שתף קטע נבחר

מה עדיף: לרוץ על מסילה בחדר כושר או בחוץ?

מצד אחד, כשרצים על הליכון נהנים מבולמי זעזועים טובים, מתוכניות מעניינות על המסך הצמוד וממזג אוויר קבוע. מצד שני, כשרצים בחוץ נהנים מהנוף, מגוונים ומתאמצים יותר. מה עדיף? מאמן הכושר והמרתוניסט שי אלנקרי עם היתרונות והחסרונות

חובבי הריצה נחלקים לשני סוגים עיקריים: אלו שאוהבים לרוץ בפנים (על מסילת ריצה, שנקראת בטעות "הליכון") ואלו שאוהבים לרוץ בחוץ (כלומר בחיק הטבע). אלו שאוהבים לרוץ בחוץ זוכים גם לנופים היפים ולתוואי השטח המשתנים. לעומתם, אלו הרצים על מסילה זוכים למשטח אחיד וחד גוני עם דריכה כמעט זהה של כל צעד, ואת הנופים היפים הם יכולים לראות על מסך הטלוויזיה שנמצא ממול.

 

אז מה מחליטים? בחוץ VS בפנים: כל היתרונות וכל החסרונות.

 

עוד על ריצה:

מתאמנים בריצה כשקר בחוץ? 10 עצות יעילות ומחממות

תוכנית 13 השבועות לריצה של 5 ק"מ ב-30 דקות

בדקנו נעלי ריצה: 6 הדגמים החמים ביותר

בדקנו: 12 דגמי מכנסי ריצה חדשים. מה הכי טוב?

 

 

ריצה על מסילה

 

היתרונות

 

1. לא חוזרים לאחור: במידה ותתקלו בקושי מסויים, עייפות או חלילה פציעה, תמיד תוכלו לעצור את הפעילות ולא לחזור את כל הדרך שכבר עשיתם.

 

2. מזג האוויר לא מעניין אתכם: לא משנה אם חם, קר או גשום, תמיד תוכלו לעלות על מסלול הריצה ולבצע את הפעילות בלי שום קשר למזג האוויר שם בחוץ.

 

3. מרגישים בסרט: הריצה על הליכון יכולה להיות נוחה יותר בשל היכולת לצפות בסרטים או סדרות במהלכה. לא שבאמת אנחנו מצליחים לקלוט יותר מידי (בהנחה ואנו נמצאים במאמץ בינוני-גבוה), אבל עדיין הנוחות של הצפייה בטלוויזיה ומערכת השמע מסייעת למתאמנים רבים להעביר את שעת הפעילות.

 

4. נתונים בזמן אמת: ריצה על מסילה נותנת בזמן אמת את המרחק, הקלוריות, קצב הריצה, והכל במסך אחד שנמצא ממש מול עיניינו. כמובן שיש היום לרבים שעוני GPS, שיודעים לומר בדיוק את אותו הדבר, אך עדיין זה לא נמצא בידי כולם. יש לקחת בחשבון גם את העובדה שמסלולי ריצה מסויימים גם עשויים לסטות ולטעות בחישוב, אבל עדיין יוכלו לספק לכם אינדיקציה מסויימת.

 

5. בולמי זעזועים טובים: במסלולי ריצה חדישים ומקצועיים בולמי הזעזועים נמצאים במצב הטוב ביותר, ובכך מפחיתים את העומסים על המפרקים ומרככים את הנחיתה בזמן המגע עם הקרקע.

 

החסרונות

 

1. בולמי זעזועים רעים: במסלולי ריצה ישנים ולא מקצועיים אתם עלולים כמעט ולא לחוש בבולמי הזעזועים שנשחקו או שאינם עושים את עבודתם כבעבר. במקרה זה תרגישו כאילו אתם רצים על קרש, ולא על מסלול ריצה.

 

2. פחות מאמץ: המסילה עצמה, בתנועתה, תומכת בגופנו במהלך הפעילות. היא מושכת את הרגליים לאחור, כך שאנו מבזבזים פחות אנרגיה בתנועות הרגליים, לעומת ריצה בשטח, בפארק או על הכביש. ריצה בחוץ מצריכה בדרך כלל שימוש רב יותר בקלוריות בשל תנאי השטח המשתנים ומזג האוויר.

 

ריצה על ההליכון. הנופים מתחלפים בסרטים וסדרות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
ריצה על ההליכון. הנופים מתחלפים בסרטים וסדרות(צילום: shutterstock)

 

3. משעמם: נתקלתי בעבר באנשים שיכלו להישבע כי הריצה על המסילה היא הדבר הטוב ביותר שקרה להם בחדר הכושר, אבל בינינו, היא יכולה להיות גם משעממת - על אף המסך המשוכלל ועשרות הערוצים.

 

4. מונוטוני: הריצה היא ספורט מחזורי, מונוטוני לחלוטין. מסיבה זו אלו המחזיקים את המכשיר בביתם גם הופכים אותו במהרה לקולב היקר בבית.

