שתף קטע נבחר

חשיפה: מתמודד חדש על משרת הרב הראשי

לקרב על משרת הרב הראשי נוסף מתמודד בולט: בראיון ראשון מספר האדמו"ר מגורנישט על תוכניותיו למיסוד בעיית הקבצנות בבני ברק, ועל כוונתו לפתוח תחנות "דלק מהדרין". הרב סתיו: "בשורה מרעננת". ח"כ קלדרון: "ארוץ בעצמי למשרה"

המירוץ לרבנות הראשית בעיצומו - ומתמודד חדש מצטרף לרשימה: הבוקר (א') הודיע האדמו"ר מגורנישט במפתיע על החלטתו להתמודד על משרת הרב הראשי לישראל, במסיבת עיתונאים שווה במיוחד שכינס בישיבת "אוהל סאשימי". הוא אומר כי בכוונתו להיות "הפרזנטור הראשי של היהדות".

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

אתם חייבים להיכנס לעמוד פורים המיוחד שלנו:

 

האדמו"ר - אנטי ציוני נלהב וטוקבקיסט ידוע - נשאל בידי הכתבים מדוע החליט לרוץ "למשרה הציונית", והסביר כי באמתחתנו פתרונות רבים שימצבו מחדש את מעמדה של הרבנות הראשית בעיניי האזרח ישראלי: "הדבר הראשון במעלה שאני מתכוון לעשות מיד עם היכנסי לתפקיד הוא להשיק האגף חדש - 'דלק מהדרין', שיסייע לאברכים ביצירת מקומות עבודה חדשים כמשגיחי כשרות בתחנות הדלק, כמאמר הכתוב 'כל ישראל יש להם דלק לעולם הבא".

 

הקלטת האירוע - באדיבות "המתכנה "

 

האדמו"ר מגורנישט הצהיר כי המועסקים יהיו "בעיקר האחים שלי", והוסיף כי הוא מתכנן להנפיק פסק הלכה האוסר סיבוב של שווארמיות נגד כיוון השעון.

 

"בשום מקום בתורה לא כתוב שרב ראשי צריך להיות רב. זה כמו שתגיד לי שכל מי שיש לו ביזנס צריך שיהיה לו תיק במס הכנסה". האדמו"ר ()
"בשום מקום בתורה לא כתוב שרב ראשי צריך להיות רב. זה כמו שתגיד לי שכל מי שיש לו ביזנס צריך שיהיה לו תיק במס הכנסה". האדמו"ר

 

לדברי האדמו"ר, העדרה של תעודת רב רשמית אינה אמורה להוות גורם מכשיל בדרך לכיבוש הרבנות: "כבר ניסו פעמים רבות לשים לי רגליים בעניין, משום שלכאורה איני רב. אבל מיופה כוחי, עו"ד גיל סלוביק, קרא את כל התורה פעמיים על רגל אחת, אפילו את ספר ויקרא. הוא גילה תגלית מדהימה: שבשום מקום בתורה לא כתוב שרב ראשי צריך להיות רב. זה כמו שתגיד לי שכל מי שיש לו ביזנס צריך שיהיה לו תיק במס הכנסה".

 

בעד מיסוד בעיית הקבצנות בבני ברק

בניגוד למתחריו על התפקיד ,האדמו"ר מגורנישט אינו מיציג את החרדים או את הצינות הדתית, אלא "בעיקר את המגזר העסקי", כהגדרתו, ובכוונתו להקציב 10,000 שקלים בשנה מתקציב הרבנות לקיגעל בטעם פיסטוק-וניל.

 

באילו תחומי דת נוספים תשקיע כרב ראשי?

 

"בכוונתי להשיק קו מוצרי טיפוח לגבר בהכשר מהודר. אני יכול להמליץ לך על פאקו-רבן גמליאל, או על קרם לטיפוח תקציבים, אבל לא מכל דבר צריך לעשות מסקרה".

 

אילו בעיות דחופות נוספות אתה רואה לנגד עיניך?

 

"בעיית התנועה בבני ברק ובעיית מיסוד הקבצנות. בעוונותינו, הציונים הרשעים פיזרו ברחבי העיר אלפי שלטים ורמזורים טמאים, ואפילו קשקשו על הכביש כל מני חצים משונים המוליכים שולל את ציבור הנהגים הקדוש.

 

"את החצים והתמרורים זה קל מאוד: פשוט נעביר לתל אביב. לגבי הקבצנים, זו בעיה. יש הוזלה רצינית במעמדם, משום שבימינו כל זב ומצורע יכול לפשוט את הרגל ולפשוט יד. צריך להסדיר את מעמדם באמצעות הנפקת 'תעודות עניות' מהודרות".

 

רוצה להיות הרב להגנת הסביבה

האדמו"ר מגורנישט המשתייך לפלג האנטי-ציוני, מפתיע כשהוא מצהיר שהוא בעד השוויון בנטל: "זו דרישה צודקת. לא ייתכן שרק אנחנו נמצא את עצמנו כל שני וחמישי באיזה שולעם-זוכר באולמות מפוקפקים דוגמת 'היכלי בירנבוים'. יש יהודים שמוסרים שם את נפשם וטועמים מהסלט מיונז, אסור שזה ייפול רק על מגזר אחד". עם זאת, הוא הדגיש כי הוא אינו מתכוון לצאת בקמפיין רשמי או בסבב חוגי בית, כמתחרהו הרב דוד סתיו. "הייתי פעם באיזה חוג בית, זה לא כל כך הצליח", אמר, "זה היה בית מלא גויים".

 

האם כבודו ביקר בוותיקן?

 

"איזה וותיקן? זה היה בבית של נפתלי בנט. אתה יודע שהדגנרט הזה שילם מסים על האקזיט? איזה חילול השם!"

 

כיצד אתה מתייחס לנאום דברי התורה של חברת הכנסת החדשה, רות קלדרון ?

 

"בוודאי שאני מתנגד ובאופן נחרץ וגמור! עד שיש מקום אחד שאין בו ווערטים ודברי תורה, באה הנודניקית הזו ומחלקת דפי מקורות. כבר עדיף היה שתשיר משהו. ווערטים זה הרבה יותר גרוע משירת נשים".

 

היכן כבוד הרב רואה את עצמו בעוד 5 שנים?

 

"במשרת הרב להגנת הסביבה. אבל לא אכפת לי גם להיות במעמד של רב בלי תיק, אנחנו במילא מסתובבים רק עם שקיות".

 

איך תנהל את הרבנות הראשית תחת שרביטך?

 

"בעזרת השם, באמצעות אפליקציה".

 

ומה עושה האפליקציה הזאת?

 

גורנישט. 

 

הרב סתיו: הוא עשוי להיות 'הדבר הבא'

בתגובה להכרזה אמר הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני "צהר" ומתחרהו של גורנישט על תפקיד הרב הראשי, כי "האדמו"ר מגורנישט הוא בשורה מרעננת למוסד הרבנות הראשית, היות וזו הפעם הראשונה שאדמו"ר חסידי מתמודד על המשרה. וכמו שהחסידות חילצה את היהדות מקיבעונה לפני מאות שנים, כך גם האדמו"ר מגורנשיט עשוי להיות 'הדבר הבא', לפחות עד לבואו של המשיח".

 

גם ח"כ אורי אורבך, מסיעת "הבית היהודי" מחסידיו הבולטים של האדמו"ר, ציין בסיפוק את היוזמה החדשה: "אין ספק שכניסתו של האדמו"ר מגורנשיט למערכת הבחירות טורפת את הקלפים, על אף שהם אינם בהכשר הבד"ץ". עוד הוסיף אורבך: "דמותו, אישיותו, פועלו וההערצה חוצת המגזרים אליו, מייתרת את ההתמודדות".

 

לדבריו, "הגיע הזמן ש'רב בריח', שהוא גם שנורר כושל, גם חזן צרוד וגם אלוף בסודוקו של גימטריות - או בקיצור, גורנישט מושלם - יוביל את המוסד החשוב כל כך, רגע לפני שהוא עצמו מתאשפז במוסד".

 

בתגובה לדברים, הטילה ח"כ רות קלדרון, פצצה משל עצמה: "אני מתכננת לרוץ בעצמי למשרה".

 

 • הלכות פורים - כל ההלכות והמנהגים לחג
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרב הראשי? האדמו"ר מגורנישט
  צילום: יוסי זליגר
  "בשורה מרעננת". הרב דוד סתיו
  צילום: יוסי זליגר
  צילום: ירון ברנר
  מעריץ נלהב. ח"כ אורי אורבך
  צילום: ירון ברנר
  מתמודדת בתגובה. ח"כ רות קלדרון
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים