שתף קטע נבחר

"איזה דתי עושה דבר כזה בכלל?"

אייל עוגן, בוגר עטרת כהנים וישיבת תקוע, מעיד שבעודו מפקד מוצב בלבנון "משהו התעורר בגופו" ותאוותו למחול התעוררה. בעקבות כך יזם חוג מחול לדתיים, שעם הזמן התפתח ללהקת מחול שזכתה להצלחה רבה. במסגרת שיתוף פעולה בין ynet מעורבות למרכז הבינתחומי בהרצליה, נציג סיפורים וקולות של קהילות, שקולן לא תמיד נשמע בחברה הישראלית. צפו

"איפה שגדלתי, לא ידעתי מה זה מחול. לא שמעתי את המילה הזאת. הדבר היחיד שכאילו היה ברור זה שאני לא יכול להפסיק לזוז". כך מספר אייל עוגן, בוגר עטרת כהנים וישיבת תקוע. 

 

עוגן מעיד שבעודו מפקד מוצב בלבנון "משהו התעורר בגופו", ותאוותו למחול התעוררה. "הייתי בלבנון, הייתי מפקד מוצב. כמפקד מוצב, יחסית הזמן שלך ביד שלך. זאת אומרת, אתה לא שומר. אתה רק בודק שהכול בסדר. הלכתי ליער, כאילו על גבול לבנון כזה ופשוט התחלתי לרקוד כמו משוגע, להוציא את הכאב. זאת היתה תרפיה. לא ידעתי שאני עושה את זה, לא תכננתי כלום, זה כאילו פרץ". בעקבות כך יזם חוג מחול לדתיים, שעם הזמן התפתח ללהקת מחול שזכתה להצלחה רבה. אייל מתאר בראיון את התהליך שעבר, החל מהסתרת תשוקתו לריקוד ועד רתימת חברי משפחתו לחוויה.

 

צפו בראיון המלא עם אייל עוגן:

 

המסר שאייל רוצה להעביר לעולם, במשפט אחד הוא: "תהנה מהגוף שלך. תיתן את מה שיש לך. ועוף".

 

סיפורו של אייל הוא חלק מתמונת הפסיפס של החברה הישראלית, שלעיתים אנו שוכחים לראות את החלקים האנושיים בה, במיוחד אלו הפחות מוכרים. מתוך ההכרה הזו, לכבוד שנת העצמאות ה-70 של ישראל, יצאו כ-150 סטודנטים מכל בתי הספר במרכז הבינתחומי הרצליה, לספר את הסיפור הזה.

 

סיפורים קודמים שהוצגו בפרויקט:

בת 13, לבד, באוטובוס עם מחבלים

"היא קראה לי אילנה, ואני רציתי להתנער מעצמי"

"תגידי, למה לא כל החרדים כמוך?"

"בין העמים ה'יהודי' וה'ערבי', אין סכסוך"

"אני מגדלת אותה כ'יהלי' לא כ'תסמונת דאון'"

"מי היה נותן לנו סיכויים ב-48'?"

"כולם אותו דבר, כאילו ייצרו אותם בפס ייצור"

"האמא צרחה: 'איפה הילד שלי?' אין ילד שלה"

"לא אכלנו אותם והם לא אכלו אותנו"

 

אייל עוגן מתקוע בסדנת מחול ()

 

 

במסגרת הפרויקט, שנקרא "מעשה ב-70", הם אספו 70 סיפורים אנושיים, אישיים ומרגשים ב-70 סרטונים קצרים, שצולמו באמצעות הטלפונים הסלולריים של הסטודנטים. המיזם נולד כחלום שדחפו ד"ר עדי קול, דיקנית הסטודנטים והבוגרים, ופרופ' אלון רוזן, מרצה וחוקר בבית ספר אפי ארזי למדעי המחשב, בשיתוף עם מיזם 'דיבור אחר'.

 

מטרת הסרטונים היא לתת במה וקול למגוון רחב של קהילות, אוכלוסיות וזהויות בחברה הישראלית - גם כאלה שבדרך כלל קולן אינו נשמע וסיפורן פחות מוכר. הסרטונים מציגים סיפורים מרגשים ואותנטיים על אזרחים שונים במדינה - יהודים, נוצרים, מוסלמים, מכל חתכי הגיל, המוצא והעדה. המפגש מאפשר לצופים להיחשף לנקודות המבט השונות בחברה הישראלית, להכיר את המרכיבים אותה וליהנות מהפסיפס החברתי המגוון.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים