שתף קטע נבחר

מאות-אלפי חוגגים, מאות-אלפי ארוחות חינם: הערב זה מתחיל

לפחות 7,000 נסיעות של אוטובוסים, 4,500 שוטרים ולוחמים, 40 אלף מנות של קוגעל - והמון צירים חסומים: מאות-אלפי אנשים יגיעו במהלך היממה הקרובה לציון קברו של הרשב"י במירון. רגע לפני ההילולה הגדולה - קבלו את האנשים והמספרים שמאחורי ההתארגנות הגדולה ביותר בשנה

 

היום (ד') עם שקיעת החמה יינתן האות – והילולה השנתית במירון תיפתח . אנחנו ב-ynet נביא לכם את ההדלקה המרכזית בשידור חי. במרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים מצפים לבואם של כ-400 אלף איש להילולה, שרובם המוחלט יגיעו בתחבורה ציבורית. גופים שונים הודיעו כי ישתתפו בסבסוד ההסעות – ובהן רשויות מקומיות חרדיות שמכרו לתושביהן כרטיסים מוזלים, כולל לקווי האוטובוס הרשמיים ה"רגילים".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

סביב קבר הרשב"י במירון נאספים כבר אלפים שהקדימו את בואם להילולה השנתית, המהווה את אחד ממבצעי האבטחה הגדולים של המשטרה במהלך השנה. כ-4,500 שוטרים ולוחמי משמר הגבול לוקחים בו חלק, וההיערכות נמשכת זה כבר חודשים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

כבר בתחילת השבוע הוצבו שוטרים סמוך למתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי, במטרה לשמור על הסדר לקראת האירוע. חלקו המשמעותי מתחיל הבוקר בשעה 7:00, ויסתיים מחר בחצות.

 

7,000 נסיעות אוטובוסים למירון ב-24 שעות

כבכל שנה, את ההילולה תפתח חסידות בויאן שלה זכות הראשונים בהדלקת המדורה בשעה 20:30, והיא תסתיים בהדלקה האחרונה של חסידות תולדות אהרון, למחרת (יום ה') בשעה 19:00.

 

 

הגשמים ששטפו אתמול (ג') את הגליל, גרמו להתקף חרדה בקרב כל הגורמים האחראים על פרויקט

ל"ג בעומר במירון. יוסף שוינגר, העומד בראש "המרכז הארצי למקומות הקדושים", מספר על שעות החרדה: "היה בלחץ נוראי מאחר והיינו בטוחים שזה יגרום להתמוטטות הקרקע בחניונים. למרבה הפלא הגשמים האלו היו גשמי ברכה, שהידקו את מצע הקרקע. במקום קריסה של כל החניונים, זה אפילו חסך לנו זמן וכסף בעבודות הגימור".

 

אז אפשר להכריז על "נס ל"ג בעומר"?

 

"בהחלט. במהלך ל"ג בעומר יהיו 7,000 נסיעות של אוטובוסים אל מירון. אם החניונים היו מושבתים, מאות-אלפי המבקרים פשוט לא היו יכולים להגיע לקבר, מאחר והמשטרה חוסמת את כל הצירים באזור ומונעת כניסה של רכבים פרטיים".

 

ההגעה להילולה תותר אך ורק באמצעות תחבורה ציבורית והסעות מוסדרות, וקווי התחבורה הציבורית בכל רחבי הארץ והמובילים לצפון ולמירון בפרט, תוגברו באופן משמעותי. התחבורה ציבורית תגיע בסמוך לאתר ההילולה, בטרמינלים מוסדרים. אוטובוסים של חברות הסעה פרטיות יופנו לחניונים בעין הוזים ופרוד, ומשם יוסעו החוגגים לאתר ההילולה באמצעות שאטלים, ללא תשלום.

 

בישיבת הוועדה לפניות הציבור של הכנסת לקראת אירועי ל"ג בעומר, הביע ח"כ מנחם אליעזר מוזס ("יהדות התורה") חשש מכך שציבור הפונים לתחבורה הציבורית המאורגנת ולא לחברות הפרטיות, יהיה גדול מבכל שנה, בגלל רפורמת המחירים, והיא תקרוס.

 

 (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
(צילום: אפי שריר)

 

נציג משרד התחבורה, דרור גנון, הרגיע: "כל אוטובוס בארץ שיהיה פנוי, יישכר על ידי משרד התחבורה לצורך מתן מענה". בשנה שעברה, סיפר, עלו לצפון כ-300 אלף איש בדרך זו, והשנה צופים במשרד גידול של כ-15%.

 

איך השוטרים יזהו את אדמו"רים? באמצעות אפליקציה

רק יחידי סגולה, רובם רבנים ואדמו"רים, קיבלו אישור להיכנס עם רכבם למושב מירון עצמו. השוטרים

יזהו אותם באמצעות אפליקציה שאליה הוזנו פרטיהם. בימים האחרונים דיווחו תושבי המקום כי כתוצאה מההקפדה ההדוקה על הנכנסים והיוצאים, נמנע מהם לעתים בטעות להגיע לבתיהם.

 

שוינגר מודה בכנות, שהקטע הכי קשה בעבודה שלו, הוא לקבל פניות של רבנים ועסקנים, שחלקם דורשים באסרטיביות וחלקם ממש מתחננים לקבל אישור הגעה לקבר ברכבם הפרטי.

 

"קיבלנו מאות בקשות של רבנים, אדמו"רים וראשי ישיבות, מהארץ ומחו"ל, ישיבות, והבקשות ממשיכות לזרום, אבל המשטרה תחמה אותנו בכ-200 אישורים ואי הנעימות גדולה. זו מנת הבזיונות הקבועה, שאני מקבל מדי שנה. כל שנה אני מוסיף לרשימת לאוסף עוד 200 שונאים, ובמצב שלי כרגע אין אפילו מקום בעמידה", הוא אומר ופורץ בצחוק.

 

ואלה הכבישים החסומים לתנועה

צירים רבים צפויים להיחסם לתנועת כלי רכב באיזור, מהבוקר ועד ליום שישי ב-7:00 בבוקר, ובהם: כביש 866 – מצומת חנניה לכיוון מירון, כביש 89 – מצומת חירם ועד מחלף אליפלט, לשני הכיוונים, כביש 886 – מצומת דלתון ועד כיכר עין זיתים, כביש 8900 – מצומת יער בירייה ועד כיכר עין זיתים, וכן היציאה מצפת לכביש 89. הכניסה או היציאה מצפת תתאפשר דרך כביש 8900, מכיוון ראש פינה בלבד.

 

ב"יד עזרה" מתכוננים עם 30 אלף לחמניות שיחולקו חינם ()
ב"יד עזרה" מתכוננים עם 30 אלף לחמניות שיחולקו חינם

 

מנכ"ל המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים, יוסף שווינגר, אמר כי "יהיו עשרות נקודות שתייה על ידי דיילים. עשרות נקודות הצללה, ומאות תאי שירותים מחוברים למים ולביוב. הקמנו מתחם מיוחד לנשים לשתייה ולמנוחה. יש שם 12 חדרים להחתלה עם דיילות מסייעות. ירדנו לכל הפרטים מבחינת הטיפול בפרט".

 

ב"איחוד הצלה" התקינו השנה לראשונה מסך מגע בבמת התזמורת, שדרכו ניתן יהיה להזעיק בלחיצת כפתור את כוחות ההצלה והחירום למיקום המדויק שבו זקוקים לסיוע. תחנות הרדיו החרדיות והדתיות – "קול חי", "קול ברמה" ו"גלי ישראל" – ישדרו מסביב לשעון מאולפנים מיוחדים שהקימו במירון. ואפילו רדיו דרום יצטרף לחגיגה.

 

כבכל שנה יש רבנים המתנגדים לנסיעה למירון. האחרון שהתבטא בנושא היה חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס, הרב דוד יוסף. בשיעור שמסר השבוע אמר כי הדבר כרוך ביום שלם של נסיעות, ולכן אסור. "רבי שמעון בר יוחאי היה רוצה שיהיה ביטול תורה כזה גדול? חס ושלום", קבע.

 

עשרות טונות של עוגות ומנות מזון חם

ההילולה במירון היא שעתם הגדולה של ארגוני החסד, ואלה נערכים במלוא הכוח: כדי להאכיל את המבקרים

הרבים במירון - יש מספר עמותות ובהן "הילולא דרשב"י ו"אור הרשב"י" המחלקות מאות-אלפי מנות מזון ומשקה, חינם אין כסף. מי שמנהל חלוקה של אוכל ושתייה במתחם הקבר, לכל אורך השנה, הוא נחמן שניצר מצפת. אביו הוא הרב שרגא שניצר, בן ה-66, שהקשר שלו עם רבי שמעון בר יוחאי החל כשהוא היה בן 3, והגיע למקום בפעם הראשונה במסגרת טקס החלאקה שלו.

 

מתברר שלבני הזוג שניצר היה מנהג מיוחד, לנסוע מבני ברק למירון, אחת לחודש, ולהביא איתם לא רק את הילד, אלא גם עוגות ושתייה, שאותם היו מחלקים למתפללים. עם הזמן הצליח הרב שניצר לגייס עוד ועוד תרומות, כדי להרחיב את היוזמה של חלוקת המזון והמשקה לכל אורך השנה, אבל במיוחד בל"ג בעומר.

 

כיום יד ימינו הוא בנו, נחמן בן ה-27. "יש לנו עשרות מתנדבים, הצעירים שבהם בחורי ישיבות והמבוגר שבהם הוא עוד מעט בן 70", הוא מספר. "רובם מתנדבים 6-7 שעות, אחר כך מתפללים ואז נוסעים הביתה. אבל יש גם קרוב ל-40 מתנדבים שנשארים לישון. הם עובדים במשמרות כך שהמיטות תמיד תפוסות".

 

על השאלה מה מנות היום, מספר שניצר-ג'וניור: "הזמנו 400 מגשי קוגעל, מהם ייחתכו קרוב ל-40 אלף מנות. חצי מהכמות היא של קוגעל אטריות מתוק, וחצי יהיה תפוח-אדמה מלוח. יהיו כמובן עשרות-אלפי מנות של חמין, עשרות-אלפי צלחות פתיתים, יהיו גם מנות של 'מוקפצים' ובעשור האחרון, מדי שנה, יש עלייה בביקוש לסלט ירקות, כנראה מסיבות בריאותיות.

 

מחכות לחוגגים ()
מחכות לחוגגים

 

"לקינוח יחולקו מאה אלף עוגות אישיות - הביקוש הגדול ביותר הוא כמדי שנה, הוא לעוגות שוקולד. יהיו גם עוגות וניל וקינמון, אבל רוב האנשים רוצים שוקולד כי זה מעורר אותם.

 

"קנינו גם 15 משטחים של בקבוקי שתייה. 10 משטחים של מים מינרליים וחמישה משטחים של שתייה מתוקה. בסך הכל נחלק כ-10 אלפים ליטר של שתייה, חלק בבקבוקים אישיים וחלק בבקבוקי ליטר וחצי, כדי שאנשים יוכלו לקחת איתם לדרך, כשהם נוסעים הביתה".

 

בתחום השתייה החמה, מחלקת העמותה הזו בלבד: 50 קילו קפה נמס ו-70 קילו קפה טורקי, שמהם יוכנו 50 אלף כוסות קפה. "קנינו גם חצי טון סוכר, אבל חלק מזה הולך לבישולים". ומה עם סוכרזית? שניצר מספר כי "כל השנה וגם בל"ג בעומר, אני רואה שמי שאוהבים לשתות עם סוכרזית, מגיעים מוכנים ויש להם בכיס סוכרזית. אבל קנינו גם סוכרזית למי שירצו את זה".

 

יהיה גם מי שיתקן לכם את הרכב בהתנדבות

בעמותת "יד עזרה" מתארגנים לחלוקת עשרות-אלפי ערכות מזון במירון. בימים האחרונים עסקו

200 מתנדבות באריזת 30 אלף לחמניות עבור משתתפי ההילולה.

 

העמותה דואגת אף לעשרות טונות של עוגות ומנות מזון חם, אלפי ליטרים של שתייה חמה וקרה, שיחולקו חינם לבאים למקום. "זה חלק ממורשת הכנסת אורחים במירון שנוסדה על ידי הרב אשר פריינד, מייסד העמותה", אמרו שם.

 

ארגון "ידידים" קורא לציבור לפנות למוקד הארצי (053-3131310) ולהיעזר במתנדביו בתיקון תקר הרכב, חיבור כבלים, מילוי דלק וכדומה.

 

ארגונים רבים מנצלים מדי שנה את הריכוז החרדי האדיר להפצת תורה, ומחלקים במירון ספרי קודש, חוברות ועלונים בשבילים העולים אל הקבר, או בדוכנים הפזורים במושב. השנה קראו רבנים להימנע מכך, בטענה כי הדוחק והצפיפות מביאים לביזוי וחילול של אותם כתבים, ה"נרמסים בביזיון נורא תחת רגלי ההמון".

 

רגע לפני שהספרים משתלטים על המתחמים בבוקר, בארגון "לב מלכה" יצאו בקריאה לציבור לנצל את השיער הרב שנותר אחרי החלאקה שנוהגים לערוך לבני השלוש בל"ג בעומר, ולתרום אותו לייצור פאות לילדים חולי סרטן. "פאה יכולה לתת תחושה טובה לילדים חולי סרטן, אשר מתביישים לצאת מבתיהם ללא שיער", אומר אהרון אברמן, יו"ר הארגון. "הורים שעורכים לילדים בני 3 תספורת, יכולים להקל על סבלם של החולים בתרומת שערותיו של בנם".

 

חניונים בכל מיני צבעים

ולצד החסד, גם פשקווילים שמפיצים גורמים קיצוניים, כגון "ועד משמרת קדושת מחננו", שפרסם קריאה לבאים למירון "להתרחק מבעלי ה'אייפון' כי סכנתם מרובה והיזקם מצוי", וקבע כי "מצווה להוכיחם ולהצילם מבאר שחת".

 

במשטרה מוסרים כי גם השנה סומנו החניונים וצירי הולכי הרגל המובילים אליהם בצבעים שונים, באופן התואם לצבע כרטיס הנסיעה, וזאת על מנת להקל על החוגגים בהגעה לאתר ובעזיבתו. ומדגישים כי גם בעת היציאה מהאתר, יש לפנות לציר הולכי הרגל התואם בצבעו, בתאורה ובדגלים, את כרטיס הנסיעה.

 

בעלי תעודת נכה המוגבלים בהליכה, יגיעו לחניון "ספסופה", ומשם יעלו להסעת "עזר מציון" עד לחלקת הקבר, או לחילופין, לחניון עין הוזים דרך מחלף אליפלט.

 

גם במד"א הועלתה הכוננות לדרגה ג', הגבוהה ביותר, ואת מאות-אלפי החוגגים צפויים ללוות כוחות מד"א של מרחב ירדן, מתוגברים בכוחות רבים נוספים מכל רחבי הארץ. בשנה שעברה, העניקו כוחות מד"א במירון טיפול לכ-170 איש.

 

מנכ"ל מד"א, אלי בין, אמר כי במד"א נערכו "למגוון רחב של תרחישים קיצוניים", וביקש מהציבור "להקפיד על הנחיות הבטיחות, להימנע ככל שניתן מצפיפות ודוחק, ולהישמע להנחיות כוחות הביטחון והסדרנים בשטח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
יהיה שם שמח. קבר הרשב"י
צילום: AFP
מומלצים