שתף קטע נבחר

מהפך: מתיחות לפני פעילות מזיקות לגוף

מקפידים להתמתח לפני ואחרי כל פעילות גופנית? יכול להיות שאתם מזיקים לגוף. שני מחקרים חדשים מצאו כי מתיחות לפני הפעילות מפחיתות את רמת הביצועים ומגבירות את הסיכון לפציעות. ההמלצה: מתיחות דינאמיות תוך כדי חימום

אמרו לכם להתמתח לפני ואחרי אימון? זהירות: מחקרים חדשים מראים כי מתיחות סטטיות הפועלות על גמישות הגוף דווקא פוגעות בביצועים האתלטיים ואף מגבירות את הסיכון לפציעות.

 

עוד כתבות בנושאי רפואת ספורט:

 

אחד המחקרים שפורסם בכתב העת Strangth and Conditioning research מצא כי מתיחות סטטיות לפני הרמת משקולות גורמות לתחושת חולשה אצל האתלטים. הסברה שהעלו החוקרים היא כי המתיחות פוגעות בתפקוד העצבי של מערכת השרירים.

 

נמתחים לפני האימון? לא בטוח שתחייכו אחר-כך (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
נמתחים לפני האימון? לא בטוח שתחייכו אחר-כך(צילום: shutterstock)

 

מחקר אחר שפורסם בכתב העת הסקנדינבי לרפואת ספורט נבדקו מחקרים שפורסמו במשך 44 שנים ובדקו את השפעת המתיחות על ספורטאים. מסיכום המחקרים נמצא כי מתיחות סטטיות לפני אימונים החלישו את כוח השרירים ואת הביצועים. התוצאות נותרו בעינם ללא קשר לגיל המתאמנים, מינם או רמת הכושר שלהם.

 

בשני המחקרים המליצו החוקרים להימנע ממתיחות לפני פעילות גופנית. לדברי החוקרים, המתיחות מתבצעות כשהגוף במנוחה, וכי הם שמים דגש על גמישות, ואינן מכינות את הגוף לפעילות הגופנית. המלצתם היא לבצע את המתיחות בתום הפעילות הגופנית בשלב האטת הדופק או במנוחה.

 

החוקרים הסבירו עוד כי מתיחות דינמיות, המתבצעות תוך כדי חימום והכנת הגוף למאמץ הגופני, יעילות הרבה יותר ומכינות את קבוצות השרירים לפעילות הגופנית ולמאמצים הנדרשים.

 

צריך לדעת להתאים את המתיחות לפעילות כדי לא לפגוע בעצמכם (צילום: Index Open) (צילום: Index Open)
צריך לדעת להתאים את המתיחות לפעילות כדי לא לפגוע בעצמכם(צילום: Index Open)

 

"מתיחות לפני ואחרי האימון אכן לא מונעות פציעות", אומרת נירית רותם, מנהלת היחידה לפיזיותרפיה בהדסה ויו"ר האגודה לקידום הפיזיותרפיה, "זה ידוע לא מעט שנים ומעניין לראות עד כמה הידע הזה לא משנה את המסורת של שגרת המתיחות לפני ואחרי, גם בקבוצות מקצועניות".

 

"עם זאת, צריך להיזהר לא לשפוך את התינוק עם המים. גמישות היא מרכיב חשוב ביכולות גופנית וחוסר גמישות הוא גורם סיכון לפציעות מסויימות. מבני גוף שונים, סוגי ספורט והרגלים עלולים להשפיע לרעה על אורך הרקמות וגמישות המפרקים. לכן, למי שעוסק בספורט בעצימות גבוהה או למי שסובל מכאבים או פציעות כדאי להתייעץ עם פיזיותרפיסט שלאחר בדיקה ימליץ על מתיחות שמתאימות לו אישית. בד"כ בשילוב של תרגילים לשיפור כוח ושליטה שרירית. יש תוכניות מניעה יעילות למניעת פציעות, רובן לא כוללות מתיחות, כדאי ליישם אותם בהתאם לספורט בו עוסקים".

 
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איך אתם מתכוננים לפעילות גופנית?
צילום: index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים