שתף קטע נבחר

מזוז הודף את ביקורת העליון: "חובה לדווח לציבור"

העליון מתח ביקורת על היועמ"ש לשעבר, שאמר בראיון ב-2007 כי הנשיא לשעבר נהג כעבריין מין סדרתי. מזוז אמר בתגובה למקורביו כי הדברים נאמרו אחרי החתימה על הסדר הטיעון שבוטל והסביר כי חש חובה לדווח לציבור על ההתפתחויות. הוא גם בירך על דחיית הערעור: "תפישתנו התקבלה במלואה"

מני מזוז סיים את תפקידו כיועץ המשפטי לממשלה כבר לפני כמעט שנתיים, אך שמו הועלה הבוקר (יום ה') על-ידי שופטי בית המשפט העליון, שדחו את הערעור שהגיש הנשיא לשעבר משה קצב, ובפסק הדין מתחו ביקורת על מי שטען כי פעל כ"עבריין מין סדרתי" עוד לפני שהורשע.

 

יום הדין של משה קצב - כל הדיווחים והתגובות:

חברי קצב חוששים לחייו: "לא יאה שיהיה בכלא "

תובעי קצב מרוצים: "כולם שווים בעיני החוק"

א' למקורביה: "חשה הקלה, הצדק ניצח"

פרקליט קצב: אונס בוונוס? השופטים היו מאמינים

קצב ייכנס לכלא ב-7 בדצמבר: "יחס כמו כל אסיר"

לקריאת הכרעת הדין במלואה 

 

"אנו סבורים כי לא היה זה ראוי שהיועץ המשפטי לממשלה יתייחס בתקשורת התייחסות מרשיעה או התייחסות המנתחת את הראיות", כתב השופט סלים ג'ובראן על ראיון שהעניק מזוז בשנת 2007 לערוץ 2, בו הגן על הסדר הטיעון עם משה קצב, שלבסוף בוטל לאחר שהנשיא לשעבר חזר בו והחליט שלא להודות בעבירות מין.

 

"התנהלות זו מהווה תקלה קשה ומצערת וטוב היה לו דברים אלה לא היו נאמרים כלל, במיוחד לא מפי הגורם המשפטי הבכיר ביותר במערכת התביעה, אשר ללא ספק משפיע על עיצוב דעת הקהל", ציין השופט והוסיף כי על גורמי החוק לנהוג בצורה ממלכתית ומאופקת, ולא לקחת חלק בזירה התקשורתית.

 

מזוז הדף את הביקורת ואמר למקורביו כי אינו מוצא כל פגם באמירותיו. "לא הבעתי עמדה נחרצת מי אשם ומי לא אשם", הסביר, "דיברתי רק על מה שהיה. אני חושב שתביעה כללית ויועץ משפטי לממשלה חייבים לדווח לציבור על מה שקורה בהליכים, במיוחד בפרשה בה מעורב נשיא מדינה. זו חובה כלפי הציבור וכלפי המתלוננות וכמובן שיש לעשות זאת בזהירות".

 

היועץ המשפטי לשעבר הדגיש בפני סביבתו הקרובה כי התראיין בנוגע לפרשת קצב רק פעמיים, והתייחס אליה במלוא הזהירות. הוא הזכיר כי אמר שקצב פעל כ"עבריין מין סדרתי" יומיים לאחר שהנשיא לשעבר חתם על הסדר טיעון שבמסגרתו הודה בעבירות שיוחסו לו. "זו לא השפעה על הליך שיפוטי תלוי ועומד", אמר.

 

מזוז. "התנהגות סולידית ומאוזנת עם התקשורת" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מזוז. "התנהגות סולידית ומאוזנת עם התקשורת"(צילום: עידו ארז)

 

בסביבתו של מזוז הדגישו כי השופט ג'ובראן כתב את דבריו בצורה מאוזנת וכי הביקורת שלו הייתה חריפה פחות מזו של בית המשפט המחוזי. הוא אמנם מתח ביקורת על מזוז, הודו, אך מצד שני הזכיר כי מזוז הבהיר שוב ושוב לאורך כל הטיפול בתיק כי לא מדובר עדיין בהחלטה סופית ואף הדגיש את הזהירות שבה יש להתייחס לדבריו בשלב זה.

 

היועץ המשפטי לשעבר הדגיש בפני מקורביו כי יכולות להיות גישות שונות בעניין

ההתבטאויות, אולם הוסיף כי "אם משהו אפיין את תקופתי כיועץ משפטי לממשלה זה שהתנהגותי הייתה סולידית ומאוזנת לגבי התקשורת. עשיתי זאת במשורה".  

 

מזוז הדגיש כי בסופו של דבר, בית המשפט העליון קיבל היום את עמדת הפרקליטות במאה אחוז ואף חיזק אותה. "לאורך כל הדרך האמנתי בעמדה הזו", אמר, "היו הרבה קשיים ומהמורות אבל בסופו של דבר הובלנו את התיק לבית המשפט, שקיבל את תפישתנו במלואה. זהו סיפוק מקצועי שעמדתנו התקבלה. צריך לזכור שזו פעם ראשונה בתולדות המדינה שהמדינה הייתה צריכה לנקוט הליך נגד הנשיא, והפרקליטות הלכה עם העניין הזה עד הסוף למרות כל הקשיים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזוז. דחה את הביקורת
צילום: גיל יוחנן
צילום: בוצ'צ'ו
"תקלה קשה ומצערת". השופט ג'ובראן על מזוז
צילום: בוצ'צ'ו
משה קצב. הערעור נדחה
צילום: רויטרס
מומלצים