כבר יותר מעשור שגוגל מפות - שירות הניווט והמיפוי של ענקית הטכנולוגיה, שולט ביד רמה וכמעט ללא תחרות בשוק אפליקציות הניווט, ומלווה משתמשים בכל העולם לכל אורך שעות היום. מזמן לא מדובר רק בחיפוש כתובת או קו אוטובוס רלוונטי: עם דירוג וביקורות על מסעדות, בתי קפה ועסקים אחרים, תמונות של נקודות עניין שונות, גוגל סטריט וויו - מיפוי מצולם ואינטראקטיבי, מידע בזמן אמת על נתיבי תחבורה וניווט במציאות רבודה - כנראה שגוגל מפות הוא אחד היישומים הכי שימושיים בכיס שלנו.
מציאות רבודה בגוגל מפות

מוקדם יותר החודש, גוגל מפות חגג 15 שנות קיום בעיצוב מחודש ובהשקה של פיצ'רים נוספים מסביב לעולם - כולל מידע כמו עד כמה חם וצפוף באוטובוס שאנחנו עומדים לעלות עליו, וקבלת התראות על הבר החדש שנפתח ממש מתחת לבית. שבוע קודם לכן, שחררה אפל עיצוב מחודש לשירות הניווט שלה - אפל מפות, שכולל מעתה מיפוי מדוקדק ומפורט יותר - תחילה עבור משתמשים בארצות-הברית, ובהמשך גם באיחוד האירופי.  החידוש הזה מצטרף לרנסנס של ממש: במשך שנים, נחשבה אפליקציית המיפוי של אפל לכישלון בכל קנה מידה, עם השקה שהפכה לבדיחה של ממש, כותרות שזעקו "פיאסקו" וסצינה בלתי נשכחת בקומדיה המוצלחת "עמק הסיליקון". האפליקציה הושקה ב-2012 ופשוט לא תפקדה כמו שצריך. המפות היו דלות במידע, ובהרבה מקרים הציגו מידע שגוי לחלוטין. משתמשי אפל הנאמנים זעמו על הניסיון של החברה ליצור אפליקציית מפות - כשיש כבר אחת, טובה למדי, של גוגל, ומנכ"ל אפל, טים קוק, אף התנצל בפומבי על הכישלון המדהד
אפל מפותאפל מפות
פיצ'רים חדשים. אפל מפות
(עיבוד תמונה. צילום: shutterstock)
כך שלמעשה, בערך עד לפני שנתיים, נראה היה שאפל די ויתרה על השוק הזה, משאירה את גוגל להתחרות בעיקר מול עצמה, בייחוד אחרי שרכשה גם את ווייז הישראלית. אבל אז משהו השתנה: לאחר שאנשיה היכו על חטא, אפל החליטה לבנות מחדש לגמרי את אפליקציית המפות שלה. לראשונה, החליטו באפל להשתמש במידע שנאסף באמצעות מכשירי אייפון, וכן באמצעות צי של רכבי מיפוי - בדומה לעבודה שנעשתה על-ידי גוגל. 

הבידול של אפל

הניסיון הזה הגיע גם עם הבטחה - "פרטיות קודם". החברה הדגישה אז (והיא ממשיכה לעשות זאת היום), שמנקודות המידע שנאספות בצורה אנונימית ומאובטחת, אי-אפשר אפילו להסיק אם המשתמש הגיע מנקודה א' לנקודה ב'. באפל הבטיחו להשתמש רק במידע מסוים, ולהצליח לבנות שירות ניווט שימושי גם בלי לזלול כל פיסת מידע שמגיעה מהמשתמשים. בכך אפל יצרה את הבידול המשמעותי ביותר מההגמוניה של גוגל, אבל שירות הניווט שלה עדיין היה לוקה בחסר. 
גוגל מפותגוגל מפות
גוגל מפות. אחד היישומים הכי שימושיים בכיס שלנו
(צילום: shutterstock)
יחד עם iOS 13, אפליקציית אפל מפות הגיעה לראשונה למצב שימושי באופן יחסי. בחודש האחרון היא קיבלה שדרוגים נוספים, אולם רק בימים אלה מידע תחבורתי למשל, מוצא את דרכו אל האפליקציה - ורק במקומות מסוימים בעולם, בינתיים. בישראל למשל, עדיין לא תוכלו לנווט באמצעות תחבורה ציבורית או לקבל מידע, למשל, על מחיר משוער של נסיעה במונית. ובכל זאת, הנושא החשוב של פרטיות ושל שימוש במידע משתמשים - הוא מבדל משמעותי עד כדי כך שבשנה שעברה השיקה גוגל מפות את מצב אינקוגניטו - שמאפשר שימוש אנונימי באפליקציה בלחיצת כפתור. "שימוש בנתוני מיקום מסייע לנו לספק חווייה שימושית יותר בצורה משמעותית - כמו המלצות על מסעדות שמבוססות על מקומות שבהם כבר אכלת, או תזכורת לכך שהגיע הזמן לצאת לעבודה בהתבסס על מצב התנועה במסלול הרגיל שלך", אמר דיין גלאזגו, סגן נשיא מוצר של גוגל מפות, במהלך ריאיון לרגל 15 שנות קיום של השירות. "אנחנו ממוקדים בכך שמשתמשים יבינו את הגדרות נתוני המיקום שלהם, ויהיו בשליטה כך שיוכלו להחליט מה ההגדרות המתאימות ביותר עבורם. בנוסף למצב אינקוגניטו, השקנו כפתור למחיקה אוטומטית - כך שאפשר להגדיר טווח זמן למחיקת הנתונים".
דיין גלאזגו דיין גלאזגו
"העבודה רחוקה מלהסתיים". גלאזגו
(צילום: גוגל)
מתחילים להרגיש את התחרות מול המפות של אפל? "אנחנו מאוד מאמינים שככל שיש למשתמשים יותר אפשרויות וכלים לבחור מהם - יותר טוב. אנחנו חושבים שזה מאפשר פיתוח מוצרים טובים יותר ומעודד חדשנות בתעשייה כולה. על אף שכבר מיפינו יותר מ-220 מדינות וטריטוריות, אנחנו יודעים שהעבודה רחוקה מלהסתיים - יש עדיין המון מקומות בעולם שרק עכשיו מקבלים חיבור לרשת וזקוקים למיפוי טוב יותר".   בזמן שאפל עוד נאבקת עם מיפוי ממוקד ומדויק יותר - בגוגל רואים את מפות כמעט כמו אבולוציה טבעית של מנוע החיפוש הפופולרי של החברה, אולר שוויצרי של מידע שימושי שרק הולך ומשתכלל. בינתיים, זה מה שהופך את המחיר של שיתוף מידע לכדאי עבור משתמשים שמקבלים ערך אמיתי בתמורה. למרות זאת, קשה להתעלם מהניסיון של אפל להרים את הראש ולבסס שירות מיפוי וניווט רציני משלה - כנראה גם היא מבינה שמפות הן הדבר הבא.