 

5. תוכניות אימון כלליות: במידה והחלטתם לאתגר את עצמכם על המסילה, סביר להניח שתבחרו באחת מהתוכניות המוצעות על לחצני המכשיר. שינוי תכנית אימון הריצה בהחלט יכול להיות ריענון משמעותי, אך לרוב הוא כלל אינו מתאים לכם. מאחר וכל רץ נמצא בכושר גופני שונה, ייתכן ותוכנית האימון שתבחרו תהיה קשה מידי או לחלופין קלה. ההתאמה האמיתית למצבכם האישי ולמטרתכם תעשה על ידכם או על ידי מדריך ריצה מוסמך.

 

ריצה בחוץ

 

היתרונות

 

1.רואים נופים: בריצה בחוץ תוכלו לראות את הנופים הירוקים של הפארק, את הכחול של הים או ליהנות מהאזור האורבני של העיר. כל אלו בוודאי יחליפו את תכניות הטלוויזיה מול מסילת הריצה החשמלית.

 

2. מגוונים במשטחי הריצה: יחד עם הנופים היפים והמשתנים, אפשר גם לשנות את משטח הריצה ובכך ליצור עניין ואתגר נוסף באימון. ניתן לרוץ על חול ים רך, דשא, מדרכות, אספלט או על חולות שטח ויערות.

 

3. אפשר לעשות זאת בחברותא: ריצה אמנם יכולה להיתפס כספורט למתבודדים, אבל כשעושים זאת עם פרטנרים נוספים לדרך מתקבל גם ערך מוסף משמעותי ביותר. ריצה בקבוצה או אפילו עם אדם נוסף תהפוך את הריצה לחברתית יותר ותסייע ברגעים היותר קשים בדרך.

 

4. השפעה מנטאלית: במחקר שנערך באוניברסיטת יוטה דווח כי רצים אשר יצאו לבצע את הריצה בחוץ היו מרוצים ב-225% יותר לעומת אלו שרצו על הליכון בתוך מקום סגור. לא ידוע מה הסיבה לכך, אבל אפשר לשער שהשילוב של אור השמש, הירוק בעיניים ומשב הרוח הם הגורמים העיקריים להרגשה הטובה יותר.

 

5. השפעה פיזית: באותו המחקר נתנו לשתי קבוצות (קבוצה שרצה על מסילה וקבוצה שיצאה לרוץ באוויר הפתוח) לצאת לריצת חמישה ק"מ. מסתבר שאלו שרצו בחוץ רצו בממוצע בארבע דקות פחות מאלו שרצו על מסלול ריצה ובמקום סגור. מסקנה: את השיא הבא שלכם אל תנסו לקבוע על בתוך חדר הכושר.

 

חסרונות

 

1. ריצת מכשולים: כשמבצעים את הריצה בשטח סביר להניח שלא ממש תתקלו בבעיה זו, אבל כשתצאו לפארק או למדרכות השכונתיות אתם עלולים להיתקל בכלבים, בני אדם, רמזורים, כבישים, שלוליות, רוכבי אופניים ועוד.

 

2. זיהום אוויר: לצערנו יש לא מעט ימים בשנה בהם ישנו זיהום אוויר גבוה מהרגיל, אך יתרה מכך - אנחנו לא ממש מודעים לזה. יציאה לריצה או לכל פעילות ספורטיבית מאומצת אחרת בזמן שאביך בחוץ אינה מומלצת והיא לא תועיל לבריאותכם.

 

3. חשוך בלילה: קורה לא מעט פעמים שאנשים שעובדים עד שעות מאוחרות מתקשים לבצע את האימון כיוון שהם מעדיפים לדלג על הריצה בפארק השכונתי בשעת לילה חשוכה. ריצה באזורים לא מוארים לא תמיד תתאים לכולם. במידה ותחליטו לרוץ על מסילה בחדר הכושר או בבית, התאורה לא תהיה הבעיה המרכזית שלכם.

 

4. בטיחות: ריצה באוויר הפתוח עשויה להוסיף אולי יותר הנאה, אבל גם יותר סיכון בטיחותי. ישנו סיכון גבוה יותר לפציעות (בגלל תוואי השטח המשתנים), חציית כבישים סואנים, ירידות תלולות, מדרכות רטובות ומחליקות - דבר שאינו קורה בריצה על מסילה.

 

5. מזג האוויר: ריצה בחוץ מצריכה מכם מעקב קבוע אחר מזג האוויר. בחודשי הקיץ הריצה תהיה חייבת להיות בשעות הבוקר המוקדמות או הערב המאוחרות, עם דאגה כל העת לנקודות שתייה.

בימי החורף מתחשבים במצב הטמפרטורה, הגשם, הרוח והלבוש.

 

אז מה מחליטים: בפנים או בחוץ?  

יש לקחת את היתרונות ואת החסרונות של הריצה בחוץ ואת הריצה על המסילה ולהתאים אותם לאורח חיינו ולהעדפות האישיות שלנו. האחד יאהב לרוץ בגשם והאחר יחווה צמרמורת רק מהמחשבה. ניתן גם לשלב בין השניים, ובכך פשוט ליהנות מכל העולמות.

 

כבר נרשמתם למרתון ג'ילט תל אביב? אם לא - תוכלו לעשות זאת כאן

 

הכותב הוא מאמן כושר בכיר, מרתוניסט ומייסד מגזין הרשת "כושר ישראל" 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריצה בחוץ. ליהנות מהנופים
צילום: max digital
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים