שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הסבל החודשי: הטיפול היעיל לתסמיני PMS
  בכי לא מוסבר, מצב רוח ירוד, כאבי בטן וחרדה, הם רק מתסמיני התסמונת הטרום וסתית שרוב הנשים נאלצות לחוות מדי חודש. מהם הטיפולים שיכולים לעזור להתמודד?

  אין אישה כמעט שלא חוותה על בשרה את התסמונת הטרום וסתית - PMS. מדובר בתסמינים גופניים ונפשיים רבים, המופיעים בסמוך להופעת המחזור החודשי.

    

  עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

   

  התופעה התגלתה ככזו רק באמצע שנות ה-90, כשמחקרים העלו השערה שסרוטונין קשור בהופעתה. על פי המחקרים, רמה נמוכה של סרוטונין מגבירה את הנטייה לדיכאונות ולתופעות נפשיות רבות הדומות לאלה של PMS. כאשר עולה רמת הסרוטונין, משתפרים לא רק התסמינים הנפשיים, אלא גם הגופניים.

   

  עוד כתבות בריאות בערוץ פארם נט

  הרפס בשפתיים: הסיבות והטיפול היעיל

  לקראת פורים: להסיר איפור בלי להזיק לעור

  צפו: לעבור את תקופת המעבר בלי אלרגיות

   

  התסמונת הטרום וסתית - Premenstrual syndrome, היא בעצם כ-200 תסמינים השייכים לכמעט כל מערכות הגוף (כגון: כאבי בטן, נפיחויות בבטן, כאבי ראש, כאבי גב, רגישות בחזה, בחילות, הקאות, מצב רוח ירוד, חוסר חשק מיני, התפרצות בכי, רגישות אמוציונלית גבוהה, חרדות והימנעות ממגעים חברתיים). 

   

  היות שהגורם לתסמונת אינו ידוע, הטיפול נועד בעיקר להפחית את עוצמת התסמינים ולהקל על הסבל שהם גורמים.

    

  כאבי בטן ונפיחות הם מהסימנים הבולטים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  כאבי בטן ונפיחות הם מהסימנים הבולטים(צילום: shutterstock)

   

  הטיפולים שיעזרו לעבור את התקופה

  קובי כהן, רוקח סופר - פארם, מסביר איך אפשר להקל על התסמינים, ולגרום לימים האלה לעבור בקלות.

   

  שיכוך כאבים

  תרופות ממשפחת נוגדי הדלקות הלא סטרואידליות (כמו למשל: אדוויל, אדקס, איבופרופן לייף, נורופן, נפרוקסן או נרוסין), פאראצטמול (אקמול, דקסמול, פראמול) או דיפירון (אופטלגין, וי-דלגין) יכולות לעזור בתסמינים הקשורים בהופעת כאבים כמו כאבי ראש או כאבי גב.

   

  תוספי סידן

  קיימות עדויות כי במהלך המחזור החודשי רמות גבוהות של ההורמון אסטרוגן מובילות לירידה ברמות הסידן בגוף עם השפעה על הורמון בלוטת הפאראתירואיד ולפיכך נשים שסובלות מ-PMS עלולות לסבול מרמות נמוכות של סידן בגופן. מתן של תוספי סידן יכול לעזור לנשים עם תסמונת זאת במקרה ואכן היא נגרמת ממחסור בסידן.  

   

  תוספי מגנזיום

  לתוספי מגנזיום יש יכולת להפחית אצירת נוזלים בגוף שמתרחשת לפעמים אצל נשים שסובלות מ-PMS. קיימים בשוק תכשירים שונים של מגנזיום ששונים בכמות המגנזיום בטבליה. כמ לשל, מגנזיום אופטימל (נוטרי קר), מגנזיום ציטראט (נאו).

   

  מחקר שפורסם ב-cochrane הראה על יעילות של מגנזיום ב-PMS ועל כך שנשים שנטלו מגנזיום סבלו פחות מתסמיני PMS וגם דרשו פחות טיפולים נוספים לתסמונת שלהם.

   

  ויטמין B6 (פירידוקסין)

  קיים מידע מסוים שמתן של ויטמין בי6 יכול לסייע בהפחתת תסמינים של ה-PMS כפי הנראה ע"י פעילות על חומרים בגוף שמתווכים בין עצבים (כגון סרוטונין).

   

  יש להיזהר מנטילת מינונים גבוהים של ויטמין זה (עד מקסימום 100 מ"ג ליום) משום שמינונים גבוהים ולאורך זמן רב יכולים לגרום לנוירופתיה. קיימים בשוק תכשירים שונים שמכילים ויטמין B6 ויש תכשירים שמכילים מגנזיום יחד עם ויטמין B6 (אלטמן, סולגר, סופהרב).

   

  כמוסות שמן נר הלילה

  שמן נר הלילה מכיל את חומצת השומן gamma linolenic acid שלה יש פעילות מפחיתה דלקת שכנראה תורמת לרמות נמוכות יותר של הורמוני מין ושל פרולקטין בנשים ומכאן הפחתה בתסמיני ה-PMS.

   

  יחד עם זאת, לא ידוע אם מתן של שמן נר הלילה יכול להיות יעיל לכל הנשים שסובלות מ-PMS. דוגמאות לתכשירים: סופר גלא של סולגר, כמוסות שמן בוראז' (זיפן) של נאו, שמן נר הלילה של נאו, שמן נר הלילה (אלטמן, סולגר).

   

  כמוסות המכילות את הצמח אגנוס-קסטוס (שיח אברהם)

   קיימת עדות כי צמח זה יכול לעזור בטיפול ב-PMS אולם המידע מוגבל. לצמח יש יכולת להפחית תסמינים כגון כאבי ראש, רגישות בחזה, שינויים במצב הרוח, כעס ונרגזות.

   

  קיימים מספר תכשירים בשוק שמכילים אגנוס קסטוס, כגון אגנוס קסטוס של אלטמן ושל חברת סופהרב.

   

  תרופות נגד דכאון ותרופות מפחיתות חרדה

  לנשים שנוטות לפתח תסמינים קשים או מגבילים מבחינה נפשית לעיתים הרופא יכול לרשום תרופה נוגדת חרדה או נגד דכאון על מנת להקל על התסמינים שמופיעים במהלך התסמונת הטרום וסתית. 

   

  בדרך כלל תרופות נגד דכאון נלקחות לאורך זמן רב ולא ניתן ליטול אותם רק בימים שבהם מופיעים התסמינים.

   

  טיפולים אלטרנטיביים

  מחקרים שונים מצביעים על כך כי טיפולים אלטרנטיביים כמו יוגה, צמחי מרפא או תוספי תזונה יכולים להקל על התופעות השונות של התסמונת הטרום וסתית. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  בכי ודיכאון ללא סיבה נראית לעין
  צילום: Shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים