שתף קטע נבחר

ריצה יחפה - לא כל כך בריאה כמו שחשבתם

נעלי הריצה המינימליסטיות, שנראות כמו גרביים עבים במיוחד ולהן מקום לכל אצבע, הפכו להיסטריה בשנה האחרונה ותוארו כדרך הבטוחה ביותר לריצה מבחינת פגיעה בכף הרגל. מחקרים חדשים מצננים את הטרנד ומראים שלריצה "יחפה" יש בעצם חסרונות לא מעטים

רצים בנעליים מינימליסטיות? יכול להיות שאתם עושים לעצמם נזק: אחרי שבשנה האחרונה הן כבשו בסערה את עולם הריצה, מתברר עכשיו שהנעליים המינימליסטיות עלולות להזיק לגוף.

 

הנעליים המינימליסטיות הפכו למוצר חובה בארונם של אלו המעדיפים להתעמל בתחושה שהם רצים יחפים. העיקרון המנחה אותם היה שריצה בנעליים מסוג זה קלה יותר, מהירה יותר ופחות מזיקה לגוף. אבל לאחרונה הוכיחו מחקרים חדשים רבים, שבחנו כיצד הגוף מגיב לנעליים, שכשאנחנו רצים יחפים או בנעליים מינימליסטיות - ציפיות לחוד ומציאות לחוד.

 

 

קחו למשל את מחקר האחרון שממצאיו פורסמו בחודש שעבר בכתב העת Journal of Applied Physiology. המחקר בדק אם נחיתה על החלק הקדמי של כף הרגל יעילה יותר פיזיולוגית מאשר כשהעקב הוא הראשון לפגוש בקרקע. מדובר בנושא מהותי העומד במרכזו של כל דיון הנוגע לריצה כשיחפים או בנעליים מינימליסטיות: אחד מסימני ההיכר של ריצה מסוג זה הוא נחיתה על קדמת כף הרגל.

 

ללא ריפוד של העקב, הקיים בנעלי ריצה רגילות, מניחים הרצים את כף הרגל באופן טבעי בסמוך לחלק המצוי בתחתית אצבעות כף הרגל, הנקרא כריות כף הרגל.

 

יתרה מזאת, מוסיפים חסידי השיטה, כך צריך לעשות כשרצים יחפים, משום שנחיתה על החלק הקדמי של כף הרגל דורשת פחות חמצן ומאמץ ומאפשרת לדחוף חזק יותר בכל מהירות נתונה, ובסופו של דבר לרוץ מהר יותר ולמרחקים ארוכים יותר.

 

עוד כתבות בערוץ הבריאות:

 

עם זאת, הנושא טרם נבדק לעומק, לכן חוקרים באוניברסיטת מסצ'וסטס אמהרסט גייסו 37 רצים מנוסים, 19 מהם מורגלים בריצה שבה הם דורכים קודם על העקב, ומולם 18 שמעדיפים לנחות על חלקה הקדמי של כף הרגל. ההערכה היא שרוב הרצים, לפחות 70% מהם, דורכים קודם כל על העקב.

 

החוקרים ציידו את כל המשתתפים בנעלי ריצה רגילות, ולאחר מכן מדדו כל אחד מהמשתתפים כשהוא רץ באופן הטבעי שלו על הליכון בשלוש מהירויות שונות - קלה, בינונית ומהירה. לאורך כל דרך מדדו החוקרים את כושר ספיגת החמצן ואת קצב הלב, ובאמצעות חישובים מתמטיים גם את צריכת הפחמימות של הגוף.

 

לאחר מכן, ביקשו החוקרים מכל רץ לשנות את סגנונו - אלה שדורכים קודם על העקב נתבקשו לנחות על כריות כף הרגל, ואלו שנחתו על כריות כף הרגל נתבקשו לנחות על העקב - בזמן שאספו אותם נתונים שנמדדו בתחילה.

 

מתברר שהן לא הכי טובות לריצה - נעליים מינימליסטיות ()
מתברר שהן לא הכי טובות לריצה - נעליים מינימליסטיות

 

הממצאים הראו שסגנון הריצה שבו העקב הוא הראשון לפגוש את הקרקע יעיל, בהפרש ניכר, משום שהוא "חסכוני" מבחינה פיזיולוגית בכל הקשור לצריכת חמצן. רוב אצני העקב גם שרפו פחות פחמימות, בחישוב אחוזי האנרגיה שבה השתמשו.

 

"גופם פנה קודם לשריפת שומנים ומקורות אחרים, וחסך בשימוש בפחמימות", מסבירה אליסון גרובר, פוסט-דוקטורנטית באוניברסיטה, שהובילה את המחקר. "כשבמהלך הריצה הגוף משתמש במאגרי הפחמימות, ישנה נטייה לירידת אנרגיה פתאומית המלווה בעייפות וקושי להמשיך בפעולות היום (hitting the wall). תוצאות המחקר מראות שאצנים הדורכים קודם על כריות כף הרגל הם בעלי נטייה לסבול מנפילת מתח כזו יותר מאלה שרצים כשהעקב נוגע ראשון בקרקע".

 

שכל אחד ירוץ איך שנוח לו

נתונים אלה מערערים כמה מהאמונות המושרשות על נעליים מינימליסטיות או ריצה יחפה. יתרה מזאת, הם עולים בקנה אחד עם מסקנות של מחקרים רבים אחרים שהוצגו לאחרונה בכינוס השנתי של הקולג' האמריקני לרפואת ספורט באינדיאנפוליס - חמישה מחקרים נפרדים לא מצאו יתרונות משמעותיים, מבחינה כלכלית, לעבור לנעליים מינימליסטיות.

 

החדשות הקשורות במניעת פציעות מריצה יחפה, גם הן מערערות את הקביעה. אף שאצנים רבים מאמינים כי נעילת נעליים קלות או ריצה יחפים מחזקת את שרירי כף הרגל ומפחיתה הסבירות לפציעות הקשורות לכף רגל, חוקרים באוניברסיטה בריגהם יאנג לא מצאו ראיות לכך. אם שרירי כף רגל הפכו למוצקים וחזקים יותר, אומרים המדענים, הרי שקשתות כפות הרגליים של אצנים אלו צריכות להיות גבוהות יותר. אבל במחקר נוסף שהוצג בכנס רפואת הספורט, לא נראו שום שינויים בגובה קשת כף הרגל שנבדקה אצל רצים שנעלו נעליים מינימליסטיות במשך עשרה שבועות.

 

מחקר נוסף שהוצג בכנס נשאלו 566 אצנים אם הזדמן להם לבדוק את נעלי הריצה המינימליסטיות, ואם כן, אם אהבו אותן. כמעט שליש מהרצים אמרו שניסו את הנעליים מינימליסטיות, אולם 32% מאלה אמרו שסבלו מפציעות שייחסו לנעליים החדשות, ורבים שבו לנעליהם הקודמות.

 

המחקרים החדשים אינם מוכיחים באופן חד משמעי שריצה בנעליים מינימליסטיות או יחפים עלולה לפגוע בכף הרגל, אך הם בהחלט מראים שלא ניתן לענות בקלות ראש לשאלה האם הנעליים הללו הן באמת הטובות ביותר לגוף.

 

"ישנם מקרים בודדים שבהם אנשים מדווחים על שינוי חיובי כלשהו שאירע כשהחליפו לנעליים מסוג זה, אומר רוג'ר קראם, פרופ' לפיזיולוגיה אינטגרטיבית באוניברסיטת קולורדו בבולדר, העוסק במחקר של ריצה זה שנים רבות. "עם זאת, יש גם הרבה מקרים של אנשים שניסו נעליים מינימליסטיות ונגרמו להם פציעות בשל כך".

 

הלקח העיקרי של המדע החדש המצטבר על ריצה בסגנון יחף, הוא אומר, הוא כי "ביומכניקה של ריצה היא לא דבר פשוט, והכרזות גנריות, כמו טענות שכל הרצים ייהנו מריצה בנעליים מינימליסטיות או ריצה יחפים, אינן נכונות".

 

ד"ר גרובר מסכימה איתו ומוסיפה: "אני תמיד ממליצה לכולם לרוץ בדרך הנוחה והטבעית ביותר עבורם. כל רץ פועל בצורה מסוימת מסיבה מסוימת, סביר להניח שזה בגלל המבנה הפיזיולוגי של כפות רגליו. כל עוד אין בעיות של פגיעות חוזרות ונשנות, אין סיבה לשנות את צורת הריצה".
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
על מה אתם דורכים קודם, על העקב או על כריות כף הרגל?
צילום: MCT
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים