צפו: איקאה ממשיכה לפתוח בניגוד להנחיות
(צילום: בראל אפרים, משי בן עמי)
חברת הרהיטים העולמית איקאה הודיעה היום (ב') כי לאחר 70 שנות פעילות, קטלוג איקאה שהופץ בספטמבר האחרון, יהיה הקטלוג האחרון של הרשת, הן בגרסתו המודפסת והן בגרסתו האלקטרונית.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
מדובר באחד האלמנטים השיווקיים החשובים ברשת. הקטלוג הוא מעין מגזין שיוצא מדי שנה ומציג רהיטים ופריטים לבית, ותיקים וחדשים, מחירים, מידות ובעיקר: פתרונות עיצוב והשראות בדמות תמונות של חדרים מעוצבים בפריטי איקאה.

הקטלוג שיעמם בשנים האחרונות ופופולריותו דעכה

איקאה מצלמת את הקטלוג במפעל איקאה באולמהולט שבדיה, שם נבנים חדרים במיוחד עבור צילומי הקטלוג. האנשים המצולמים בקטלוג הם עובדי החברה.
בשנים האחרונות איקאה הציעה קטלוג דיגיטלי במקביל לקטלוג הנייר. גם מספר העמודים בקטלוג הצטמצם. נטען שהקטלוג קפא על שמריו מבחינה עיצובית ולא הציג חידוש משמעותי ומעניין משנה לשנה. הפופולריות שלו דעכה, כך לפי איקאה.
הקטלוג חולק לצרכנים בדואר ובחנויות עצמן, והיו לו עלויות הדפסה וחלוקה כבדות. עבור ישראלים, הקטלוג היה תזכורת כואבת שהמחירים של איקאה בישראל לרוב גבוהים יותר ממחירי איקאה במדינות אחרות.
כעת הפריטים ומחיריהם יוצגו באתר איקאה בלבד, שגם הוא לוקה בחסר בארץ, שכן אין בו עדיין מכירה אונליין ישירות דרך האתר, אלא דרך חברת שליחויות, במחירים גבוהים.
מאיקאה נמסר בהודעה לעיתונות: "במהלך השנים, איקאה הפכה לדיגיטלית ונגישה יותר, תוך שהיא מאמצת דרכים חדשות ליצירת קשר עם אנשים רבים יותר. התנהגות הלקוחות וצריכת המדיה השתנו, והפופולריות של הקטלוג פחתה. בהתאם, קיבלה איקאה העולמית את ההחלטה לסיים בכבוד את המורשת של קטלוג איקאה ולהביט לעתיד בהתרגשות.
"בשנים האחרונות בחנה איקאה פורמטים חדשים להפצת תוכן הקטלוג. בשנים אלה נאספו ידע ותובנות, כך שאיקאה תמשיך לעזור לאנשים לתכנן את צרכיהם וחלומותיהם בבית, בעזרת כלים מרגשים, קיימים וחדשים".