שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "נכשל, מעשה נבזי, תגובה פתטית": בנט על נתניהו בעבר

  שר הביטחון המיועד אמר בעבר כי רה"מ שמינה אותו "נכשל כישלון חרוץ מול חמאס" ותקף בעקבות סערת "גילת והמסעדה הלא-כשרה": "מעשה נבזי, תתבייש". בסביבת נתניהו כינו אותו "טוקבקיסט", ורה"מ אמר לו בקבינט: "אתה לא מנהל פה את העניינים". עימותי העבר

   (צילום: יואב דודקביץ, EPA)
  (צילום: יואב דודקביץ, EPA)

  הוא כיהן בממשלתו ברצף במשך יותר משש שנים. שימש שר הכלכלה, שר החינוך, שר התפוצות, השר לשירותי דת וגם כחבר קבינט. אבל במשך חלק גדול מאותן שנים היחסים בין נפתלי בנט לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו היו מעורערים, אפילו מעורערים מאוד.

   

  בנט לא היסס לתקוף פעם אחר פעם את מדיניות הביטחון של נתניהו ואת האישים שמינה לשר הביטחון, וגם היחסים בין הנשים של שניהם ידעו בעיקר מורדות. מנגד, אנשיו של נתניהו כינו את בנט "טוקבקיסט" וראש הממשלה עצמו פיטר אותו מהממשלה בקיץ האחרון. אתמול (ו') נתניהו מינה את בנט לשר הביטחון שלו.

   

  נפתלי בנט במרץ: "לחסל את הנהגת חמאס". בנובמבר: "אין טעם לתגובה חזקה"

  נפתלי בנט במרץ: "לחסל את הנהגת חמאס". בנובמבר: "אין טעם לתגובה חזקה"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  היחסים בין השניים עלו על שרטון לפני שנים רבות, עוד כשבנט עמד בראש המטה של נתניהו בתקופתו כראש האופוזיציה בעשור הקודם. הוא עזב את לשכתו לאחר דיווחים כי סכסוך קשה בינו לבין שרה נתניהו הוביל ליחסים המעורערים. הנה רק חלק קטן מהציטוטים הקודמים של בנט על נתניהו, ושל נתניהו על בנט.

   

  כאשר התמודד בפריימריז לראשות הבית היהודי, טענו מקורביו של בנט כי אשת ראש הממשלה "בוחשת" בבחירות על מנת להכשיל את בחירתו לראשות המפלגה. בריאיון ב-2013, זמן קצר לפני הבחירות שבעקבותיהן מונה לשר הכלכלה, התייחס בנט בבדיחות ליחסיו עם רעייתו של נתניהו, אחרי שציין כי הוא ונתניהו שירתו שניהם בסיירת מטכ"ל: "שרה ואני היינו בעיקר בקורס טרור ביחד", הוא אמר אז בתוכנית "אורלי וגיא".

   

  בנט ב-2013: "אני ושרה היינו בקורס טרור ביחד"    (באדיבות תכנית הבוקר "אורלי וגיא", ערוץ 10)

  בנט ב-2013: "אני ושרה היינו בקורס טרור ביחד"    (באדיבות תכנית הבוקר "אורלי וגיא", ערוץ 10)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בדצמבר אשתקד פורסמו שיחות בין נתניהו לבין בעלי בזק שאול אלוביץ' - ולפי מקורביו של אלוביץ', נתניהו ביקש ממנו לפרסם באתר "וואלה" לפני הבחירות ב-2015 כתבה שלפיה גילת - אשתו של נפתלי בנט - הייתה שפית במסעדות לא כשרות. באתר סירבו לכך והכתבה לא פורסמה.

   

  בנט תקף בעקבות הפרסום: "צר לי עליך, מר נתניהו. טרחת אישית להתקשר לבעלי 'וואלה' כדי לפגוע באשתי. זהו מעשה נבזי ופחדני. תתבייש לך. אל תתנצל בפניי, אני לא מעוניין. תתנצל בפני אשתי". בליכוד הגיבו: "אין גבול לצביעות של בנט, הוא זה שצריך להתנצל. עיתונאים רבים יודעים שמן הרגע שעזב את לשכת נתניהו, בנט לא הפסיק לתדרך נגד שרה נתניהו ולהשמיץ אותה בכל הזדמנות. מי שיש לו חמאה על הראש, שלא יצא לשמש".

   

  כפי שציינה פרשניתנו הפוליטית מורן אזולאי, היחסים הרעועים לא גלשו לפוליטיקה עצמה והשניים הצליחו לעבוד יחדיו לאורך השנים. "בנט ונתניהו שונאים כל הדרך אל שולחן הממשלה", כתבה בטור שלה הבוקר, שפורסם זמן קצר לפני ההודעה על המינוי, שהטילה פצצה על המערכת הפוליטית. אבל לאורך כהונתו בממשלות נתניהו, בנט תקף כאמור לא אחת את מדיניותו הביטחונית של ראש הממשלה שכעת מינה אותו להובילה.

   

  בנט עם אשתו גילת (צילום: מוטי קמחי)
  "מעשה נבזי ופחדני. תתבייש לך". בנט תקף את נתניהו בעקבות הפרסומים שפעל נגד אשתו גילת(צילום: מוטי קמחי)

  בינואר 2014, בתגובה לציטוט בכיר בלשכת רה"מ שאמר כי נתניהו "מאמין שיש לאפשר למתנחלים את האופציה לגור במדינה הפלסטינית", אמר בנט: "הדברים שצוטטו חמורים ביותר ומשקפים אובדן עשתונות ערכי. אלפיים שנות כיסופים לארץ ישראל לא עברו כדי שנחיה תחת שלטונו של אבו מאזן. מי שמעלה על דעתו חיי יהודים בארץ ישראל תחת שלטון פלסטיני שומט את הקרקע תחת ישיבתנו בתל אביב".

   

  שנה לאחר מכן, בינואר 2015, בעקבות סרטון "הגנון" של הליכוד נגדו, שבו הוצג כילד שמשחק בטנקים, הגיב בנט: "אני לא אתן לטילים לעוף על נתב"ג. כולם יודעים מי הניח על השולחן בצוק איתן את התוכנית להשמדת המנהרות ומי בלם את זה במהלך שבועות עד שבסופו של דבר יצאנו באיחור כבד מאוד ושילמנו מחיר מיותר - גם בינלאומית וכמובן מחירים קשים נוספים".

  שונאים כל הדרך לשולחן הממשלה. נתניהו ובנט (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
  שונאים כל הדרך לשולחן הממשלה. נתניהו ובנט(צילום: אלכס קולומויסקי)

  בינואר 2016, בנאום בכנס INSS, בנט שוב תקף את מדיניות ראש הממשלה: "לא הקיפאון המדיני הוא האיום המרכזי בפנינו אלא הקיפאון המחשבתי שלנו. במקום לעצב במו ידינו את עתידנו, ישראל נגררת אחר המציאות הקיימת. כל מטוסי ה-F-35 היקרים כל כך לא יעזרו מול 50 לוחמי קומנדו שחופרים את הדרך לנתיב העשרה. השכפ"צים הקרמיים החדישים ביותר לא יגנו עלינו ממתקפת הדה-לגיטימציה". בסביבת נתניהו הגיבו אז: "נראה שיש מי שעדיין לא הבין את ההבדל בין להיות שר בקבינט לטוקבקיסט באופוזיציה".

   

  באפריל 2016 התחולל עימות בינו לבין נתניהו בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, כמה ימים אחרי שרה"מ התחייב בפני בנט, שר הביטחון דאז משה (בוגי) יעלון והמזכיר הצבאי כי הישיבה תכלול דיון בנושא כניסת צה"ל לשטחי A ברשות הפלסטינית: "תעמוד בהבטחות שלך", קרא בנט לנתניהו, וראש הממשלה ענה לבנט: "אתה לא מנהל פה את העניינים". לפי גורמים המעורים באותו מקרה, נתניהו איים אז לפטר את בנט – כפי שעשה ביוני השנה אחרי ש"הימין החדש", שכעת תתאחד עם הליכוד לפי הסיכום בין נתניהו לבנט, לא עברה את אחוז החסימה בסבב הבחירות הראשון של 2019.

   

  לפני שנה: בנט דורש את תפקיד שר הביטחון    (צילום: ניצן דרור)

  לפני שנה: בנט דורש את תפקיד שר הביטחון    (צילום: ניצן דרור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לפני כשנה, בנובמבר 2018 - ולאחר שאביגדור ליברמן התפטר מתפקידו כשר הביטחון - קרא בנט לנתניהו למנות אותו לתפקיד. "פניתי לראש הממשלה על מנת שיטיל עליי את תפקיד שר הביטחון עם מטרה אחת בלבד - שישראל תחזור לנצח. כדי לשנות את כיוון הספינה הביטחונית הלאומית", אמר אז בנט. "כבר עשרות שנים שהמערכות שלנו נכנסו לקיבעון מחשבתי ולהימנעות ממגע מול אויב. הדבר הכי מסוכן לישראל הוא שהתחלנו לחשוב שאין פתרון לטרור, למחבלים, לטילים. שאין מה לעשות, שאי אפשר לנצח".

   

  במרץ השנה, אחרי סבב הסלמה בעזה שכלל ירי על גוש דן, בנט תקף שוב: "התגובה הישראלית לירי הטילים על תל אביב היא פתטית. צריך לומר את האמת - אני לא יכול להעלות על הדעת שפוטין היה מסביר לרוסים אחרי ירי טילים על מוסקבה שהאויב עשה את זה בטעות. נתניהו הוא ראש ממשלה ומדינאי טוב, אבל כשר ביטחון ניהל מדיניות ביטחונית מול חמאס שנכשלה כישלון חרוץ והם צוחקים עלינו. אני קורא לראש הממשלה להוביל מערכה חזקה מול חמאס, ואם הוא לא יודע לעשות את זה, לתת למישהו אחר את תיק הביטחון".

   

  בנט במרץ: נתניהו מדינאי גדול, אבל נכשל מול חמאס בעזה

  בנט במרץ: נתניהו מדינאי גדול, אבל נכשל מול חמאס בעזה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בהמשך אותו חודש, זמן קצר לפני הבחירות באפריל, תקפה את נתניהו אשתו של שר הביטחון המיועד, גילת בנט, בחריפות יוצאת דופן ובעקבות פגיעת רקטה בבית בשרון. "נתניהו מושחת. אדם מושחת מבחינתי הוא כזה שכשיורים טילים על תל אביב, הוא אומר שזו טעות, ורק כשהטיל פוגע - פתאום זה 'פשע נפשע' שתהיה לו 'תגובה הולמת'", כתבה גילת בנט בפוסט בפייסבוק. "יש לנו אויב והוא הורג בנו שנים וכל מה שנתניהו עושה זה להתעלם מקיומו, ונותן לו לצמוח. והוא זה שנושא באחריות לכך שמינה שרי ביטחון ורמטכ"לים כושלים בזה אחר זה. לנתניהו יש מטרה אחת שעליה הוא מוכן להתאמץ - שנפתלי לא יהיה בממשלה".

   

  בעלה גיבה אותה בריאיון לאולפן ynet: "ראיתי ואני עומד מאחורי כל מילה. היא לא מדברת על תיק 1000 או 2000, היא אומרת שתפקיד של מנהיג מדינה זה לתת ביטחון לאזרחיו, ואם במשך עשור לא יודעים לעשות את זה, יש פה פגם מוסרי עמוק. זה הדבר הבסיסי שאזרח מגיע לו - ביטחון. עובדתית זה לא קורה והיא צודקת במאה אחוז, אני מגבה את אשתי החכמה".

  כינוס ראשי סיעות הימין (צילום: אוהד צויגנברג)
  ינהיג סיכולים ממוקדים? בנט בדרך לאחת מפגישות ראשי סיעות הימין(צילום: אוהד צויגנברג)

  באותו ריאיון לאולפן ynet הוסיף בנט כי "נתניהו מדינאי גדול, אבל נכשל מול חמאס בעזה". הוא נשאל על דבריו בנוגע לתוכנית שהניח בקבינט להנחתת "מכה מפתיעה ושונה" על עזה, והשיב כי היא כוללת סיכולים ממקודים נגד מנהיגי חמאס. "לפעמים אפשר להפתיע. ראש הממשלה נתניהו צריך לומר את האמת - הוא מינה את בוגי, את ברק ואת עצמו והם נכשלו", הוא טען אז.

   

  המינוי הדרמטי אתמול – גם אם בהודעה עליו הודגש שהוא זמני ועשוי להשתנות אם תקום ממשלה חדשה – מגיע אחרי התחממות ביחסיהם של נתניהו ובנט לאחרונה. השניים קיימו שיחות טלפוניות אישיות, פגישות אינטימיות בארבע עיניים והחליפו מחמאות הדדיות. בפוסט שפרסם בנט הוא אף כתב כי החליט "להיכנס מתחת לאלונקה" בשעתו "הקשה" של נתניהו.

   

  "נתניהו לא מושלם, אבל הוא היה ראש ממשלה טוב מאוד למדינת ישראל ולביטחונה. מרגע כניסתו לפוליטיקה סימנו אותו. גורמי שמאל בתקשורת, באקדמיה, בתרבות ובמשפט הפכו אותו לסמל הרוע המוחלט", כתב בנט ב"כתב ההגנה" שלו למען נתניהו. "אם מערכת המשפט תצליח להפיל את נתניהו, זו תהא מכה אנושה למחנה הלאומי כולו. מנהיג ימין שיבוא אחריו יהיה מסורס ומפוחד מהתקשורת וממערכת המשפט", הוסיף – שלושה שבועות לפני שמונה לשר הביטחון בממשלת המעבר של נתניהו.


  פורסם לראשונה 08/11/2019 22:45

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יואב דודקביץ, EPA
  יחסים מורכבים. בנט ונתניהו
  צילום: יואב דודקביץ, EPA
  מומלצים