התוכנית הכלכלית באולפן ynet: מנהל רשות המיסים עונה לשאלות העצמאים
(צילום: חגי דקל)

שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ ושר העבודה והרווחה איציק שמולי, הורו על הקמת צוות משותף לשני המשרדים שיפעל בדחיפות לגיבוש החלטה בעניין דמי אבטלה לעצמאים. בראש הצוות יעמדו מנהל הסוכנות לעסקים קטנים במשרד הכלכלה רן קיוויתי, ומנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר מטעם משרד הרווחה. במקביל, היום טירפדה הקואליציה דיון בהצעת חוק דמי אבטלה לעצמאים של האופוזיציה.
ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח לפני כחודש לנציגי העצמאים שיועבר חוק כזה, אבל כוונות כאלו כבר היו בעבר. יש לציין כי מדובר בצוות של שני שרי מפלגת העבודה שלא שותף לו משרד האוצר, אשר מתנגד למהלך באופן מסורתי בטענה שדמי אבטלה לעצמאים יהיו מפתח לניצול לרעה.
איציק שמולי עמיר פרץאיציק שמולי עמיר פרץ
איציק שמולי ועמיר פרץ
(צילום: עמית שאבי)
בנוסף, משום שדמי אבטלה מהווים ענף גרעוני של הביטוח הלאומי, מדובר בעצם בתוספת הוצאה שקשה מאוד לראות מאיפה יגיע המקור התקציבי שלה בתקופת גירעון וקיצוצים. זאת אלא אם יוחלט שהקרן לביטוח אבטלה לעצמאים מתחילה לאסוף כסף עכשיו אבל מתחילה לשלם לעצמאים רק בעוד מספר שנים.
שר הכלכלה והתעשייה פרץ, אמר כי "כלכלה אנושית היא פתרון לעצמאים במשבר הנוכחי, אך גם בשגרה. העצמאים הם ממנועי הצמיחה הגדולים במשק. כשהם מצליחים ומשגשגים, המדינה מרוויחה מהמיסים שהם משלמים. הם מעסיקים מיליון ישראלים באופן ישיר ועקיף. אבל כשהם קורסים איש לא עומד לצידם".
שר העבודה והרווחה שמולי אמר כי "העצמאים זקוקים לחבל הצלה, לא לחבל תלייה. נוביל מהלך לתיקון עוול ארוך שנים אשר דרדר אותם במשבר הקורונה לקריסה טוטאלית ושבירת מטה לחמם. עד היום העצמאים היו שווים רק בחובות, אין סיבה שלא יהיו שווים גם בזכויות".
בינתיים עושה האופוזיציה ניסונות להביך את הקואליציה באותו עניין בדיוק. הבוקר ביקשו נציגי האופוזיציה בוועדה המסדרת של הכנסת לקבל פטור מחובת הנאה על הצעת חוק דמי אבטלה לעצמאים. זאת כדי להביאה לדיון במליאה בקריאה טרומית מחר. אלא שיו"ר הוועדה ח"כ איתן גינזבורג מכחול לבן לא העלה את הנושא על סדר היום.
יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד מיש עתיד-תל"ם אמר ש"ראש הממשלה הבטיח לפני חודש שיחוקק את החוק בהזדמנות הראשונה. אז הבטיח. גנץ ואשכנזי הבטיחו לעזור, אבל אז התברר שהם אלה שדחפו בכל הכוח לזרוק אותו הצידה בשביל עוד חוק ג'ובים. חבורה של מנותקים יהירים. לא יודעים, לא אכפת להם ולא מעניין אותם החיים האמיתיים של אנשים אמיתיים".