נמשכת העלייה במספר דורשי העבודה בעקבות הידוק הסגר שהחל ביום שישי שעבר לפנות בוקר. שירות התעסוקה הודיע הבוקר (ד') כי ביממה האחרונה נרשמו 7,368 דורשי עבודה חדשים. מאז הידוק הסגר נרשמו 57,705 דורשי עבודה חדשים, נתון המהווה 49% מהנרשמים מאז תחילת הסגר השלישי שהחל ב-27 בדצמבר.

מאז תחילת הסגר השלישי נרשמו בסך הכל 117,631 דורשי עבודה חדשים, 97,508 מהם הוצאו לחל"ת, ושיעורם מכלל דורשי העבודה החדשים עומד על כ-83%, בעוד 20,123 מהם פוטרו או התפטרו ושיעורם עומד על 17% מכלל הנרשמים מאז תחילת הסגר.
שירות התעסוקה ראשון לציוןשירות התעסוקה ראשון לציון
שירות התעסוקה ראשון לציון
(צילום: אורי דוידוביץ')
עובדי ענף ההוראה, החינוך וההדרכה מהווים את הקבוצה העיקרית בקרב דורשי העבודה החדשים מאז תחילת הסגר. ערב הידוקו עמד שיעורם בקרב הנרשמים על 5.1% בלבד, אלא שנוכח סגירת מערכת החינוך עלה שיעורם משמעותית ועומד הבוקר על 25.4% מכלל הנרשמים מאז תחילת הסגר. 26,822 עובדי הוראה, חינוך והדרכה נרשמו כדורשי עבודה מאז יום שישי והם מהווים 46.5% מהנרשמים מאז הידוק הסגר.
בהקשר ישיר לכך, נזכיר כי שר האוצר, ישראל כץ, אמר בשבוע שעבר בריאיון לאולפן ynet, כי "אני נגד המודל הגרמני. אני בעד לתת תמריץ לעובד לחזור לעבודה".
תזכורת: שר האוצר ישראל כץ בריאיון לאולפן ynet
(צילום: אלכס גמבורג, שחר גולדשטיין)
כץ טען כי "מה זה יעזור אם אתן למעסיק כסף? זה לא יעבוד. אם מאות אלפים עכשיו יוצאים כי הקניונים נסגרו, החנויות נסגרות, אף אחד שנסגר לא יחזיק את העובד גם אם תממן לו שליש מהשכר. לעומת זאת, אתה יכול להוציא אותם לחל"ת ולהחזיר אותם עם תום הסגר מיד לעבודה. פתיחת המשק זו התרופה העיקרית, כאשר החיסונים יגיעו להיקף משמעותי ניתן תמריצים ונביא את כולם לחזור לעבודה, אבל לא הענשה קולקטיבית ולא חוק גרמני לתת למעסיק כסף שהוא לא עושה איתו כלום כשהוא סגור".
יצוין, כי באין מודל כמו הגרמני או הקנדי שישאיר את העובדים במקומות עבודתם לשבועיים הקרובים, לפחות, המעסיקים מפטרים ומוציאים לחופשות ללא תשלום עשרות אלפי עובדים בתקופת הסגר.