראשי המאבק שוקלים לבטלו.


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חיים צח
  מתנגד מכל וכל. הרב אלישיב
  צילום: חיים צח
  צילום: ניב רוזנברג
  הרב עובדיה יוסף והרב שלמה עמאר
  צילום: ניב רוזנברג
  סלע המחלוקת: פסק ההלכה של הרב עובדיה המכיר בגיורי צה"ל
  מומלצים